Kwitnące torowisko

1493
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Daniela Grzesińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Światowida, wzdłuż torów tramwajowych (po prawej stronie torów w kierunku pętli Nowodwory) na odcinku od ul. Ćmielowskiej do ul. Mehoffera.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt zakłada posadzenie 1 000 krzewów kwitnących wzdłuż torów tramwajowych na odcinku od ul. Ćmielowskiej do ul. Mehoffera. Na Tarchominie brakuje zakrzewień, a to one wpływają na poprawę walorów naszego otoczenia pięknie kwitnąc i pachnąc. W dodatku wspaniale oczyszczają powietrze z miejskich spalin, tak niebezpiecznych dla zdrowia. Krzewy stanowią cenne siedlisko i bazę pokarmową dla wielu gatunków ptaków oraz owadów zapylających.
Aktualnie miejsce planowanej inwestycji porasta trawnik.

Proponowane gatunki to np. kompozycja róży (gatunek i odmiana odporna na warunki miejskie) i derenia białego. Proponowane gatunki krzewów są szeroko wykorzystywane w zieleni miejskiej ze względu na niskie wymagania siedliskowe i odporność na zanieczyszczenia powietrza i gleby. Dodatkowo są atrakcyjne ze względu na barwne ulistnienie i obficie kwitnienie. Proponowane okazy powinny spełniać Standardy Kształtowania zieleni Warszawy odnośnie gatunków, pielęgnacji, a także posadzenia i ochrony przez zasoleniem w okresie zimowym. Sadzone okazy powinny mieć min. 50 cm wysokości.
Uzasadnienie realizacji projektu
Krzewy są często pomijane jako ważny element miejskiej zieleni, a w ekosystemie pełnia naprawdę bardzo istotne funkcje. Trzeba pamiętać, iż krzewy pochłaniają nie tylko dwutlenek węgla, ale także pyły (bardzo dla nas groźne w sytuacji złego stanu powietrza w Warszawie i smogu) i tlenki azotu.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W związku z negatywną oceną projektu brak kosztorysu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt koliduje z zadaniem inwestycyjnym pn. Budowa linii tramwajowej na Tarchomin wraz z rozbudową układu drogowego ul. Światowida (budową drugiej jezdni ul. Światowida na odc. od ul. Dzierzgońskiej do ul. Trakt Nadwiślański).
Dodatkowo ZTM otrzymał negatywną opinię Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, w której wskazano na trudności w pielęgnacji roślin z powodu zbyt bliskiej odległości od torów tramwajowych oraz fakt, że derenie nie są odpowiednim gatunkiem do sadzenia na tak wąskich tabatach.
Na wskazanym odcinku przewidziana jest też rozbudowa uzbrojenia podziemnego.

Modyfikacje

08.08.2019 10:40
Koordynator w Zarządzie Transportu Miejskiego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany