10 - Twoja Dawna Twarz - tablice z historycznymi zdjęciami na ulicach Warszawy

06.12.2015 15:37 Zweryfikowany negatywnie
awatar Jerzy Tarłowski
autor projektu

Projekt zakłada ustawienie na ulicach Śródmieścia 30 tablic prezentujących zdjęcia tego samego miejsca przed II wojną i po zniszczeniach wojennych. Obecny wygląd tego miejsca można zobaczyć, podnosząc wzrok znad tablicy.

Kategoria projektu

 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

300 000,00 zł

Powód weryfikacji negatywnej

Nie spełniono kryterium nr 3 (patrz załącznik - karta weryfikacji).


Dzielnica

Śródmieście


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Ulice Śródmieścia zgodnie z załączoną mapą.

Istotne informacje o lokalizacji

Proponowane tablice znalazły by się w okolicach następujących adresów: 1. Pl. Powstańców Warszawy 4 2. Pl. Powstańców Warszawy 9 3. Ul. Jasna 5 4. Ul. Marszałkowska 124 5. Pl. Krasińskich 2 6. Ul. Szpitalna 3 7. Pl. Konstytucji 6 8. Ul. Marszałkowska 142 9. Ul. Wierzbowa 9 10. Al. Jerozolimskie 49 11. Pl. Trzech Krzyży 8 12. Ul. Bracka 7 13. Ul. Mokotowska 56 14. Ul. Kanonia 6 15. Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33 16. Rynek Starego Miasta 1/3 17. Pl. Zamkowy 4 18. Pl. Małachowskiego 1 19. Ul. Świętokrzyska 14 20. Pl. Zamkowy 4 21. Ul. Freta 10 22. Ul. Miodowa 16 23. Pl. Zamkowy 4 24. Al. Ujazdowskie 25 25. Pl. Trzech Krzyży 8 26. Ul. Podwale 27 27. Ul. Przyrynek 2 28. Ul. Mazowiecka 2 29. Pl. Małachowskiego 4 30. Pl. Konstytucji 4

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt zlokalizowany na ulicach Śródmieścia- powszechnie dostępnych dla wszystkich mieszkańców i turystów

Pełny opis projektu

„Warszawa. Twoja Dawna Twarz” to projekt stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy pod patronatem Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego i miesięcznika "Stolica".
Jego celem jest pokazanie warszawiakom i turystom jak wyglądała przedwojenna Warszawa i jak bardzo została zniszczona podczas II wojny światowej. Porównanie archiwalnych zdjęć z dzisiejszym widokiem tego samego miejsca mocno oddziałuje na wyobraźnię, ukazując zmiany jakie zaszły w naszym mieście.
Trzydzieści tablic zawierających parę zdjęć, przedstawiających to samo miejsce przed i po II wojnie, będzie ustawione na stałe na ulicach Śródmieścia. Mogą one pełnić funkcję współgrających z otaczającym krajobrazem mebli miejskich. Umieszczone w odpowiednich miejscach tablice nakierują wzrok przechodnia na odpowiedni widok. Dzięki temu każdy będzie mógł zobaczyć, jak kiedyś wyglądały te same miejsca w Warszawie i porównać z ich współczesnym wizerunkiem. Na podobnej zasadzie funkcjonują kubiki Canaletta na Krakowskim Przedmieściu i tablice historyczne MSI.
Lokalizacja postumentów jest uzależniona od dostępności zdjęć. Tablice mogą stanąć m. in. na Starym Mieście, pl. Krasińskich, pl. Powstańców Warszawy, ul. Marszałkowskiej, Mokotowskiej, czy w Al. Ujazdowskich. Proponowane lokalizacje przedstawione są w załączniku. Kształt i wygląd tablic należy ustalić z konserwatorem zabytków i wydziałem estetyki – na potrzeby projektu przyjęto, że jedna tablica nie będzie kosztować więcej niż 10 000 zł.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Tablice ze zdjęciami mają zachować pamięć o dawnej Warszawie i ukazać kontrasty na mapie miasta. Umieszczenie zdjęć w przestrzeni na stałe jest bardziej wyraziste niż czasowe wystawy zdjęć archiwalnych. Dzięki tablicom każdy będzie mógł się przekonać, jak bardzo zmieniło się miasto w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat.
Projekt zakłada ukazanie skali zniszczeń Warszawy dokonanych w wyniku działań wojennych. Zdjęcia pokazują budynki i obiekty, których już nie ma w przestrzeni miasta, ale kiedyś były ważne i rozpoznawalne.
Realizacja projektu stworzy nową atrakcję turystyczną, wyróżniającą Warszawę spośród innych miast. Postumenty połączy trasa turystyczna, kierującą zwiedzających od zdjęcia do zdjęcia.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Cena wyliczona na podstawie średniej z 5 ofert zaproponowanych przez producentów tablic.

Koszt Tablicy (z nadrukiem): 8500,00
Koszt Montażu (za sztukę): 1350,00
Koszt dostawy (30 sztuk): 4500,00
Razem: 300 000,00

Całkowity koszt projektu: 300 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE
Komentarze (17)

 • Joanna Szubińska-Piszczek  27.12.2015 10:10
  Genialny pomysł. Choć bolesny. Warszawa, nazywana przed wojną Paryżem Północy, była perłą wśród europejskich miast. Zachwycała architekturą i harmonią. Jej ozdobą były place - obecnie parkingi. Ech, żeby chociaż Pałac Saski udało się odbudować. O przebudowie Placu Defilad nie wspominając.
  • michalwoloszyn  11.01.2016 14:26
   Dużo ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego według mnie nie możemy o tym zapomnieć.
 • paulina_f  28.12.2015 22:06
  Moim zdaniem taki projekt powinien zostać zgłoszony raczej w ramach konkursu dla NGO, zamiast Budżetu Partycypacyjnego. Po pierwsze projekt został wymyślony przez członków stowarzyszenia i patronują mu także inne instytucje, tak więc konkurowanie o pieniądze z projektami składanymi przez "zwykłych" mieszkańców przy takim zapleczu instytucjonalnym wydaje się odrobinę nie fair. Po drugie, składając projekt w ramach BP nie macie Państwo żadnego wpływu na sposób jego realizacji (wybór rodzaju tablic, ich wykonawcy itp.) a będzie to miało istotne znaczenie dla końcowego efektu przedsięwzięcia.
  • aleksander.buczynski  29.12.2015 19:03
   Po pierwsze, NGO to nie są jacyś pomazańcy boży albo zagraniczna agentura, tylko grupy zwykłych mieszkańców. Jedyny w zasadzie wyróżnik to umiejętność wypracowania wspólnego stanowiska (postulatu, projektu) w grupie 3 osób lub więcej.

   Po drugie, ten akurat projekt niespecjalnie nadaje się do realizacji z jakichś mitycznych innych środków dla NGO, gdyż zlokalizowany jest w pasach drogowych dróg publicznych. Jeśli inwestorem tablicy / postumentu będzie ktoś inny niż miasto (czyli stowarzyszenie, fundacja, sponsor itp.), to zarządca drogi będzie zmuszony naliczyć opłatę za zajęcie pasa drogowego albo reklamę. Ze środków przeznaczonych dla NGO można sfinansować jakiś piknik czy wydawnictwo, ale nie trwałe obiekty w przestrzeni publicznej.
  • michalwoloszyn  11.01.2016 14:28
   Ad Paulina: O tym zdecydują mieszkańcy głosując lub nie.
  • Marcin Górecki  12.01.2016 23:08
   Projekt był już poddawany pod głosowanie w zeszłym roku jeśli dobrze kojarzę...
  • Michał Harasimowicz  16.01.2016 10:31
   Nie był głosowany przez mieszkańców, ponieważ nie przeszedł preselekcji.
  • paulina_f  03.02.2016 09:54
   ALEKSANDER.BUCZYŃSKI - Twoja drwiąca trawestacja mojego komentarza dotyczącego innej pozycji, z jakiej startują NGO, była zupełnie niepotrzebna. Nie widzę w moim tekście elementów histerii czy doszukiwania się spisku, które by Cię upoważniały do takich (słabych) chwytów erystycznych.
   Organizacje pozarządowe mają możliwość skorzystania z wielu innych mechanizmów finansowania swoich pomysłów poza BP, z tym chyba trudno dyskutować? Przez chwilę byłam nawet skłonna łyknąć argument dotyczący ograniczeń, jakie obowiązują przy realizacji projektów w ramach konkursów dla NGO (tylko działania miękkie), ale przypomniałam sobie o działaniach Bęz Zmiany, Cultureshock czy Miastodwa i chyba jednak da się. Wracając do tematu nierównej rywalizacji z projektami "zwykłych" (a może po prostu "niezdolnych do wypracowania wspólnego stanowiska", jak byłeś łaskaw zasugerować?) mieszkańców - w opisie projektu autor powołuje się także na patronat NAC, AP i "Stolicy", co z pewnością wzmacnia jego pozycję jeśli chodzi o potencjał wypromowania projektu na etapie głosowania. Moim zdaniem z takim zapleczem instytucjonalnym można poszukać innych rozwiązań niż korzystanie z "kieszonkowego" dla mieszkańców, jakim jest BP.
   MICHALWOLOSZYN - mieszkańcy zdecydują czy projekt jest potrzebny i czy im się podoba; do tego się w ogóle nie odnosiłam.
  • panJSTar  04.02.2016 21:42 Autor projektu
   Szanowna Pani Paulino chciałbym zaznaczyć, że tkwi pani w błędzie. Przede wszystkim wspomniane przez Panią projekty dotyczyły konkretnych lokalizacji. Twoja Dawna Twarz to projekt, który zakłada jednoczesne umieszczenie w 30 różnych miejscach pojedynczych tablic. Powstał on w ramach programu Patriotyzm Jutra, Muzeum Historii Polski. Jak sama Pani widzi w przestrzeni publicznej miasta Warszawy nie mamy ani jednego ani drugiego. Jako, że teren na którym mają zostać umieszczone tablice należy do miasta Warszawy to Ono decyduje o dalszym losie projektu. W zasadzie jedyną szansą dla tablic jest zrealizowanie ich właśnie w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Ewentualnie sugeruję skonsultowanie się z przedstawicielami wspomnianych organizacji. Chętnie usłyszę o tym, co mają do powiedzenia na temat realizacji tego projektu. Pozdrawiam
  • paulina_f  21.02.2016 11:45
   @PANJSTAR
   Przyznam, że teraz już kompletnie się pogubiłam. To projekt otrzymał już raz dofinansowanie z innego programu, a teraz jest składany ponownie?
  • panJSTar  23.02.2016 11:57 Autor projektu
   Projekt powstał w ramach wspomnianego programu i w ramach tego programu nie został zrealizowany. Przy czym warto zaznaczyć, że jako element przestrzeni publicznej Twoja Dawna Twarz jest koncepcją uzależnioną od decyzji władz samorządowych. Wymaga on współpracy kilku jednostek. W przypadku braku woli któregokolwiek organu, projekt nie ma racji bytu. Poza tym, a może przede wszystkim efektem finalnym projektu mają być postumenty umieszczone w przestrzeni publicznej m.st. Warszawy. W związku z tym najlepszym wyjściem dla rozstrzygnięcia dalszych losów tej koncepcji jest zrealizowanie jej w ramach Budżetu Partycypacyjnego. W tym przypadku to mieszkańcy miasta mogą zdecydować, czy chcą zobaczyć i rozpowszechnić historię swojego miasta, czy też nie.
 • Marcin Górecki  12.01.2016 23:03
  Niby ok, ale mam wrażenie, że to niepotrzebnie dubluje, bardzo dobrą swoją drogą, realizację na tyłach niebieskich paneli MSI z mapą miasta.
  • Michał Harasimowicz  16.01.2016 10:32
   Tablice MSI to jeden z wariantów.
  • Mikołaj_  17.01.2016 10:23
   Tablice MSI mają charakter informacyjny - a "Twoja Dawna Twarz" ma pokazywać ten sam kadr, który widzi przed sobą obserwator. To jednak trochę co innego.
 • Abrakadabra  21.01.2016 00:20
  Świetny pomysł, nic nie dubluje, nie siać popeliny.

  Unikatowy projekt, edukacyjny, podnoszący nasze samopoczucie po zniszczeniach wojennych i innych... Warszawa była śliczna i może będzie, jak się za to mądrze zabierzemy :) Zadbajmy o Warszawę, należy jej się to.
 • Abrakadabra  01.02.2016 23:13
  Hmmm... on the other hand, jak mawiał Tewie - dlaczego te tablice i koszt ich montażu takie drogie?
  • panJSTar  04.02.2016 21:27 Autor projektu
   Koszt tablic został specjalnie tak obliczony. Planowane tablice mają się znaleźć w różnych lokalizacjach. Część z nich to miejsca o charakterze reprezentacyjnym. Jako przykład tzw. małej architektury muszą one zostać zaprojektowane w odpowiedni sposób. Chodzi o to aby prezentowane zestawienia wyglądały w należyty sposób. Jako, że będą one na stałe umieszczone w przestrzeni publicznej to jednocześnie muszą być wykonane z trwałych materiałów. Nie chcielibyśmy przecież aby uległy dewastacji.

Zaloguj się, aby komentować.