Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

"Smaczna zabawa" - kulinarne eksperymenty dla przedszkolaków

1846
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Grażyna Boczkowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 200 zł
Kategoria
  • edukacja
  • zdrowie
  • żywienie
  • dzieci
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
MAL Włochy, Rejonowa 6/8
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt "Smaczna Zabawa" - kulinarne eksperymenty dla przedszkolaków, to cykl 6 spotkań dla dzieci przedszkolnych w wieku 5 - 6 lat. Pojedyncze spotkanie trwa 60 min. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu w godzinach popołudniowych w okresie: kwiecień - czerwiec 2020 r i wrzesień - listopad 2020 r.(godziny zajęć dogodne dla prowadzącego i MAL). Zapisy na spotkania będą odbywać się drogą mailową, po uprzednim umieszczeniu informacji o warsztatach na plakatach, stronach www oraz w mediach społecznościowych. Decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc na pojedynczy warsztat to 15. Minimalna liczba dzieci uczestniczących w warsztacie - 8 dzieci. Przy mniejszej liczbie dzieci zajęcia nie będą finansowane.

Projekt "Smaczna zabawa" to innowacyjne warsztaty kulinarne dla dzieci. Uczestnicy poznają nowe smaki, dowiedzą się wielu ciekawostek o produktach spożywczych, posmakują, podotykają i poprzez zabawę wiele się nauczą. W czasie warsztatów dzieci nie tylko będą obcowały z produktami spożywczymi, ale również poznają ciekawe doświadczenia i eksperymenty chemiczne, wykonają prace plastyczne. Program w dużej mierze stawia na kreatywność dzieci.

Tematyka 6 spotkań:
1. Słony bez soli
2. Kwaśna cytryna
3. Słodki burak
4. Gorzka czekolada
5. Poznawanie przez dotykanie
6. Menu degustacyjne

Osoba prowadząca spotkania to dietetyk specjalizujący się w żywieniu dzieci, ale przede wszystkim praktyk, który sam eksperymentuje w kuchni. Ważnym aspektem jest tutaj kreatywność i umiejętność pracy z dziećmi. Niewątpliwym atutem są własne doświadczenia i znajomość dziecięcych upodobań. Osoba prowadząca warsztat tworzy scenariusze, zapewnia materiały na spotkanie oraz jest odpowiedzialna za przygotowanie jak i posprzątanie stanowiska pracy.

Projekt "Smaczna zabawa" ma na celu zapoznanie dzieci z różnymi surowcami spożywczymi, a przede wszystkim z ich niekonwencjonalną formą. Bo jeśli spojrzymy prawdzie w oczy, to burak, okazuje się być słodszy od jabłka, a dodatkowo można nim zafarbować kwiatka. Projekt bazuje na samodzielnym, wielozmysłowym poznawaniu żywności, przez smak, zapach i dotyk. Z kolei innowacyjne wykorzystanie tych surowców rozbudzi w dzieciach zainteresowanie kuchnią, gotowaniem i zdrowym stylem życia. Pobudzi także ciekawość do poznawania nowych smaków, zapachów i produktów. Dziecko świadome swoich zmysłów nie boi się kosztowania tego co dotychczas jest mu nieznane, bo już wie, że mogą to być miłe niespodzianki.
Uzasadnienie realizacji projektu
Inwestycja w zdrowie i żywienie dzieci jest bezcenna. Zdrowe i dobrze odżywione dzieci szybciej się uczą, wykazują większą kreatywność, opuszczają mniej zajęć przedszkolnych, a tym samym nie wymagają opieki rodziców w czasie choroby. Alternatywne zastosowania produktów spożywczych rozbudzają w dzieciach ciekawość i zachęcają do eksperymentów, a co za tym idzie większej ilości czasu spędzanej w kuchni. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszy rodziców, a dzieciom wyjdzie na zdrowie. Jesteś tym co jesz - mówi stare mądre powiedzenie - zatem niech nasze dzieci jedzą zdrowo i mądrze a wtedy będą zdrowe i piękne, na ciele i duszy, niosąc radość nam wszystkim a głównie sobie

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wynagrodzenie prowadzącego obejmuje opracowanie scenariusza, poprowadzenie spotkania oraz proces rekrutacji:
500 X 6 spotkań = 3 000 zł
projekt plakatów = 300 zł
zakup surowców spożywczych, plastycznych, fartuszków itp. do realizacji warsztatów = 900 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 200,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Poprzez zabawę przedszkolaki poznają zasady zdrowego odżywiania

Modyfikacje

27.08.2019 13:35
Koordynator w Dzielnicy Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany