Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Joga gongów na Sadybie, sesje relaksacji z dźwiękiem gongów

1138
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Anna Mazur
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
22 500 zł
Kategoria
  • edukacja
  • pomoc społeczna
  • sport
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
DZIELNICA MOKOTÓW
REJON SADYBY
Pomiędzy ulicami: Al. Witosa – Sobieskiego – Limanowskiego - Powsińską

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
jedna z placówek oświatowych na terenie Sadyby

Dane projektu

Opis projektu
Cele projektu:
1. Współpraca instytucji kulturalnych ze społecznością lokalną.
2. Pomoc mieszkańcom Mokotowa w zrelaksowaniu umysłu i ciała, w szczególności w rozluźnieniu głęboko położonych mięśni.
3. Poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego seniorów, osób niepełnosprawnych oraz pozostałych mieszkańców Mokotowa.
4. Wzrost świadomości uczestników poprzez zapoznanie ich z rozmaitymi technikami relaksacyjnymi, obejmującymi pozycje ciała, wydawanie dźwięków, ćwiczenia fizyczne i oddechowe.
5. Aktywizacja osób starszych i pozostałych mieszkańców dzielnicy do wzięcia odpowiedzialności za siebie i swój dobrostan psychiczny i fizyczny a także integracja społeczności lokalnej poprzez dzielenie się obserwacjami własnego umysłu i ciała podczas warsztatów.
6. Terapeutyczny.
Podczas każdego spotkania odbędzie się godzinna sesja relaksacji z dźwiękiem gongów i innych instrumentów muzycznych. Sesje będą odbywały się na leżąco, stąd potrzebne są maty.
Wskazania:
Terapia dźwiękiem pomaga w dolegliwościach układu kostnego, pokarmowego, krążenia, nerwowego, osłabieniu organizmu. Uspokaja zbyt intensywnie pracujący umysł, bieganinę myśli.
Uczestnicy nauczą się, jak rozluźnić mięśnie poszczególnych części ciała: języka, gałek ocznych, gardła i szyi, brzucha i całego ciała.

Przeciwwskazania: kobiety w zaawansowanej ciąży oraz z wszczepami elektronicznymi.

Grupa docelowa:
Wszyscy mieszkańcy Mokotowa: dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze, także osoby niepełnosprawne, w szczególności z autyzmem i porażeniem mózgowym.
Sesje grupowe w szczególności kierowane są do osób, które czują, że ich ciało i umysł są napięte, czują się zmęczone i pozostają przez dłuższy czas pod wpływem silnego stresu, odczuwają brak radości życia.

Sesje relaksacji będą odbywały się z wykorzystaniem gongów tybetańskich i innych instrumentów relaksacyjnych.
Sugeruje się, aby podstawowym instrumentem był gongi tybetański. Fenomen tego instrumentu polega na tym, że instrument ten jest niepodatny na interpretację umysłu, który najczęściej przeszkadza w głębokim odprężeniu. Gong działa poprzez spowalnianie przepływu fal mózgowych - redukuje stres, uwalnia lęki, przywraca naturalną równowagę psychofizyczną. Gong działa na ciało i jego meridiany, odblokowując je. Pobudza system nerwowy do regeneracji.
Gong należy do tzw. instrumentów żywych. co oznacza, że dźwięk po jego wydobyciu narasta, a nie maleje. Efektem jest głębokie odprężenie fizyczne i psychiczne.

Program zajęć powinien uwzględniać:
1. Biomechanika stresu.
2. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie gałek ocznych. Ćwiczenia koncentracji wzrokowej.
3. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie gałek ocznych i szyi.
4. Dynamiczna relaksacja oddechowa - rozluźnianie głębiej położonych napięć w ciele. Rozluźnianie "smutnego brzucha".
5. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie kończyn górnych i dolnych.
6. Sesje relaksacji za pomocą dźwięku gongów.

Spotkania będą się odbywały 1 raz w tygodniu po 3 godziny, w tym godzinna sesja relaksacji od połowy marca 2020 do połowy grudnia 2020, z uwzględnieniem przerw świątecznych, przerw i wakacji.
Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zapisanie się do grupy.
Sposób rekrutacji: Zapisy będą odbywać się na adres mailowy operatora, decyduje kolejność zgłoszeń.
Grupa może liczyć do 20 osób.
Warsztaty są bezpłatne.

Forma rozpowszechniania:
-strona internetowa – URZĄD DZIELNICY MOKOTÓW M.ST.WARSZAWY – www.mokotow.waw.pl.
- informacje w placówkach kulturalnych
Uzasadnienie realizacji projektu
Przewlekły stres ma poważne, zdarza się, że śmiertelne konsekwencje, tymczasem badania GfK Polonia pokazują, że co piąty Polak codziennie odczuwa stres. Z kolei z raportu "Zdrowie psychiczne Polaków" wynika, że około 7.5 mln Polaków to liczba osób poszukujących jakiejś formy pomocy lub wsparcia z powodu zbyt częstego odczuwania poczucia zdenerwowania, gniewu, niepokoju, przygnębienia, etc. To wszystko wpływa na ograniczenia zdolności do wykonywania pracy lub innych czynności życiowych. Co więcej, od kilkunastu lat obserwuje się tendencję wzrostową.
Kondycja psychiczna Polaków nie jest zatem zadowalająca. Jak powszechnie wiadomo, zdrowie psychiczne jest ważnym elementem zdrowia w ogóle. Ma ono wpływ na kondycję fizyczną.
Dzięki warsztatom mieszkańcy Mokotowa zdobędą lub poprawią umiejętność radzenia sobie ze stresem w życiu prywatnym i zawodowym, poprawią swoją kondycję psychiczną oraz fizyczną, a także, być może jest to kwestia najistotniejsza, rozwiną świadomość odpowiedzialności za własne zdrowie fizyczne i psychiczne i będą potrafili sobie z nim radzić tak, aby utrzymać poczucie dobrostanu fizycznego i psychicznego.
Proponowane warsztaty relaksacyjne opierają się o najstarsze metody terapii dźwiękiem, stosowane w indyjskiej medycynie ponad 5000 lat temu. Dzięki instrumentom relaksacyjnym, takim jak misy i gongi tybetańskie jesteśmy w stanie świadomie zmienić negatywne wzorce myślenia i nawyki działania, zredukować poziom stresu, uwolnić emocje zablokowane w ciele, przywrócić równowagę. Organizm człowieka, jeśli nie znajduje się w stanie harmonii jest lub będzie chory.
Warto także wziąć pod uwagę, że gongi tybetańskie są dobrym narzędziem do pracy z dziećmi autystycznymi, z porażeniem mózgowym. Odpowiednimi dźwiękami można wspomóc leczenie dolegliwości kręgosłupa, ramion, łopatek czy pojedynczych stawów. Dźwięki mają korzystny wpływ na procesy trawienne i funkcjonowanie jelit. Sesje z gongiem znajdują zastosowanie w rehabilitacji pacjentów po operacjach czy osób przewlekle chorych.
Gong ma bardzo szerokie zastosowanie, jednak proces uzdrawiania będzie pogłębiał się przy każdy, kolejnej sesji. Dlatego zaplanowano sesje systematycznie, co tydzień, od drugiej połowy marca 2020 do połowy grudnia 2020. Sesje relaksacji za pomocą dźwięku mis i gongów odbywają się regularnie na Sadybie w Ośrodku Edukacji Kulturalnej przy ul. Korczyńskiej 6 i cieszą się dużą popularnością. Warto podzielić się takim doświadczeniem z szerszą społecznością lokalną.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wynajem sali: 100zł/h x 30tygodni x 3h = 9 000zł
Koszt instruktora: 150zł/h x 3h x 30 tygodni = 13 500zł
Łączny koszt 22 500zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
22 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Nabycie umiejętności relaksacji i odprężenia wśród mieszkańców

Modyfikacje

27.08.2019 14:49
Koordynator w Dzielnicy Mokotów
05.09.2019 16:49
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany