Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Domowe kompostowniki

2035
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Jeremi Czarnecki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cały teren dzielnicy

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Zakup kompostowników do domowego wykorzystania przez mieszkańców dzielnicy Ursynów, poprzedzony przeglądem dostępnych rozwiązań, określeniem najodpowiedniejszej dla lokalnych uwarunkowań specyfikacji oraz wyborem dostawcy.

Dystrybucja do chętnych do skorzystania z kompostowników gospodarstw domowych powinna być poprzedzona kampanią promocyjną we własnych mediach dzielnicy (np. strona internetowa, profile w mediach społecznościowych) i informacjami przekazanymi do mediów.

Wraz z kompostownikami użytkownicy powinni otrzymać przygotowany w ramach projektu pakiet informacyjny dotyczący prawidłowego korzystania z kompostownika, samego procesu kompostowania, właściwego wyboru materiałów (odpadów) do kompostowania oraz możliwości dalszego wykorzystania kompostu we własnym zakresie lub w ramach funkcjonujących systemów gospodarki materiałowej na terenie miasta.
Uzasadnienie realizacji projektu
Kompostowanie to jeden z najlepszych sposobów utylizacji nadających się do tego odpadów organicznych powstających w gospodarstwach domowych. Niezutylizowane odpady organiczne mogą rozkładać się w sposób niekontrolowany generując gazy cieplarniane. Kompostowanie to najprostszy sposób na maksymalne skrócenie drogi między odpadem a jego ponownym wykorzystaniem w naturalnym cyklu.

Pomimo tych argumentów, kompostowanie w warunkach domowych, zwłaszcza w miastach, nie jest powszechne z uwagi na brak wiedzy o możliwości jego stosowania oraz prostych, łatwych do zastosowania w typowych gospodarstwach domowych rozwiązań.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Nie została dołączona lista poparcia
Inne: brak listy poparcia.
nie dostarczono w terminie.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nie jestem pewna czy w prywatnych mieszkaniach da się skutecznie produkować kompost nie mając dla niego specjalnie zastosowania/ zbytu :-( Wspólnoty nie chcą zaś kompostowników, bo boją się, że mieszkańcy będą narzekać, że im śmierdzi.
  Może zamiast prywatnych osób najpierw zaangażować publiczne podmioty prowadzące stołówki np. szkoły, szpital itd. ? Produkują tego chyba dużo, a mogłyby wykorzystywać na własne potrzeby (nawożenie ogrodu itp.) Choć trzeba by tam znaleźć pasjonatów, którym by się chciało w to angażować...
  Agnieszka Majcher-Teleon  14.06.2019 16:25
  • O ile mi wiadomo, publiczne instytucje prowadzą już własne działania w zakresie zagospodarowania odpadków organicznych. Pewnie swoją drogą warto wystąpić do naszych ursynowskich tudzież miejskich z zapytaniem, jak są konkretnie zagospodarowywane i czy którekolwiek są kompostowane.
   Jeremi Czarnecki  14.06.2019 16:28 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany