Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Beekeepers - Sąsiedzka Pasieka! Wspólne Miodobranie! Pszczela Edukacja! Festyn Miodu! DK Świt

437
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Targówek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
96 500 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 751 głosów za tym projektem

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.07.2020 16:11

Ze względu na czas pandemii,  terminy realizacji projektu uległy zmianie.
Warsztaty "Miodowe wtorki" są realizowanew okresie lipiec - siepień na polanie przy Pasiece Sąsiedzkiej w Wiosce Żywej Archeologii przy Domu Kultury Świt.

więcej informacji

https://dkswit.com.pl/miodowe-wtorki/

https://www.facebook.com/watch/?v=281171643315611

Jednostka odpowiadająca za realizację: Dom Kultury "Świt" w Dzielnicy Targówek

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park przy Domu Kultury Świt, ul. Wysockiego 11
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 32/2 z obrębu 40817. Ogrodzony teren o wymiarach około 10 x 10 metrów w oddalonym krańcu parku. Ogólnodostępny w ramach prowadzonych prac oraz wydarzeń.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Tworzymy sąsiedzką pasiekę, edukujemy ekologicznie, wspólnie działamy i bawimy się, upowszechniamy wiedzę o pszczołach, ich roli w ekosystemie. Rozwijamy pszczelarstwo.

Działanie to będzie się składać z:
- założenia kilkustanowiskowej pasieki składającej się z maksymalnie 6 rodzin charakteryzujących się obniżoną agresywnością wobec otoczenia, czyli łagodnych, na terenie parku przy Domu Kultury Świt,
- wspólne prace, kręcenie miodu, czyszczenie uli, dokarmianie pszczół,
- zajęć edukacyjnych dla dzieci ze szkół z Targówka,
- festynu – Miodobrania.

Wprowadzenie w społeczność miejską pasieki niewątpliwie zbliży do siebie mieszkańców, zbliży do natury, ale również zwiększy ich świadomość ekologiczną. Specjalnie przygotowany program zajęć, obserwowanie i obcowanie z pszczelą rodziną, uczy nie tylko pszczelarskiego obycia i umiejętności, lecz również odpowiedzialności i działania w grupie, nabierania „miękkich” umiejętności przydatnych w życiu codziennym, obserwowania i rozwijania swoich mocnych stron, zyskiwania pewności siebie. Wielu osobom, szczególnie seniorom wprowadzi rutynowe zajęcie w ich tryb życia, sprawiając iż doglądanie pszczół stanie się potrzebą.

Pasieka zostanie ogrodzona płotem o wysokości co najmniej 3 m., który powoduje wznoszenie się wylatujących i powracających do ula pszczół nad pobliskim terenem oraz oznaczona przy wejściu tablicą z ostrzegawczym napisem "Uwaga - pszczoły! Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony". Ule z pszczołami zostaną ustawione na terenie parku DK Świt co najmniej 10 m. od uczęszczanej drogi publicznej, budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych, a także podwórza i ogrodu. Pasieka zostanie zgłoszona do rejestru powiatowego lekarza weterynarii i powiatowego stanowiska ochrony środowiska. Domek pszczelarza będzie konstrukcją przenośną o wymiarach 4m/4m i zostanie zgłoszony jako obiekt małej architektury. Projekt jest skierowany do otwartej grupy odbiorców. W pobliżu pasieki zostaną zasadzone rośliny miododajne. Opiekun pasieki będzie dostępny dla odwiedzających od poniedziałku do soboty od 12:00 do 18:00. Wycieczki zorganizowane będą proszone o wcześniejsze telefoniczne ustalenia odwiedzin pasieki. Obejrzenie pasieki zza ogrodzenia, bez opiekuna, będzie możliwe codziennie w godzinach otwarcia parku 8:00-22:00. Projekt będzie promowany poprzez plakaty i ulotki dystrybuowane w DK Świt, osiedlach i instytucjach publicznych DK Świt, na stronie internetowej oraz FB DK Świt.
W ramach projektu odbędzie się festyn „Miodobranie”.

W ramach festynu odbędzie się pokaz bartniczy, prezentacja sprzętu i tradycji bartniczych, wspólne kręcenie miodu, wspólne przyrządzanie potraw. Dzieci mogłyby uczestniczyć w grach i zabawach związanych z pszczelą tematyką. Dla uczestników przygotowane byłyby konkursy z nagrodami, którymi mogłyby być słoiki tutejszego miodu. Byłaby możliwość wykonania własnoręcznie świecy z wosku pszczelego. Przekazywane byłyby informacje o apiterapii oraz o sposobach profilaktyki związanej z użądleniami i powikłaniami alergicznymi. Podczas festynu można zdobyć wiedzę na temat ochrony pszczół, zapoznać się z problemem ich wymierania, porozmawiać o skutkach jakie niesie ze sobą to zjawisko. Można zorganizować wyścig w przebraniach pszczoły ulicą Bartniczą, - "Lot pszczoły Bartniczą". Promocja festynu odbędzie się poprzez plakaty, ulotki dystrybuowane w DK Świt, osiedlach i instytucjach publicznych Dzielnicy Targówek oraz zamieszczenie informacji na stronie internetowej oraz FB DK Świt w formie postów sponsorowanych.

Sąsiedzkie pasieki powstają coraz częściej w naszym mieście a ich edukacyjny charakter cieszy się ogromną popularnością wśród Warszawiaków.
Uzasadnienie realizacji projektu
Każdego roku populacja pszczół w Polsce i na Świecie maleje, dlatego warto podnosić świadomość mieszkańców, szczególnie, że w naszej strefie klimatycznej ok. 80-90% gatunków roślin zapylanych jest przez owady. Spośród wszystkich owadów zapylających największą rolę odgrywa pszczoła miodna. Zdaniem naukowców zapylanie jest cechą użytkową pszczół o większym znaczeniu dla człowieka niż produkowanie przez nie: miód, propolis, pyłek, mleczko pszczele, jad. Wśród mieszkańców miast świadomość wymierania owadów błonkoskrzydłych wciąż jest niewielka, a dzieci i młodzież w miastach żyje w niewiedzy na temat otaczającej ją natury.

Dzięki miejskiej pasiece każdy będzie mógł zobaczyć i zrozumieć co sprzyja pszczołom zarówno w mieście jak i na wsi oraz co może im zaszkodzić. Pod okiem profesjonalnego pszczelarza mieszkańcy będą mogli spróbować własnych sił w pszczelarstwie oraz skosztować miejskiego miodu.

ps. Dom Kultury Świt znajduje się w sąsiedztwie ulicy Bartniczej, a to zobowiązuje :)

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Zakup 5 uli z wyposażeniem - 3 000 zł
2. Zakup 5 rodzin pszczelich - 3 000 zł
3. Środki ochrony pszczół (na cały rok) - 1 500 zł
4. Badania laboratoryjne miodu - 1 000 zł
5. Domek pszczelarza wraz z wyposażeniem w meble - 20 000 zł
6. Sprzęt pszczelarski - 3 000 zł
7. Odzież ochronna (10 kompletów) - 1 500 zł
8. Ogrodzenie pasieki - 4 000 zł
9. Ubezpieczenie i monitoring - 3 500 zł
10. Opieka pszczelarza w sezonie 4 000 zł brutto miesięcznie x 8 miesięcy (w tym utrzymanie roślin pszczelich, prowadzenie zajęć) - 32 000 zł
11. Opieka nad pasieką poza sezonem 4 miesiące x 500 zł - 2 000 zł
12. Rośliny miododajne - 1 000 zł
13. Opracowanie publikacji dydaktycznych (ulotki) - 1 000 zł
14. Wydruk publikacji dydaktycznych - 1 000 zł
15. Promocja wydarzeń (w tym projekty graficzne oraz wydruk) - 3 000 zł
16. Odpady - 1 000 zł
17. Banner i oznakowanie terenu - 1 500 zł
18. Koszty utrzymania projektu (w tym konsultacje weterynaryjne oraz prace techniczno-konserwacyjne) - 2 000 zł
19. Koszty organizacji festynu (w tym prowadzenie warsztatów, nagrody, infrastruktura wydarzenia) - 9 000 zł
20. Oznakowanie projektu: naklejki dla uczestników festynu (1 000 zł), wbijana tablica informacyjna przy pasiece (1 500 zł) - 2 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
96 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Pasieka zbliży mieszkańców do świata owadów, a szerzej – natury. Wzmocni przekonanie dorosłych o pożyteczności pszczół, a dzieci – tego nauczy. Zaszczepi hobby. Festyn zintegruje społeczność lokalną.

Modyfikacje

10.06.2019 17:02
Autor projektu
10.06.2019 20:03
Autor projektu
27.08.2019 14:12
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany