Ukwiecone skrzyżowania dla większego bezpieczeństwa

1937
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Jakub Fichna
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt ma być zrealizowany na całej Ochocie, w miejscach zgłaszanych przez mieszkańców (przy skrzyżowaniach i przed przejściami dla pieszych), na istniejących powierzchniach wyłączonych z ruchu (znak poziomy P-21). Przykładowe lokalizacje kwietników pokazane są na dołączonych zdjęciach.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Szczegółowe lokalizacje będą oczywiście konsultowane z Zarządem Dróg Miejskich oraz z ochockim Wydziałem Infrastruktury (większość skrzyżowań przy których jest problem z ograniczaniem widoczności jest ulicami dzielnicowymi).

Dane projektu

Opis projektu
Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach lokalnych uliczek Ochoty, poprzez poprawę widoczności. Postawione na powierzchniach wyłączonych z ruchu kwietniki nie tylko poprawią estetykę naszej dzielnicy, ale uniemożliwią parkowania w obrębie skrzyżowań. Na kwietniki będzie mógł patrzeć każdy, przez 24 godziny na dobę. Przez taki sam czas kwietniki będą uniemożliwiały nielegalne i stwarzające niebezpieczeństwo parkowanie.
Planuję ustawienie przynajmniej 100 kwietników. Na załączonych zdjęciach widać jak mogą wyglądać. Wersja estetyczna jest drewniana, takie kwietniki są na placu Pod Skrzydłami. Wersja bardziej trwała i odporna na manewry parkingowe jest betonowa, takie kwietniki są wzdłuż Żwirki i Wigury.
Na zdjęciach pokazuję też przykładowe skrzyżowania, przy których są powierzchnie wyłączone z ruchu, na których warto postawić kwietniki.

Koszt kwietnika to wg "Ile kosztuje miasto" 250 złotych
Uzasadnienie realizacji projektu
Zastawianie skrzyżowań i ich okolic samochodami jest nie tylko nielegalne, czy nieestetyczne. Ograniczanie widoczności stanowi zagrożenie w ruchu zarówno pieszych jak i kierowców i ich pasażerów. Realizacja projektu nie tylko ograniczy to zagrożenie, ale przy okazji poprawi estetykę naszego otoczenia.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt niezgodny z obowiązującym prawem. Zajecie terenu w pasie drogowym drogi publicznej celem umieszczenia obiektów w pasach drogowych możliwe jest wyłącznie dla obiektów o charakterze tymczasowym. Ponadto zgodnie z art. 39 ust. 3 Ustawy o drogach publicznych lokalizowanie obiektów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogą lub potrzebami ruchu drogowego, wymaga zezwolenia zarządcy drogi, które wydawane jest tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Zgodnie z art. 45 ust 1 pkt 4 i 6 Kodeks ruchu drogowego zabrania się „wykorzystywania drogi lub poszczególnych jej części w sposób niezgodny z przeznaczeniem, chyba że przepisy szczegółowe stanowią inaczej” oraz „pozostawiania na drodze przedmiotów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ruchu…..”

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany