MUSICON – innowacja w muzykoterapii i terapii pedagogicznej.

217
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu autor_5cf4ecb155ca2
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
31 000 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5, ul. Otwocka 3
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Nie dotyczy

Dane projektu

Opis projektu
Musicon najlepiej określić mianem oryginalnej maszyny muzycznej, która dzięki zaangażowaniu podstawowych zmysłów (wzrok, słuch, dotyk) oraz ciekawości poznawczej zwiększa efektywność w pracy z dzieckiem. To innowacja w procesie edukacji i terapii. Musicon może być wykorzystywany podczas zajęć indywidualnych i grupowych.
Musicon to analogowy instrument muzyczny. Działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka – zaprojektowany mechanizm uruchamia dźwięki instrumentów utrzymywanych za pomocą specjalnego systemu magnetycznego. Dzięki temu może on brzmieć jak mała orkiestra. Został wykonany z drewna z największą troską o jakość i bezpieczeństwo dzieci, stworzony w Polsce, przez polskich specjalistów. Uniwersalność Musiconu sprawia, że jest on ceniony zarówno przez dzieci, rodziców, nauczycieli jak i terapeutów.
Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Zajęcia z wykorzystaniem Musiconu będą dostępne dla dzieci od 3 roku życia i młodzieży z rejonu Dzielnicy Praga-Północ. Pierwszeństwo do udziału w terapii będą miały dzieci z orzeczeniami tj. specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi – dzieci niepełnosprawne ruchowo, intelektualnie; dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i deficytami o podłożu emocjonalnym - społecznym. Rekrutacja na zajęcia będzie prowadzona w czerwcu 2020 r. przez specjalistów i recepcję Poradni. Plakaty z informacją o rekrutacji zostaną przekazane do placówek oświatowych w Dzielnicy Praga – Północ oraz będą zamieszczone na stronie internetowej i facebook’u Poradni.
Zajęcia terapeutyczne będą prowadzone nieodpłatnie na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5, ul. Otwocka 3 przez wykwalifikowanych specjalistów: psychologów, pedagogów specjalnych, muzykoterapeutę w godzinach pracy Poradni, tj. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00 oraz soboty w godzinach 9.00-14.00.
Terapia będzie prowadzona 1 lub 2 razy w tygodniu po 45-60 min. dla każdego dziecka.
Z założenia będą to zajęcia indywidualne lub grupowe, trwające od 3 do 10 miesięcy, od roku kalendarzowego 2020. Oferta zajęć będzie na bieżąco aktualizowana, w zależności od potrzeb środowiska lokalnego i możliwości realizacji terapii.

Uzasadnienie realizacji projektu
Dla dzieci muzyka jest czymś naturalnym. Musicon pozwala wstąpić w świat muzyki jak żaden inny instrument. Dzieci używają go intuicyjnie i świetnie się przy tym bawią. Dlatego jest on idealnym wsparciem przy terapii dzieci ze spektrum autyzmu oraz mających różnego rodzaju niepełnosprawności społeczne, intelektualne czy ruchowe. Musicon zawiera zestaw czterech modułowych instrumentów: młynek, dzwonki, dodo i bębenek. Instrumenty mocowane są na magnetycznej ramie, dzięki której
w dowolnej chwili możemy je zdjąć, dodać lub zmienić kolejność nawet w trakcie gry. Najnowsze badania wykazały, że Musicon uczy dzieci także współpracy, programowania, matematyki i fizyki, wspiera rozwój sprawności manualnych przez trening dużej i małej motoryki. Najważniejsze jest to, że pobudza do bycia kreatywnym i wzmacnia u dzieci poczucie sprawczości – ponieważ podczas zabawy-terapii Musiconem nie ma możliwości, aby „coś się nie udało”. Podczas zabawy dzieci spontanicznie komponują, zmieniają instrumenty, tempo, a nawet improwizują. Musicon przez prostotę
i uniwersalność w swym działaniu zaspakaja podstawowe potrzeby poznawcze każdego dziecka: ciekawość dziecięcą, potrzebę ruchową, naukę przez eksperymentowanie. Można powiedzieć, że Musicon jest zasilany niespożytą energią i głodem wiedzy dziecięcej.
Dzięki Musiconowi Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 zyska możliwość prowadzenia dodatkowych godzin terapii dla dzieci i młodzieży na innowacyjnym sprzęcie. Zajęcia będą dla młodych odbiorców atrakcją, nowością i szybko zaczną przynosić zamierzone cele i efekty terapeutyczne. Z roku na rok rośnie liczba dzieci, które potrzebują różnego rodzaju terapii i zajęć wspomagających ich rozwój. Musicon można zastosować w zajęciach z muzykoterapii, terapii pedagogicznej, rehabilitacji ruchowej, zaburzeń zachowania.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
31 000,00 zł

Modyfikacje

04.06.2019 13:54
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany