Naturalny labirynt sensoryczny

579
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Barbaraka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • sport
  • zieleń miejska
  • sensoryka
  • natura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Kabaty, w rejonie ul. Wilczy Dół - rozbudowa istniejącego placu zabaw.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Przypomnijmy sobie spacery po lesie, dotyk liści, kamieni, igieł, szyszek, piasku, ziemi… Ich zapach, temperaturę, fakturę. Prosty do wykonania „naturalny labirynt sensoryczny” zainspirowany przez te doświadczenia może znaleźć się w naszej najbliższej okolicy, na Ursynowie , wkomponowany w jego krajobraz.

Założenie naturalnego labiryntu na powierzchni 100m2:
- tunel roślinny, zazwyczaj takie tunele robi się z wierzby wiciowej lub płaczącej.
- tunel z wielkiego pnia, wydrążonego w środku,
- labirynt z wikliny (gruba, wytrzymała)
- małe pieńki do przeskakiwania,
- głazy/kamienie do wspinania,
- norki do chowania się,
- ścieżka gołych stóp (szyszki, kamyczki, żwir, piasek),
- dużo trawy, mchu.

Zalety Naturalnego Labiryntu Sensorycznego, czylli odczuwanego dzięki zmysłom:
- obcowanie z przyrodą – odpowiednio dobrana zieleń przyciąga ptaki i owady, które dzieci uwielbiają obserwować. Przyroda zmienia się w ciągu roku, jak i na przestrzeni lat. Tu nie ma miejsca na nudę. Liście roślin o różnych kształtach i fakturze oddziałują na wzrok i dotyk, kwiaty na węch,

- edukacja - wybór roślin rodzimych może stać się początkiem edukacji na temat flory polskiej. Rozpoznawanie kwiatów, krzewów i korzystanie z klucza roślin, tworzenie zielnika to świetny pomysł na wspólną zabawę. Do zbierania materiałów takich jak szyszki, kamyczki najlepiej zaangażować dzieci. Będzie to ich wkład w tworzenie elementu labiryntu sensorycznego,

- rozwój i kreatywność - natura daje dużo możliwości kreatywnego korzystania z otoczenia. Uczy dzieci postrzegać i szanować przyrodę. Bliski kontakt z naturą wspomaga rozwój fizyczny oraz psychiczny. Taki labirynt sensoryczny daje dziecom możliwość kreatywnej zabawy bo tu nie jest wszystko tak oczywiste jak na tradycyjnych placach do zabaw,

- naturalna ochrona - w czasie niewielkiego deszczu rozłożyste rośliny, tunele mogą być wystarczającą ochroną, która pozwoli na kontynuowanie zabawy. W słoneczne dni dają przyjemny cień. Odgradzają od ulicy, chroniąc przed kurzem i spalinami.


Uzasadnienie realizacji projektu
Wspierajmy naturalną wrażliwość naszych dzieci! Wspierajmy ich kreatywność!

Dzieci, stąpając po zróżnicowanej powierzchni, przechodząc przez roślinne tunele, odnajdując drogę w wiklinowym labiryncie, przeskakując przez przeszkody poznają i różnicują faktury, angażując przy tym wszystkie zmysły.

Dzieci z zaburzeniami sensorycznymi mają problemy emocjonalne, zaburzone relacje społeczne i trudności z nauką. Często występują u nich także trudności z koncentracją. Warto jak najwcześniej zadbać o odpowiednią stymulację. Taki naturalny labirynt będzie przy tym bardzo pomocny. Badania wykazują, iż zabawa z naturalnymi elementami zwiększa kreatywność, umiejętności motoryczne, samoocenę oraz poprawia wyniki w nauce.

Warto zauważyć, że budowa takiego naturalnego labiryntu promuje ekologiczny i zdrowy trend tworząc miejsca przyjazne absolutnie dla wszystkich użytkowników. Stanowi to znaczną przewagę nad tradycyjnymi placami do gier. Również naturalne elementy do zabaw są często tańsze od tych produkowanych fabrycznie.
Do pielęgnacji takiego labiryntu wystarczy jeden ogrodnik.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt ogrodu sensorycznego - 10 000,00 zł
Realizacja ogrodu sensorycznego - 85 000,00 zł
1 dniowy warsztat wikliniarskie w dniu otwarcia placu zabaw - 4 500,00 zł
Tablica informacyjna - 500,00 zł
Koszty utrzymania projektu w roku realizacji : 20 000,00 zł
Razem : 120 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
- dodatkowy plac zabaw na terenie Dzielnicy Ursynów
- pozytywny wpływ na rozwój dzieci

Modyfikacje

27.08.2019 13:43
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Sam pomysł świetny, choć możliwość realizacji w tym kształcie trudna. Na terenie Parku przy Bażantarni trudno będzie coś takiego wcisnąć. Trochę zniechęcające jest też doświadczenie z Wilczą Górką - był taki naturalny plac zabaw za chyba 30 000 zł, z którego nic chyba nie zostało, instalacje typu ścieżka bosych stóp w publicznym parku może być tylko tymczasową atrakcją... Trzeba po prostu przekonywać ludzi, że fajnie jest biegać boso po łące, wspinać na drzewa, pozwalać dzieciom bawić się w kałużach i błotku (jednocześnie dbając o czystość terenów zielonych itd.)
    Agnieszka Majcher-Teleon  14.06.2019 15:27
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany