Mini-Park przy Ratuszu

1915
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Viet Nguyen
Współautorzy Krzysztof Chyba
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
240 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren między budynkami przy ul. Klimczaka 1 & 2.

Dane projektu

Opis projektu
Między budynkiem Ratusza a biurowcem Royal Wilanów, na samym początku ulicy Klimczaka będącej jedną z 3 osi widokowych Wilanowskiego Kompleksu Pałacowego znajduje się cenny publiczny teren o powierzchni około 4 tys. metrów kwadratowych. Teren ten jest zapisany w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego jako Zieleń Publiczna Urządzona. W chwili obecnej na połowie terenu znajduje się skwer, a na drugiej połowie parking na 13 samochodów.
Celem projektu jest utworzenie na tym terenie PIĘKNEGO mini-Parku przy samej bramie do Miasteczka Wilanów, miejsca do spotkań, rozmów, odpoczynku, miejsca które służy wszystkim, szczególnie rodzinom z dziećmi oraz młodzieży, która w Miasteczku Wilanów nie ma niestety zbyt wielu miejsc dla siebie.
Projekt przewiduje:
1. uzupełnienie istniejącego skweru o dodatkowe, wysokie krzewy, m.in. oddzielające go od ulicy oraz nowe elementy małej architektury (hamaki, rzeźby itp.),
2. reorganizacja miejsc parkingowych celem odzyskania około 2 tys. metrów kwadratowych zabetonowanego terenu,
3. przeznaczenie w całości odzyskanego terenu na pięknie urządzoną zieleń: duże drzewa, krzewy, kwiaty, ławki, elementy wspierające aktywne spędzenie wolnego czasu, szczególnie dla młodzieży według projektu przygotowanego przez projektantów/urbanistów.

Powstający PARK może być w przyszłości sukcesywnie upiększany i urozmaicany, tak aby docelowo stał się jednym z ulubionych miejsc do spędzenia czasu przez ludzi w różnych grupach wiekowych w samym sercu Miasteczka Wilanów.
Uzasadnienie realizacji projektu
W Miasteczku Wilanów gdzie mieszka prawie 30 tys. osób poza skromnym parkiem linearnym wzdłuż kanału Wolickiego (ul. Klimczaka/Hlonda) nie ma żadnego innego publicznego parku. Dzielnica w chwili obecnej też nie dysponuje publicznym terenem gdzie można utworzyć nowy park. Brakuje miejsc, gdzie ludzie w różnych grupach wiekowych, szczególnie młodzieży, mogą się spotykać i spędzać wolny czas. Dlatego jest niezwykle ważne aby optymalizować sposób zagospodarowania każdego cennego terenu publicznego, tworząc zielone, przyjazne miejsca, które służą wszystkim.

Zarówno w budynku Ratusza jak i w budynku Royal Wilanów znajdują się podziemne parkingi (kilkaset miejsc). Miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych powinny być umieszczone w parkingu podziemnym, jak najbliżej wind. Pozostałe miejsca parkingowe można umiejscowić wzdłuż ulicy Klimczaka. Wyjazd z podziemnego parkingu Royal Wilanów w stronę Miasteczka jest zapewniony od strony ul. Przyczółkowej.
Poprzez właśnie taki sposób reorganizacji miejsc parkingowych zyskujemy 2 tys. metrów kwadratowych dla kilkudziesięciu nowych drzew i setek krzewów, nowych ławek, hamaków, stolików... Można w ten sposób podwoić obszar obecnego skweru, dając tym samym znacznie większą możliwość stworzenia w tym miejscu pięknego, ulubionego przez mieszkańców Wilanowa mini-Parku.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
240000,00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
240 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Realizacja projektu we wskazanej we wniosku lokalizacji naruszy gwarancję udzieloną m.st. Warszawie przez wykonawcę przebudowy ul. Klimczaka.

Modyfikacje

10.06.2019 23:30
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany