"Ja i Ty, czyli My" - trening umiejętności społecznych dla dzieci w wieku szkolnym

593
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Agnieszka Brzezińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 000 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 209
ul. Reymonta 25
01-840 Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Program jest kierowany do uczniów 8-12 lat mających problemy z funkcjonowaniem w środowisku szkolnym.
Program będzie zawierał elementy Treningu Zastępowania Agresji (TZA– ART) i Treningu Umiejętności Społecznych (TUS). Treningi te opierają się na koncepcji poznawczo- behawioralnej i polegają na modelowaniu określonych umiejętności i zachowań czyli na omawianiu, obserwowaniu, naśladowaniu, informacji zwrotnej i wzmacnianiu pozytywnym. Trening składa się trzech komponentów: Treningu Kontroli Złości; Treningu Umiejętności Prospołecznych oraz Treningu Wnioskowania Moralnego. Na spotkaniach uczestnicy uczą się, jak rozpoznawać swoje emocje i co robić aby zmniejszyć poziom złości, gniewu i innych trudnych emocji.
Na kolejnych spotkaniach dowiadują się, jak kształtować umiejętności niezbędne w kontaktach z innymi ludźmi, które mogą stanowić alternatywę dla zachowań agresywnych. Spotkania dotyczyć będą np. słuchania, przepraszania, przyłączania się do działań innych, reagowania na zaczepki, umiejętności odmowy, rozpoznawania uczuć u siebie i innych itd. Będą także zawierać praktyczne ćwiczenia danej umiejętności poprzez odgrywanie przygotowanych przez uczestników scenek wymyślonych lub zaczerpniętych z własnego doświadczenia.
W ostatnim cyklu zajęć wspólnie z prowadzącymi, uczniowie będą zastanawiać się, jak i dlaczego należy postępować zgodnie z uznawanymi przez siebie lub grupę wartościami w wybranych sytuacjach życiowych.
Zajęcia będą poprowadzone dla 4 grup po 12 uczestników. Każda grupa spotykać się będzie raz w tygodniu. 2 grupy od stycznia do czerwca. Kolejne dwie od września do grudnia. Z uwagi na konieczność modelowania zachowania- pokazywania wzorców zachowań zajęcia prowadzić będzie 2 nauczycieli- trenerów posiadających certyfikaty do prowadzenia ART-TZA i TUS.
Zasada ogólnodostępności w załączeniu.
Uzasadnienie realizacji projektu
W codziennej pracy z uczniami obserwujemy coraz większą liczbę takich dzieci, które powinny być otoczone pomocą w postaci zajęć grupowych o charakterze psychoedukacyjnym i socjoterapeutycznym,. Na takich zajęciach powinno się omawiać i ćwiczyć jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak skutecznie porozumiewać się z rówieśnikami i dorosłymi, jak nabywać umiejętności społeczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w szkole i poza nią. Problemy z zachowaniem zawsze wiążą się z niechcianymi, trudnymi emocjami, a bywa, że również z zachowaniami nieakceptowanymi przez otoczenie np. agresją. Agresja jest zwykle odpowiedzią na problemy w środowisku rodzinnym, szkolnym czy grupie rówieśniczej, z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić. Jest kierowana wprost na osoby, które ją wywołują, ale także na inne osoby np. słabsze. Celem zajęć jest nabycie umiejętności prospołecznego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys w załączeniu
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Nabycie przez dzieci umiejętności prospołecznego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Modyfikacje

17.06.2019 15:05
Koordynator w Dzielnicy Bielany
06.08.2019 13:24
Koordynator w Dzielnicy Bielany
27.08.2019 13:37
Koordynator w Dzielnicy Bielany
27.08.2019 16:08
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
28.08.2019 13:03
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany