Skwer Marymonciak - wspólna przestrzeń dla mieszkańców w sercu Marymontu

1835
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Joanna Gromadowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
160 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • integracja mieszkańców
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Obszar pomiędzy ulicami Bohdziewicza i Łomiańską, dzielnica Bielany, rejon Marymont - Kaskada
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr ewid 287/1, obręb 7-04-09
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Skwer „MARYMONCIAK” to pomysł przemiany dzikiego parkingu, pełnego błota i dziur, w skwer z miejscami parkingowymi. Chcemy stworzyć miejsce spotkań, integrujące lokalną wspólnotę, pozwalające nawiązywać i pielęgnować relacje sąsiedzkie, podtrzymywać tradycje starego Marymontu.

Działka, którą proponujemy zagospodarować pod tę inwestycję jest obecnie „dzikim parkingiem”. Jest to błotnisty i nierówny teren, pełen dziur i śmieci, z wiecznymi kałużami. Parkują tu w ciągu dnia samochody, głównie należące do osób przyjeżdżających do pracy w okolicznych budynkach. Błoto roznoszone przez samochody na jezdni ulicy Łomiańskiej widać jeszcze przez wiele metrów od wyjazdu z tego miejsca.
Chcielibyśmy zagospodarować i ucywilizować ten teren, łącząc funkcje społeczne i funkcje parkingu.
W ciągu dnia mogłoby tu zaparkować kilka samochodów, nadal byłby to łącznik ulic Łomiańskiej i Bohdziewicza, ale jednocześnie znalazłoby się tu miejsce na ławki, kosze na śmieci oraz na psie odchody. Koszy tych brak w całej okolicy, od ulicy Pęcickiej po Podleśną, od Klaudyny do Lektykarskiej.
Po godzinach pracy, w weekendy, kiedy większość samochodów stąd odjeżdża mogą się tu spotkać mieszkańcy w każdym wieku – osoby starsze, rodzice z dziećmi, dzieci z rowerami, hulajnogami, młodzież.
Coraz więcej terenów w naszej okolicy zabudowuje się ostatnio nowymi domami i osiedlami. Niestety najczęściej otaczają je mury i parkany. Znikają przestrzenie, gdzie spotykali się mieszkający tu często od pokoleń ludzie. Gdzie można przysiąść na ławce i zamienić parę słów z sąsiadem. Mimo bliskości Lasu Bielańskiego i Parku Stawy Kellera brak miejsc stricte lokalnych, z twardą nawierzchnią, gdzie dzieci mogą pojeździć na hulajnodze lub na rowerku (poza ulicą). W kwadracie ulic Lektykarska-Kiwerska-Klaudyny-Pęcicka brak miejsc gdzie można pobyć z psem, brak też koszy na psie odchody – a psów w okolicy jest dużo.
Działka nr 287/1 jest brzydką, „straszącą” wyrwą pomiędzy schludnymi posesjami naszego rejonu.
Porządkując to miejsce możemy jednocześnie rozwiązać kilka problemów, zamiast udawać, że ich nie ma. Liczymy, że utwardzenie i uporządkowanie tego terenu dzięki Budżetowi Obywatelskiemu pomoże zachęcić potem okolicznych mieszkańców do wspólnego pielęgnowania zieleni, posadzenia kwiatów i będzie świetną okazją do budowania sąsiedzkich relacji.
Chcemy stworzyć miejsce, które pozwoli się integrować marymonckiej społeczności i pielęgnować lokalne tradycje. Dzięki któremu będziemy mogli lepiej żyć.
Uzasadnienie realizacji projektu
Uzasadnieniem dla celowości realizacji projektu są następujące elementy:
- oczywista potrzeba uporządkowania działki stanowiącej obecnie „błotniste wertepy” pomiędzy posesjami, zlikwidowanie błota i piachu z jezdni ulicy Łomiańskiej
- utwardzenie i „ucywilizowanie” funkcjonującego i tak łącznika pomiędzy ulicami Łomiańską i Bohdziewicza
- stworzenie miejsca, które będzie sprzyjać integracji mieszkańców i tworzeniu się więzi budujących wspólnotę sąsiedzką i lokalną społeczność (ławki, zieleń)
- stworzenie miejsca dla wszystkich mieszkańców - dzieci, młodzieży, seniorów, matek z małymi dziećmi, właścicieli psów (kosze na śmieci i psie odchody - potrzebne w okolicy)

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
160 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Utworzenie przestrzeni do wspólnego spędzania czasu przez mieszkańców, likwidacja dzikiego parkingu i miejsca nielegalnych zwałek

Modyfikacje

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Proponowany w projekcie "skwer" jest nim tylko z nazwy, tak naprawdę to parking dla samochodów pracowników biur. Wnioskodawcy zaproponowali wydanie 160 000 zł publicznych funduszy
  na 6 miejsc postojowych (ponad 26 000 zł za miejsce!), w okolicy gdzie dominuje jednorodzinna zabudowa i gdzie większość domów posiada miejsce parkingowe na działce. Wypadałoby zmienić nazwę projektu na "PARKING Marymonciak - wspólna przestrzeń dla SAMOCHODÓW w sercu Marymontu" albo zaproponować skwer z prawdziwego zdarzenia, gdzie dominuje zieleń, a nie kostka bauma.
  daniel_z  23.09.2019 20:06
  • Proponuję najpierw przeczytać opis projektu, a potem komentować. Jesteśmy mieszkańcami i właśnie próbujemy zlikwidować dziki parking na miejskim terenie. Codziennie parkuje tu na dziko ponad 20 aut z okolicznych biur, rozjeżdżają ten teren i roznoszą błoto na kilkaset metrów po ulicy. To jest okolica mieszkaniowa, ale ludzie wynajmują tu domy na firmy i w ten sposób mamy tu po kilka "biurowców" na ulicy. Chcemy zmienić dziki parking w skwer z kilkoma miejscami postojowymi. Wszystko jest opisane, Wystarczy przeczytać.
   Joanna Gromadowska  23.09.2019 21:37 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany