Ekowarsztaty dla dzieci i dorosłych w "Świtlicy" w domu Kultury „Świt”

1325
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Jolanta Zientek - Varga
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
6 000 zł
Kategoria
  • Zdrowe odżywianie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 269 głosów za tym projektem

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
02.07.2020 14:48

Realizacja spotkań i warsztatów  została przeniesiona na nowy termin: czerwiec - lipiec. Warsztaty odbędą się na zewnątrz Domu Kultury Świt - na terenie ogrodu społecznego. W przypadku niesprzyjającej pogody warsztaty odbędą się on-line. 

Realizacja Ekowarsztatów dla dzieci i dorosłych w Świtlicy w Domu Kultury Świt -  linki do strony z terminami spotkań i warsztatów dla dzieci oraz do  wydarzenia na Facebooku:

https://dkswit.com.pl/ekowarsztaty-dla-dzieci-i-doroslych/

https://www.facebook.com/events/279944726534211/

Edycja jesienna (wrzesień – listopad) pozostaje bez zmian.

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Dom Kultury "Świt" w Dzielnicy Targówek

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Miejsce Aktywności Lokalnej "Świtlica" w Domu Kultury Świt, ul. Wysockiego 11
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przestrzeń przyjazna dla sąsiedzkich działań, otwartość na pomysły. Dobra atmosfera sprzyjająca realizacji projektu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt obejmuje przeprowadzenie zajęć z rozpoznawania warzyw, ziół i roślin strączkowych, które powinny stanowić ważną pozycję w codziennym jadłospisie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podczas zajęć - warsztatów przekazane będą informacje o konwencjonalnych i ekologicznych uprawach, wytłumaczenie, dlaczego warto sięgać po rośliny z upraw ekologicznych.
Zajęcia połączone będą również z przekazaniem informacji, jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie warzyw (i - krótko - owoców). Nacisk na warzywa!
Warsztat obejmie także podanie przykładów jadłospisów, w których wykorzystane są łatwe do przygotowania smaczne i zdrowe surówki/sałatki z dostępnych sezonowo warzyw, roślin strączkowych, ziół.
Zwieńczeniem warsztatów będzie przygotowanie wiosną/latem surówki/sałatki z dostępnych wówczas warzyw, ziół i strączków, podobnie jesienią/zimą. Chodzi o zwrócenie uwagi na sezonowość, dostępność.
Projekt przewiduje przeprowadzenie dziesięciu (10) warsztatów trwających po 2 godziny każdy, pięć co dwa tygodnie w miesiącach marzec - maj (trzy wtorki w godzinach 17:00-19:00 oraz dwie soboty w godzinach 10:00-12:00); pięć - co dwa tygodnie w miesiącach wrzesień-listopad (trzy wtorki w godzinach 17:00-19:00 oraz dwie soboty w godzinach 10:00-12:00) w Miejscu Aktywności Lokalnej "Świtlica" w DK Świt.
Rekrutacja: zapisu na warsztaty będzie można dokonać telefonicznie, mailowo oraz przez stronę DK Świt w ciągu dwóch tygodni przed każdym z warsztatów. Każdy z mieszkańców będzie mógł wziąć udział w całym cyklu lub w dowolnie wybranej ilości warsztatów.
Informacja o rekrutacji zostanie zamieszczona na plakatach projektu dystrybuowanych w DK Świt, osiedlach, instytucjach publicznych Dzielnicy Targówek oraz na stronie internetowej oraz FB DK Świt i ŚWITlicy.
Promocja wydarzenia odbędzie się poprzez plakaty, ulotki dystrybuowane w DK Świt, osiedlach i instytucjach publicznych Dzielnicy Targówek oraz zamieszczenie informacji informacji na stronie internetowej i FB DK Świt w formie postów sponsorowanych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Warsztaty mają zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych dzieci i dorosłych ze względu na to, że coraz częściej sięgamy po niezdrowe przekąski, co nie służy dobrej kondycji. Wiedza o tym, co warto jeść, by czuć się dobrze; a jednocześnie pokazanie, że sugerowane zmiany nie wymagają poświęcenia, ma szansę przekonać uczestników warsztatów, którzy zadowoleni przekażą ją dalej.
Obserwacje pokazują, że coraz więcej wśród nas jest dzieci z nadwagą czy nawet otyłością, podobnie z dorosłymi. Ci, którzy już tego doświadczają, mają szansę to zmienić; pozostali uniknąć dyskomfortu czy wręcz chorób. To wyzwanie dla wielu z nas.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Organizacja i prowadzenie warsztatów - 2 500 zł
2. Materiały do warsztatów - 1 500 zł
3. Promocja projektu/rekrutacji (w tym projekty graficzne, wydruk, posty sponsorowane) - 1 500 zł
4. Oznakowanie projektu, w tym: naklejki dla uczestników wydarzenia (400 zł), tablica pleksi (100 zł) - 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
6 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Projekt przełoży się na wzrost wiedzy o zdrowym żywieniu wśród mieszkańców. Wyjdą z nich oni bogatsi o wiedzę na temat gatunków roślin zdatnych do spożycia oraz sposobów ich uprawy. Po warsztatach wzrośnie świadomość ekologiczna. Warsztaty posłużą również integracji mieszkańców oraz uświadomieniu im istnienia Miejsca Aktywności Lokalnej ŚWITlica.

Modyfikacje

12.06.2019 17:19
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
12.06.2019 17:29
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany