11 - Oświetlenie boiska na Iskrze

08.12.2015 03:10 Niewybrany w głosowaniu
awatar Paweł Trojak
autor projektu

Projekt ma na celu zainstalowanie reflektorów które umożliwią grę na boisku do piłki nożnej i koszykówki po zapadnięciu zmroku. Projekt zakłada również udostępnienie użytkownikom przenośnej toalety. W pobliżu jest plac zabaw i ma powstać siłownia plenerowa, możemy mieć rewelacyjny kompleks rekreacyjno-sportowy dla naszych pociech, wszystko zależy od Was :)

Oddane głosy

310

Kategoria projektu

 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zdrowie

Koszt całkowity projektu

160 000,00 zł

Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny, Gocław


Lokalizacja projektu

Horbaczewskiego, al. Kumanieckiego

Istotne informacje o lokalizacji

Boisko jest otoczone przez blokowiska przy ul. Horbaczewskiego, Samolotowej i Brygady Pościgowej, wzdłuż al. Kumanieckiego.

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Światło na boisku będzie zapalać się po zapadnięciu zmroku aż do godziny 21, będą z niego korzystać gracze w najróżniejszym wieku.

Pełny opis projektu

Projekt ma na celu zainstalowanie reflektorów w sześciu miejscach boiska. Reflektory zostaną zainstalowane na specjalnych wysokich masztach, które przyczynią się do dobrego rozprowadzenia światła po całej płycie boiska. Reflektory będą posiadały boczne osłonki przez co będą jeszcze lepiej kierowały światło w jedno miejsce tak by grający mieli jasno i by światło nie przeszkadzało mieszkańcom Dzięki przenośnej toalecie grający nie będą musieli na długo odrywać się od gry, będą mogli w sposób zgodny z prawem i jakimiś standardami załatwić swe potrzeby.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt umożliwi korzystanie z boiska w godzinach popołudniowych 16-17 bo to właśnie wtedy dzieci wracają ze szkoły a dorośli z pracy. To właśnie wtedy ludzie mają czas na dodatkową aktywność, może to być aktywność fizyczna to zależy od Nas. Chciałbym by dzieci wychodziły na dwór a nie spędzały czas przed komputerem, być może oświetlenie bardziej je zmotywuje do działania, do rywalizacji na żywo a nie w grze komputerowej. Jaki sens ma boisko z którego nie można korzystać przez prawie pól roku? W pobliżu nie ma żadnej toalety.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

12 reflektorów na 6 masztach, moc zainstalowanych opraw ok 7,2 kW. =160 000 zł

Całkowity koszt projektu: 160 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Oświetlenie 1 godzina 7,2 kW x 0,2 zł -> 1,44zł
Sezon zimowy dziennie 7 godzin x 1,44 zł ->15,12 zł
Sezon zimowy miesięcznie 30 x 10,08 zł ->453,60 zł

Sezon letni dziennie 4 godziny x 1,44 zł ->8,64 zł
Sezon letni miesięcznie 30 x 8,64 zł ->259,2 zł

Toitoi - 250 zł miesięcznie za wynajem (cena obejmuje wymianę płynów) -> 3000


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 5 200,00 zł

Modyfikacje

 • 31.05.2016 17:05 - Koordynator w dzielnicy Praga-Południe - sprawdź zmiany


Komentarze (12)

 • policaj123  10.12.2015 15:15
  Oświetlenie boiska przez 7 godzin dziennie w zimie? Czy to nie jest marnotrastwo? Rozumiem jeszcze w lato/wiosne/jesien..
 • Wojciech  13.01.2016 00:01
  Całkowity bezsens w zimę.
 • Abrakadabra  01.02.2016 23:16
  Fajny pomysł, bo jak widać na zdjęciu - jest to środek jakiegoś osiedla, więc chyba raczej będą tam ludzie grali długie godziny. Szkoda, że autor się nie wypowiada.
  • alulindas  03.02.2016 11:19
   boisko jest zlokalizowane na Gocławiu Iskra, wewnątrz osiedla
  • Paweł Trojak  18.02.2016 00:09 Autor projektu
   Tak boisko jest na środku osiedla, w okolicy jest placyk zabaw dla dzieci i ma powstać siłownia plenerowa, przydałoby się oświetlić boisko i możemy mieć naprawdę coś fajnego :) Prawdziwy kompleks rekreacyjno sportowy. Na projekcie skorzystają wszyscy w tym także użytkownicy placu zabaw i przyszłej siłowni gdyż mój projekt zakłada powstanie także przenośnej toalety.
 • Paweł Trojak  18.02.2016 00:05 Autor projektu
  Witam! Przepraszam za dłuższą nieobecność ale już jestem i postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania :) Nie uważam by oświetlenie boiska zimą było bezsensowne, proszę spojrzeć jaką mamy pogodę za oknem, niejednokrotnie mamy powyżej 10 stopni na plusie w zimę. Sytuacja nie występuje pierwszy rok tylko ostatnio powtarza się coraz częściej stąd pomysł by było oświetlone także zimą.
 • marta.b.plachecka@wp.pl  16.05.2016 17:15
  Jaki jest powód weryfikacji negatywnej?
  • Paweł Trojak  17.05.2016 01:36 Autor projektu
   Powodem weryfikacji negatywnej jest to że Burmistrz obiecał 10 lat temu mieszkańcom że to boisko będzie otwarte jedynie od świtu do zmierzchu. Śmieszne ale właśnie z takiego powodu uwalili mi projekt. Oczywiście odwołanie napisane i wysłane w terminie. Oby tylko Pan Burmistrz dotrzymywał tak wszystkich danych obietnic... Moje zdanie jest takie że to mieszkańcy powinni wypowiedzieć się w głosowaniu, jeżeli nie zechcą oświetlenia to nie zagłosują na nie.
 • KrzysztofJ  14.06.2016 09:44
  Witam,
  Osobiście użytkuję ten obiekt od ponad 10 lat. Pamiętam jeszcze stare, piaskowe boisko w tym samym miejscu. Uważam, że Pański projekt jest idealnym pomysłem. Nie raz widzę jak dzieciaki nocą starają się kopać piłkę przy jednej oddalonej lampie służącej do oświetlania parkingu. Ilość osób korzystających z tego obiektu jest przeogromna - młodzież, dorośli, dzieci same i z rodzicami. Mam nadzieję że projekt uda się zrealizować, a Gocław (i cała Praga Południe) doczeka się w końcu boiska z prawdziwego zdarzenia!
  Pozdrawiam,
  Krzysztof J
  • Paweł Trojak  15.06.2016 02:11 Autor projektu
   Witam serdecznie!
   Dziękuję za słowa uznania, miło wiedzieć że są ludzie którzy popierają projekt :) Mieszkam na Gocławiu praktycznie od urodzenia, sam nie jednokrotnie bywałem i grałem z młodzieżą z tym boisku. Z własnego doświadczenia wiem jak bardzo potrzebne jest to oświetlenie. Co do kwestii bezpieczeństwa to myślę że poprawiło by się, było by widniej, czyli bezpieczniej. Młodzież spożywająca napoje wyskokowe raczej unikałaby takiego miejsca, tak oświetlonego a przy okazji wzdłuż al Kumanieckiego nie ma żadnych latarni więc ten projekt wpłynąłby także na oświetlenie tej alejki. < ta droga co prowadzi do sklepu koala.
   Pozdrawiam serdecznie,
   Paweł Trojak
 • angelagetler  14.06.2016 17:51
  Projektodawca, to faszyzujący troglodyta, pewnie chce sobie zorganizować miejscówkę na nocne popijawy i spraszanie kiboli do terroryzowania wszystkich, co na niego krzywo spojrzą.
  • Paweł Trojak  15.06.2016 02:00 Autor projektu
   Szanowna Pani! Proszę nie mierzyć wszystkich swoją miarą a troglodytą na pewno nie jestem, to nie ja Pani ubliżam tylko Pani mi próbuje więc to z Pani zachowaniem jest coś nie tak. Co do alkoholu to nie wiem jak i w jakich ilościach Pani spożywa ale ja jestem osobą nie pijącą. Próbuje Pani ubliżać osobie która pragnie coś zmienić na osiedlu, Jestem w Radzie Osiedla, jestem też przewodniczącym zespołu do Spraw Budżetu Partycypacyjnego w naszej dzielnicy. Czy była Pani kiedyś na tym boisku, grała? Żeby poznać potrzeby ludzi trzeba do nich wyjść porozmawiać a ja nie jednokrotnie z tymi dziećmi piłkę kopałem i poznawałem ich potrzeby, czy na prawdę widzi Pani jedynie czubek własnego nosa? Pozdrawiam serdecznie.

Zaloguj się, aby komentować.