Oświetlenie alejki spacerowej nad Jeziorkiem Powsinkowskim w Wilanowie

1181
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Elwira Ślązak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
171 500 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 811 głosów za tym projektem

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.04.2020 11:14

W dniu 22 kwietnia 2020 roku została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
nr działki 181/18
Alejka spacerowa nad Jeziorkiem Powsinkowskim, ciągnąca się wzdłuż ul. Europejskiej (na tyłach) od numeru 1 do numeru 41
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt polega na wykonaniu oświetlenia (latarnie ledowe) alejki nad brzegiem Jeziorka Powsinkowskiego, po stronie zachodniej, która zaczyna się na skrzyżowaniu ul. Europejskiej z ul. Vogla i przebiega na tyłach posesji ul Europejskiej od numeru 1 do nr 41. Ze względu na cenne walory przyrodnicze Jeziorka Powsinkowskiego (potrzeby znajdującej się tam flory i fauny) planuje się zastosowanie lampy z automatycznym włączaniem i wyłączaniem (od zmierzchu do godziny np 23 lub 0.00)
To zadanie uwzględnia najpilniejszą potrzebę wykonania oświetlenia bardziej zagospodarowanej części alejki (połowy, od nr 1 do 41), która w całości ciągnie się od numeru 1 ulicy Europejskiej do mniej więcej wysokości numeru 103.
Kilka lat temu Gmina Wilanów wykonała rewitalizację części alejki, realizując plac zabaw dla dzieci, maszyny do ćwiczeń sportowych dla dorosłych, ławki i stoły do piknikowania oraz nową nawierzchnię alejki. Projekt oświetlenia dotyczy I części alejki, tam gdzie znajdują się plac zabaw, stoły, ławki itp. Alejka jest dostępna cały rok, o każdej porze dla pieszych u rowerzystów.
Realizacja :
- wykonanie projektu
- okablowanie
- zamontowanie latarni

Długość tego odcinka ścieżki to ok. 350 metrów. Projekt zakłada postawienie 11 latarni, ustawionych co ok. 30 metrów. Dokładna ilość oraz lokalizacja latarni powinna być wynikiem analizy możliwości technicznych i dostosowana do lokalnych warunków.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wykonanie oświetlenia w postaci latarni wzdłuż części ścieżki od wejścia przy ul. Europejskiej do ścieżki koło numeru 45 ul.Europejskiej pozwoli na korzystanie z niej w pełni, również po zmierzchu. Omawiany obszar ścieżki jest nieoświetlony i mieszkańcy czują się niekomfortowo, korzystając z niego wieczorami i w nocy. Szczególnie uciążliwe jest korzystanie z tego terenu w okresie jesienno-zimowym kiedy miejsce to ze względu na brak oświetlenia jest mało bezpieczne, szczególnie dla dzieci i młodzieży, korzystających ze spacerów i bawiących się na placu zabaw.
Brak oświetlenia powoduje, że ten teren nie spełnia swych funkcji publicznych do jakich został przeznaczony. Obecnie korzystanie z tego obszaru wieczorem jest niebezpieczne. Montaż latarni sprawi, że obszar ten stanie się przyjazny i bezpieczny dla mieszkańców także po zmroku.
Ta urokliwa cześć spacerowa Wilanowa jest uczęszczana przez bardzo wielu mieszkańców, nie tylko Powsinka – rowerzystów, dzieci, rodziców, właścicieli psów. W letnie ciepłe dni to miejsce zapełnia się mieszkańcami, chcącymi skorzystać z uroków wilanowskiej natury.
Oświetlenie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, a przede wszystkim dzieci i młodzieży oraz zwiększy komfort życia w tej okolicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt projektu przed zmianą wynosił 121 000 zł.
Po dokonaniu modyfikacji projektu polegającej na zmianie proponowanego źródła zasilania słupów oświetleniowych (ze standardowego – energia elektryczna z sieci miejskiej, na alternatywną – energia z ogniw fotowoltaicznych i mini turbiny wiatrowej) przybliżone koszty brutto realizacji projektu kształtują się następująco:
- dokumentacja projektowa niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę: 20 000 zł
- zakupu i montażu jednego słupa z okablowaniem 13 000 zł. Przy ilości 11 słupów łączny koszt wyniesie 143 000 zł
- nadzór inwestorski w specjalności elektrycznej: 7 000 zł
- koszty dostawy i zakupu energii elektrycznej: 1 500 zł
Łączny koszt realizacji projektu po zmianie wynosi 171 500 zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
171 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Wprowadzenie oświetlenia wzdłuż alejki spacerowej zwiększy poczucie bezpieczeństwa użytkowników zachodniego nabrzeża Jeziora Powsinkowskiego oraz umożliwi dłuższe korzystanie z jego walorów i atrakcji tam zlokalizowanych.

Modyfikacje

09.08.2019 08:34
Koordynator w Dzielnicy Wilanów
09.08.2019 10:44
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
26.08.2019 14:11
Koordynator w Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany