Daszki - żagle dające cień na placach zabaw w parku Górczewska

711
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Marta Sylwestrzak
Współautorzy Jarosław Oborski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
68 200 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2061 głosów za tym projektem

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.04.2020 10:46

I kwartał br: przygotowywanie dokumentacji zamówień publicznych
II kwartał br. zaproszenia do złożenia oferty, wyłonienie wykonawcy, zawarcie umowy
II/III kwartał br. dokumentacja projektowa, zgłoszenie robót do WAB, realizacja prac w terenie

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Duży i mały plac zabaw w Parku Górczewska ( place są połaczone)

Dane projektu

Opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie zacienienia na terenie dużego i małego placu zabaw w parku Górczewska przy ul. Raginisa i al. H. Jordana (działka ewidencyjna nr 2/10 z obrębu 6-11-12).
Założenia techniczne:
Budowa obiektów małej architektury poprzez posadowienie zadaszeń w kilku punktach placu zabaw przeznaczonego dla dzieci starszych. Strefy intensywnie nasłonecznione znajdujące się na placu zabaw obejmują rejony takich urządzeń, jak:
- Małpi most kod 138071 (w południowo - zachodnim rejonie placu)
- Dwie huśtawki dwustanowiskowe kod 020415 (w części zachodniej)
- Urządzenie obrotowe „Polka” kod 010264 (w części północno - zachodniej)
- Urządzenie ,,Dżungla” kod 138077(w części środkowo - północnej).
Zadaszenia w formie żagli będą realizowane nad wymienionymi powyżej urządzeniami. Montaż nowych obiektów małej architektury zostanie wykonany wg instrukcji producenta. Wszystkie elementy wyposażenia muszą być trwale i stabilnie związane z gruntem. Słupy zadaszeń nie mogą znaleźć się w strefach bezpieczeństwa urządzeń zabawowych. Żagiel
należy zamontować ze spadkami (co najmniej 15%). Nachylenie żagla jest konieczne w czasie deszczu, w przeciwnym wypadku na powierzchni żagla zacznie zbierać się zbyt
dużo wody, która może doprowadzić do zniszczenia żagla. Po zakotwieniu słupów należy odtworzyć nawierzchnie bezpieczne wylewane w miejscach kopania dołu fundamentowego.
Zacienienie placu zabaw dla małych dzieci z uwagi na posiadaną 5 - letnią gwarancję, uniemożliwia ingerencję w poliuretanową nawierzchnię i urządzenia zabawowe. W związku z powyższym w południowo - zachodniej części placu oraz za ogrodzeniem zostaną posadzone zacieniające drzewa ozdobne takie jak: grusza drobnoowocowa 'Chanticleer' - 3 szt., brzoza omszona 'Yellow Wings' - 1 szt., klon czerwony 'Scanlon' - 1 szt., wiśnia piłkowana 'Ukon' - 1 szt., klon kaukaski 'Aureum' - 1 szt. Nasadzenia drzew będą realizowane zgodnie ze "Standardami Kształtowania Zieleni Warszawy" przyjętymi Uchwałą Nr XXXVIII/973/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023.
Uzasadnienie realizacji projektu
Latem na dużym placu zabaw jest bardzo gorąco, a jedynym zacienionym miejscem jest część z piaskownicą. Mały plac zabaw również posiada jedno zacienione miejsce- altankę do karmienia. Użytkownicy placu zabaw bardzo często skarżą sie na niekomfortowe warunki podczas zabawy. Zbyt długie wystawienie na promieniowanie słoneczne może być niebezpieczne dla zdrowia, a z placu zabaw korzystają osoby w każdej grupie wiekowej ( dzieci, młodzież i opiekunowie) co sprawia, że pomysł jest uniwersalny i kierowany do każdej grupy wiekowej. Nie ma również ograniczenia jeśli chodzi o godziny korzystania- zadaszenie będzie dostępne w takich samych godzinach jak park. Przez to, że na placach brakuje cienia użytkownicy są zmuszeni skracać czas przebywania na jego terenie w słoneczne dni. Zadaszenie sprawi, że dzieci i ich opiekunowie będą mogły dłużej korzystać z placów zabaw.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zadaszenia kwadratowe i trójkątne mocowane na słupach metalowych nad pięcioma urządzeniami wraz z naprawą nawierzchni po montażu - 61000.00 zł brutto.
Zakup 7 szt. drzew ozdobnych wraz usługą posadzenia (przygotowanie dołów, ułożenie rur drenarskich, wypełnianie dołów ziemią urodzajną, stabilizacja drzewa w gruncie poprzez opalikowanie, zaprawa dołu ziemią urodzajną z dodatkiem hydrożeli, wykonanie misy, ściółkowanie korą oraz zakładanie osłon na pnie drzew) - 7200.00 zł brutto.
Koszt utrzymania projektu w ciągu jednego roku: 2400.00 zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
68 200,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Latem na odsłoniętych fragmentach dwóch placów zabaw dla dzieci jest bardzo gorąco. Użytkownicy bardzo często skarżą się na niekomfortowe warunki podczas zabawy. Zbyt długie wystawienie na promieniowanie słoneczne może być niebezpieczne dla zdrowia, a z placów zabaw korzystają osoby w każdej grupie wiekowej (dzieci, młodzież i opiekunowie) co sprawia, że pomysł jest uniwersalny i kierowany do każdej grupy wiekowej. Nie ma również ograniczenia jeśli chodzi o godziny korzystania - zadaszenie będzie dostępne w takich samych godzinach jak park. Przez to, że na placach brakuje cienia użytkownicy są zmuszeni skracać czas przebywania na ich terenie w słoneczne dni. Zadaszenie sprawi, że dzieci i ich opiekunowie będą mogły dłużej korzystać z obiektów. Drzewa posadzone na terenie oraz w sąsiedztwie małego placu zabaw dodadzą pięknych zapachów, kolorów oraz stworzą korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Modyfikacje

27.08.2019 15:53
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo potrzebny projekt. Obecnie w słoneczne dni zjeżdżalnie sa bardzo nagrzane.
    wzielins  10.06.2019 14:37
  • Ogromne koszty jak na samo zadaszenie.
    Kasiaaak  08.08.2019 18:00
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany