Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Stop bazgrołom w Warszawie

1007
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 165 656 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Brak wskazania konkretnych lokalizacji. Projekt zakłada możliwość zgłaszania przez wszystkich użytkowników miasta aktów nielegalnego graffiti do usunięcia i kierowania zgłoszeń do odpowiednich jednostek miejskich.

Dane projektu

Opis projektu
Okolice, w których budynki mieszkalne, garaże, śmietniki, ogrodzenia i inne obiekty pokryte są nielegalnym graffiti są gorzej postrzegane i mniej atrakcyjne dla mieszkańców i użytkowników miasta. Projekt zakłada zlecenie usługi polegającej na usuwaniu „bazgrołów” (szczególnie wulgaryzmów, treści i symboli rasistowskich, ksenofobicznych, głoszących nienawiść itp.) z budynków i budowli znajdujących się w zasobach m.st. Warszawy (na terenie całego miasta) oraz pokrycie ich powierzchni specjalnym zabezpieczeniem (powłoką) przed ponownym zniszczeniem. Do zabiegu zalecane byłoby zastosowanie preparatów przyjaznych dla środowiska naturalnego. Równocześnie z usunięciem graffiti, rekomendowane byłoby likwidowanie naturalnych zabrudzeń, m.in. grzybów, pleśni, mchów oraz pozostałych jak kurz, sadza itp.
Uzasadnienie realizacji projektu
W wielu miejscach w Warszawie widoczne są przykłady nielegalnego graffiti m.in. w postaci wulgaryzmów oraz obraźliwych i nienawistnych haseł. Obniża to jakość przestrzeni publicznej, poczucie bezpieczeństwa oraz wartość ekonomiczną budynków. Agresywne lub obraźliwe hasła mogą też działać prowokacyjnie i w odpowiedzi prowadzić do kolejnych aktów wandalizmu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Całościowy koszt realizacji projektu oszacowano na kwotę: 1.165.656,00 zł brutto.
W ramach szacowania realizacji projektu uwzględniono:
- usuwanie nielegalnego graffiti z elewacji budynków = ok. 65-70 zł netto/ 1m2
- zabezpieczanie elewacji w postaci wykonania powłoki antygraffiti = ok. 80-90 zł netto / 1m2
- wykonanie dodatkowych malarskich prac kosmetycznych związanych z usuwaniem graffiti = ok. 35 zł netto / 1m2

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 165 656,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Przy skali problemu nielegalnego graffiti szpecącego elewacje miejskich budynków, projekt będzie miał przede wszystkim charakter działania sygnalizującego, które ma szansę ponownie skierować większą uwagę mieszkańców na te negatywne zjawisko. Niestety, ograniczenie finansowe budżetu obywatelskiego przy znaczących w skali miasta potrzebach usuwania szpecących graffiti, pozwalają na dokonanie zaledwie kilku interwencji w każdej dzielnicy. Niewielka liczba interwencji, w równym podziale na wszystkie dzielnice, może nie przełożyć się na trwałe i widoczne efekty. Niewątpliwie pozytywnym skutkiem realizacji projektu dla całego miasta byłoby, gdyby odnowione elewacje stały się inspiracją i wzorem dla sąsiadów. Trudno jednak ocenić społeczny zasięg takiego oddziaływania.

Modyfikacje

06.08.2019 11:46
Koordynator w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego
06.08.2019 11:47
Koordynator w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • PNACZA na murach i fasadach - rozwiąża 90 % problemów z wandalizmem i obskurnymi graffiti !!!!!
  POPIERAM !!!!
  AniaMaja  17.06.2019 12:02
 • Super!
  Mateusz Kaczmarczyk  18.06.2019 10:52
 • jeździłam wczoraj po Warszawie to co zobaczyłam, ten wandalizm właściwie we wszystkich dzielnicach. To jakiś obłęd. Gdzie jest straż miejska? policja?
  XYZABC  26.08.2019 22:06
 • Mury warszawskich budynków często padają ofiarą bazgroł. Nierzadko pojawiają się na nich wulgarne i niedopuszczalne napisy. Jest tego całe mnóstwo. A my jako mieszkańcy przywykliśmy do ich obecności. Ale gdy poświęcimy trochę więcej uwagi by spojrzeć na zabazgrane mury...wtedy dopiero dostrzegamy skalę tego zjawiska. Projekt jest bardzo miastu potrzebny. Ja zagłosuję na pewno. Zachęcam też innych.
  Marek Ślusarz  05.09.2019 12:15
  • Popieram ten projekt.
   XYZABC  06.09.2019 00:07
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany