Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Zieleń zamiast betonu na Grochowie. Aleja spacerowa pomiędzy ul. Kinową a blokami Kinowa 6, 8, 10, 12 oraz Walewską 2 -Etap I. Rewitalizacja utwardzonego placu między budynkami Rozłucka 2 i 4 oraz Przy Grenadierów 40.

713
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Wojciech
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 180 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • komunikacja piesza
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podwórko pomiędzy ulicą Kinową a blokami ul. Walewska 2, ul. Kinowa 12, 10, 8 i 6. Teren przy Rozłuckiej 2 i 4 oraz przy Grenadierów 40.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie dla mieszkańców estetycznej i wygodnej przestrzeni utworzonej z podwórka pomiędzy ulicą Kinową i blokami Kinowa nr 6, 8, 10, 12 oraz Walewska 2. Jest to teren z zaniedbanym, ale pięknym starodrzewiem, byle jakimi starymi trawnikami, fatalnymi starymi asfaltowymi ścieżkami uzupełnianymi starymi płytkami chodnikowymi i z makabrycznym placykiem z dziurami, wybrzuszeniami, spękaniami w cuchnącym w lecie starym asfalcie. Czas, aby rośliny zastąpiły puste place zalane asfaltem. Czas odnowić 50-letnie trawniki w pobliżu bloków, zlikwidować niebezpieczne i uszkodzone przez korzenie drzew oraz warunki atmosferyczne ubytki, dziury, wybrzuszenia w chodnikach. Czas na korektę i modernizację centralnego ciągu pieszego wzdłuż bloków. Obraz rozpaczy dopełnia, nowo ogrodzony, a pamiętający komunę plac zabaw oraz brak jakiegokolwiek oświetlenia tego całego obszaru. Dziś po zmroku panują tu ciemności, a przebieg ścieżki niepotrzebnie umożliwia zaglądanie w okna mieszkań i do ogródków. Poza tym całość układu komunikacyjnego nijak nie pasuje do niedawno zmodernizowanej ulicy Kinowej i wytyczonych nowych przejść dla pieszych. Ulicę od podwórka odgradza stary, wysilony żywopłot, wymagający wymiany. To realia przestrzeni lub widoku z okien dla ponad 1000 mieszkańców.

Chcemy zerwać asfaltowe placyki i odzyskać teren dla nowoczesnych pięknych trawników i roślinności. Pod drzewami stworzyć przyjemne miejsce dla spacerów, odpoczynku mieszkańców i zabaw dzieci. Chcemy tu mieć oświetlenie, ławki i śmietniki. Należy posadzić nowe krzewy, zlikwidować przedziwne konstrukcje (kratownica z czasów komuny), wymienić stare żywopłoty. Ożywić teren kwitnącą roślinnością. Chcemy wytyczenia alejek, tak, jak potrzebują tego mieszkańcy zajmując przy tym jak najmniej terenu. Chcemy pielęgnacji drzew, aby poprawione uformowane korony dawały mieszkańcom cień i tlen oraz aby pięknie komponowały się w przestrzeń.
Chcemy by dzieci zyskały plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, z ładnymi i ciekawymi zabawkami, z domkiem na palach, pajęczyną i zjeżdżalnią.

W ramach projektu:
- zerwanie dużych połaci asfaltu z przestrzeni podwórka,
- utworzenie chodników tam, gdzie realnie korzystają z nich mieszkańcy,
- utworzenie trawników na przestrzeni po usuniętym asfalcie i ścieżkach
- montaż latarni oświetlających centralną ścieżkę podwórka,
- montaż nowych ławek i śmietników,
- wymiana starych i utworzenie nowych żywopłotów,
- nasadzenia nowych drzew, kwitnących krzewów, bylin,
- przebudowa placu zabaw i instalacja nowych zabawek: pajęczyny i domku na palach ze zjeżdżalnią.

To piękna przestrzeń, która w ciągu zmodernizowanej niedawno ulicy Kinowej zasługuje na rewitalizację, stworzenie w niej przyjemnego centrum sąsiedzkiego dla mieszkańców.

Przewidywane koszty:
- Przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami i wykonanie projektu architektonicznego - 30 000 zł
- Usunięcie asfaltu, jego utylizacja likwidacja starych chodników i ułożenie nowej spacerowej ścieżki centralnej i niezbędnych chodników do ulicy Kinowej - 120 000 zł
- Wykonanie oświetlenia spacerowej ścieżki centralnej - 30 000 zł
- Nowe nasadzenia drzew, krzewów, bylin, wymiana żywopłotów - 70 000 zł
- Nowe trawniki w miejscu asfaltowego placu i zlikwidowanych chodników oraz odnowienie istniejących trawników - 100 000 zł
- Modernizacja placu zabaw - 100 000 zł
- Wybranie ziemi i dowiezienie urodzajnej ziemi - 50 000 zł
- Śmietniki i ławki - 10 000 zł
- Tablica informacyjna BO - 1 000 zł
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu podniesienie estetyki oraz standardu życia i warunków wypoczynku mieszkańców os. Kinowa. Ogólnodostępna przestrzeń będzie stanowiła zielone miejsce sąsiedzkich spotkań, przyjazne dla rodzin z dziećmi i seniorów. Duża liczba drzew, kwitnących krzewów oraz bylin wpłynie pozytywnie na jakość powietrza, a także samopoczucie mieszkańców. Ożywione podwórko zachęci do aktywności lokalnej. Zmodernizowana niedawno ulica Kinowa, ale po korekcie zapyziałych przyległości powinna stanowić wizytówkę osiedla. W tym miejscu czas zatrzymał się 50 lat temu. Pora to zmienić!

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Demontaż nawierzchni asfaltowych 440 000 zł
2. Demontaż płyt 40 500 zł
3. Nowe nawierzchnie z kostki betonowej 378 000 zł
4. Oświetlenie 152 000 zł
5. Ławki, śmietniki 7 500 zł
6. Trawnik 80 000 zł
7. Zieleń 50 000 zł
8. Projekt 32 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 180 000,00 zł

Modyfikacje

10.06.2019 22:37
Autor projektu
07.08.2019 21:54
Autor projektu
08.08.2019 12:28
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Projekt wydaje się mocno niedoszacowany, jeśli ma faktycznie obejmować obszar podany w adresach bloków pomiędzy Kinowa6 / Walewska2. Generalnie, inwestycja bardzo potrzebna mieszkańcom osiedla
  DarekSt.  03.07.2019 00:52
  • Panie Darku, dziękuję za przychylny komentarz. Roboczy projekt i rzetelna kalkulacja zostały wykonane przez dyplomowanego architekta krajobrazu. Wg publikowanych przez Urząd Miasta poglądowych kosztów, kwota faktycznie wygląda na niedoszacowaną, ale to mogę skorygować. Poza tym urzędnicy muszą ten projekt zweryfikować, także kosztowo. Zobaczymy. Projektu architektonicznego świadomie nie publikowałem, bo uważam, że najpierw powinien być skonsultowany z mieszkańcami, stąd w moim projekcie środki finansowe na konsultacje. Naprawdę może tu być pięknie, dużo piękniej niż na szablonowo, betonowo, a miejscami tylko wyrywkowo wyremontowanej aż za 5 mln złotych ulicy Kinowej.
   Wojciech  03.07.2019 18:14 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany