Joga w parku

937
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Alina FUNDACJATEJAS
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
 • joga
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 6531 głosów za tym projektem

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
18.11.2020 13:58

Grafik zajęc jogi dostępny pod adresem:

https://bit.ly/Joga_w_Parku_grafik

Wydarzenie na facebooku dostępne pod adresem:

https://www.facebook.com/pg/joga.w.parku.wawa/events/

 

Zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy o numerze 995/2020 z dnia 31.07.2020 ogłoszony został wybór wykonawcy projektu. Link do zarządzenia https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/65F7B683-C5B2-4745-B183-B5BE79D3D5D9,frameless.htm

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biuro Sportu i Rekreacji

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Proponowane lokalizacje:Park Praski, Park Szczęśliwicki, Park Skaryszewski,Ogród Krasińskich, Skwer 1 Dywizji Pancernej Wojska Polskiego przy Parku Fontann, Park Kultury w Powsinie.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Joga w parkach warszawskich może objąć również inne przyjazne dla tego typu aktywności tereny zielone w Warszawie. W razie deszczowego sezonu budżet musi przewidywać możliwość doraźnego wynajęcia sali na zajęcia, np. w szkołach lub szkołach jogi.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Joga w parku to propozycja zorganizowania regularnych, cotygodniowych spotkań w kilku parkach warszawskich. Zajęcia będą odbywać się w różnych lokalizacjach, więc mieszkańcy będą mogli wybrać najdogodniejszą i najciekawszą. Skorzystajmy z przyjaznych warszawskich terenów zielonych. W tygodniu będzie się odbywać 8 godzinnych spotkań w soboty, w niedziele i wybrane dni robocze, w grupach do 25 osób. Zajęcia będą trwały od początku maja do końca września 2020.

Rekrutacja zostanie przeprowadzona za pośrednictwem platformy internetowej, rozpocznie się miesiąc przed rozpoczęciem projektu, czyli 1 kwietnia 2020 r. i zostanie zakończona 30 kwietnia 2020 r. O kwalifikacji na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń i przedłożenie zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do praktyki jogi. Zapisywać mogą się dorośli i seniorzy, oraz młodzież za zgodą opiekuna prawnego. Przynajmniej jedna z grup będzie też dedykowana rodzicom z dziećmi. W ten sposób prowadząca/cy zajęcia może dostosować praktykę do potrzeb i możliwości uczestników. Informacja o rejestracji zostanie udostępniona za pomocą mediów społecznościowych i plakatów, jeśli któraś stacja radiowa zgodzi się nieodpłatnie przekazać taką informacje, to również za pośrednictwem radia.

Budżet musi przewidywać koszt rejestracji internetowej, organizacji i promocji zajęć, zakupienia kilkunastu zapasowych mat, pasków i klocków do jogi dla uczestników nieposiadających mat i potrzebujących dodatkowych podpór w ćwiczeniach. Tworząc budżet trzeba również wziąć pod uwagę możliwość wynajęcia sali na wypadek bardzo niesprzyjającej pogody.

Podobny projekt realizowany w Parku Praskim w 2018 z Budżetu Partycypacyjnego cieszył się ogromnym zainteresowaniem przewyższającym wielokrotnie liczbę przewidzianych zajęć. Niniejszy projekt ma odpowiadać na zwiększające się zainteresowanie jogą mieszkańców Warszawy i jej właściwościami prozdrowotnymi i relaksującymi.
Uzasadnienie realizacji projektu
Joga w parku to wyjątkowa inicjatywa. Realizowana z potrzeby mieszkańców dzięki wsparciu Budżetu Obywatelskiego da szansę wszystkim mieszkańcom Warszawy skorzystania z dobrodziejstw jogi nieodpłatnie, a także jest motywacją do korzystania z warszawskich terenów zielonych. Zajęcia jogi przeznaczone są dla początkujących jak i zaawansowanych. Joga w parku skierowana jest do wszystkich, którzy chcą odpuścić codzienne stresy i napięcia, poszukać życia bez bólu pleców, i poprzez sprawdzony ruch jakim jest joga, poprawić swoją kondycje fizyczną i psychiczną. Mieszkańcy Warszawy nauczą się i pogłębią podstawowe techniki pracy z ciałem i oddechem, a przy tym będą się dobrze bawić. Na zajęciach dla młodzieży, dorosłych i seniorów skupią się na dobroczynnych dla zdrowia technikach jogi, gdzie poprzez delikatny ruch zgodny z oddechem zapoznają się lepiej ze swoim ciałem i własnymi potrzebami. Z kolei na zajęciach dla dorosłych z dziećmi nie tylko będą mogli zadbać o zdrowie swoje i swoich dzieci, ale również ćwiczenia będą okazją do wartościowego spędzenia czasu z rodziną.
Joga, jak potwierdzają liczne badania naukowe, pozytywnie wpływa na profilaktykę zdrowia, uelastyczniając i wzmacniając ciało. Ma to szczególne znaczenie dla zdrowia kręgosłupa w dzisiejszych siedzących czasach.
Spotkajmy się w parku!

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
22 tygodnie x 8 zajęć jogi x 160 zł= 28 160 zł
Wynajem sal w czasie dni deszczowych= 5 tygodni (orientacyjnie)x 8 zajęć x 150 zł= 6000 zł ( te koszty mogą być wyższe lub niższe, wtedy cześć tej sumy może pokryć niezaplanowane a niezbędne wydatki)
Zbudowanie platformy internetowej rejestracji(obniżającej koszty biurowe)= 4000 zł
Orientacyjny koszt zakupu pomocy do jogi - mata 67,90 zł x 25 osób= 1697,50 zł
Paski do jogi= 17 zł x 25 osób= 425 zł
Klocki Asana Block Bodhi= 33złx 25 osób= 825 zł
Narzędzie do jogi FeetUp= 129 euro x 2= 1096,50 zł
Projekt plakatów i materiały promocyjne z uwzględnieniem oznakowania dedykowanego budżetowi obywatelskiemu= 1500 zł
Wydruk materiałów(plakaty,flagi informacyjne,ułatwiające znalezienie miejsca zajęć,ulotki)= 1500 zł
Odpłatna promocja na portalach społecznościowych = 1500 zł
Koordynacja projektu wraz z kierowaniem promocją oraz zapisami= min. 3000 zł
Inne 296 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Zwiększenie aktywności ruchowej wśród mieszkańców stolicy, poprawa samopoczucia i zdrowia.

Modyfikacje

02.08.2019 09:39
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
06.08.2019 09:37
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jak później zostaną wykorzystane zakupione pomoce (maty, paski, klocki)? W tym roku przez całe wakacje odbywały się za darmo zajęcia jogi przy Polin, co tydzień, były potrzebne jedynie maty. To też uświadamia, że nie są potrzebne do praktyki żadne akcesoria (oczywiście ułatwiają, ale nie są konieczne). Poza tym - zaświadczenie o braku przeciwskazań do praktyki? Przecież na każde zajęcia można przyjść bez żadnych zaświadczeń.
  Dodatkowo - platforma do rejestracji jest bezsensownym wydatkiem. Wydarzenie na Facebooku sprawdza się super (brałam udział w 4 różnych seriach zajęć organizowanych plenerowo).
  Pomysł super, ale szczegóły nieprzemyślane.
  annakupilas  21.09.2019 18:15
  • Dziękujemy za komentarz. Zajęcia realizowane w ramach budżetu obywatelskiego są przeznaczone dla wszystkich, dlatego musimy i chcemy dać możliwość uczestnictwa również osobom, które nie posiadają mat i innych pomocy. Pomoce natomiast często umożliwiają prawidłowe wykonanie pozycji np. osobom mniej rozciągniętym.
   W treść projektu wkradł się drobny błąd - chodziło o oświadczenie uczestnika zajęć o braku przeciwskazań do uczestnictwaw zajęciach, a nie zaświadczenie. Jest to szczególnie w przypadku seniorów, ale nie tylko. Szkoły coraz częściej wymagają takiego oświadczenia.
   Ze względu na komfort uczestników zajęcia będą odbywać się w grupach 25 osobowych, dlatego system zapisów umożliwia precyzyjne powiadomienie zainteresowanych osób o tym, czy zakwalifikowały się na zajęcia, czy nie. Pozdrawiamy :)
   katarzynasiekierda  23.09.2019 08:58
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany