Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Porady i informacje prawne dla mieszkańców.

1714
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Bernard Jankowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
96 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzielnica Targówek
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
brak

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Projekt skierowany jest do osób, które mają problem ze wspólnotą mieszkaniową lub spółdzielnią, w różnej tematyce (sprawa własności gruntu, własności mieszkania, księgi wieczyste, przekształcenia, bonifikaty, podatku od nieruchomości czy innego etc. – wszystkie tematy związane ze spółdzielnią mieszkaniową). Projekt skierowany jest do osób zamieszkujących zasoby wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych mieszczących się na terenie dzielnicy Targówek, bez względu na ich status majątkowy czy posiadane dzieci oraz do osób starszych i niepełnosprawnych niewychodzących z domów. Projekt nie przewiduje kryteriów, jakie obowiązują w przypadku korzystania z porady prawnej przy Urzędzie Dzielnicy czy Ośrodku Pomocy Społecznej.
Projekt zakłada:
- obsługę adwokata, radcy prawnego, kancelarii specjalizujących się w zagadnieniach prawa spółdzielczego w wymiarze 5 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu dla wszystkich, którzy mają problem ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową;
- porady prawne, pisanie pism procesowych, odwołań oraz pomoc w ustaleniu planu pomocy w przypadku procesu sądowego, również w domu osoby starszej czy niepełnosprawnej;
- druk ulotek reklamowych oraz plakatów informujących mieszkańców o takiej inicjatywie (kolportaż pozostaje w gestii pomysłodawców);
- prelekcja 1-2 godzinna na tematy zagadnień prawa spółdzielczego, co trzeba zrobić, aby stać się prawowitym właścicielem nieruchomości, gdzie i jakie pisma złożyć, czy też w jakich sprawach należy wystąpić na drogę postępowanie sądowego. Prelekcja ma być ogólnodostępna dla mieszkańców, najlepiej w późnym popołudniem, tak aby każdy mógł dotrzeć i wysłuchać.
- tryb rekrutacji w formie wyboru adwokata, radcy prawnego lub też kancelarii w oparciu o casting, gdzie osobami zatwierdzającymi powinny być osoby zaangażowane w sprawy spółdzielców. Jako projektodawca chciałabym mieć swój udział w wyborze takich osób zatwierdzających, gdyż Urząd Dzielnicy Targówek oraz spółdzielnie mieszkaniowe na tej dzielnicy nie mają interesu, abyśmy jako mieszkańcy skutecznie dochodzili swoich praw.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt zrodził się w oparciu o zapotrzebowanie na tego typu usługi, dla mieszkańców, właścicieli nieruchomości, którzy zamieszkają zasoby spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych na terenie dzielnicy Targówek.
Brak transparentności działań praktykowany przez organizacje pt. „spółdzielnia mieszkaniowa”, a mające odzwierciedlenie w ostatnich zgłoszeniach do Prokuratury nieprawidłowości związanych z Walnym Zgromadzeniem (SM „Bródno”), spraw sądowych (np. licytacje mieszkań, które stanowią własność m.st. Warszawy), sprawy związane z przekształceniem użytkowania wieczystego oraz bonifikat spowodowały zwiększone zainteresowanie mieszkańców sprawami własnych mieszkań. Niestety, pomoc prawna przy Urzędzie Dzielnicy Targówek czy też przy Ośrodku Pomocy Społecznej uwarunkowana jest spełnieniem pewnych kryteriów, zaś problemy związane ze statusem prawnym do lokali mieszkaniowych dotyczą wszystkich mieszkańców, bez względu na ich stan majątkowy czy stan rodzinny. Nadmieniam, że problemy związane z funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowych na terenie Dzielnicy Targówek jest nie od dzisiaj, ale od dziesięcioleci. Problem jest nie tylko natury dzielnicowej, ale ogólnokrajowej. Z uwagi na fakt, iż jestem mieszkanką Dzielnicy Targówek, to właśnie ten rejon jest w sferze mojego zainteresowanie, aby sytuacja prawna mieszkańców była w końcu prawnie jasna. Żadna ze stron – czy to miasto Warszawa, dzielnice, a już na pewno nie spółdzielnie mieszkaniowe, nie zrobiły nic w temacie poinformowania mieszkańców o sytuacji prawnej ich nieruchomości.
Rozwijająca się komunikacja w społecznościach internetowych coraz bardziej uświadamia mieszkańców, ale cały czas brak jest koordynacji, a przede wszystkim wsparcia prawnego w ich działaniach. Projekt ten ma za zadanie kształtować świadomość społeczną w zakresie praw, jakie dotyczą mieszkańców zasobów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
96000.00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
96 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt nie mieści się w zadaniach własnych m.st. Warszawy, ponieważ obejmuje przestrzeń pomocy prawnej dotyczącą sfery komercyjnej nie leżącą w zakresie działalności gminy. Zadania te w zakresie działalności gminy polegają na nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwie obywatelskim w m. st. Warszawie i są regulowane stosownymi przepisami.

Modyfikacje

17.06.2019 17:02
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
17.06.2019 17:02
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany