Chronimy jerzyki i wróble w Ursusie - montaż skrzynek lęgowych

2138
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu autor_569e0a416ca20
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
41 400 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1343 głosów za tym projektem

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
16.06.2020 09:20
  1. Druga połowa lipca – wyłonienie wykonawcy ekspertyzy ornitologicznej
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
budynki komunalne administrowane przez dzielnicę Ursus, wybrane spośród wymienionych w załączonej do zgłoszenia niniejszego projektu liście, siedziba Ratusza Dzielnicy - Pl. Czerwca 1976 r. Nr 1, Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Sosnkowskiego 3, gmachy szkół publicznych Ursusa, zarządzanych przez Miasto.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Montaż nastąpi po otrzymaniu odpowiednich zgód administratorów budynków.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt służy stworzeniu dogodnych miejsc lęgowych dla jerzyków i wróbli, gatunków o spadającej liczebności w Warszawie. Zakłada zakup i zawieszenie do 190 skrzynek lęgowych dla tych pożytecznych ptaków - na ścianach zewnętrznych budynków o własności komunalnej - w taki sposób aby nie przeszkadzały one użytkownikom i/lub mieszkańcom tych nieruchomości.
W projekcie przewidziano zakup i rozwieszenie na ścianach zewnętrznych około 20-25 budynków komunalnych, w tym na ratuszu Dzielnicy skrzynek lęgowych dla jerzyków, zajmowanych także przez wróble. Skrzynki powinny być konstrukcji drewnianej , jedno-komorowe, o owalnym poziomo otworze wlotowym 6,5 x 3,5 cm, dwukrotnie malowane od zewnątrz, z daszkiem szczelnie pokrytym blachą ocynkowaną. Skrzynka zostanie przytwierdzona do ściany kotwami - od strony jej tyłu. Wybór konkretnych budynków, na ścianach których skrzynki zostaną zawieszone, nastąpi po sporządzeniu przewidzianej w projekcie opinii ornitologa oraz po dokonaniu uzgodnień z zarządcami nieruchomości komunalnych w Ursusie. Przy określaniu lokalizacji posadowienia skrzynek na ścianach zewnętrznych wyklucza się kominy, szyby windowe i tzw. "zwyżki". Poza preferencjami ptaków - zostaną uwzględnione także: wymogi bezpieczeństwa publicznego, brak uciążliwości dla użytkowników budynku, dogodna ekspozycja dla obserwacji ptaków przy skrzynkach z ziemi (z terenu ogólnodostępnego_. Do zawieszenia skrzynek posłuży samochodowy podnośnik koszowy lub tez praca alpinisty - tam, gdzie podnośnik taki nie będzie mógł wjechać.
Obecność jerzyków i wróbli przy zawieszonych dla nich budkach będzie łatwa do spostrzeżenia, gdyż ptaki te nie są zbyt płochliwe. Będzie je można bez trudu obserwować z ziemi w trakcie ich gniazdowania od początku maja do połowy sierpnia (jerzyki), zaś wróble - od początku marca - do końca lipca. ponadto wróble dość często przebywają przy budkach także jesienią i zimą, gdyż w nich nocują i odpoczywają. Skrzynki zostaną rozmieszczone w taki sposób, aby ptaki przy nich przebywające można było bez przeszkód obserwować z dołu - z miejsc ogólnodostępnych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Owadożerne jerzyki ograniczają dokuczliwie plagi owadów krwiopijnych - komarów i meszek. Wróble w czasie wychowu piskląt również odżywiają je owadami, spożywają też nasiona chwastów.Dalszy byt tych ptaków jest w mieście zagrożony, gdyż liczne remonty, w tym "docieplenia"ścian budynków, ograniczają pulę miejsc lęgowych dla ich bezpiecznego gniazdowania. Te pożyteczne ptaki nie powodują zagrożeń sanitarnych i stanowią wdzięczny obiekt dla ich obserwacji. Doświadczenia uzyskane w realizacji budżetu partycypacyjnego w innych dzielnicach (np. na Ochocie) rokują na pełny sukces tego projektu w Ursusie, który przyczyni się do ochrony charakterystycznych również dla tej dzielnicy gatunków ptaków.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Montaż budek lęgowych na 19 budynkach po 10 szt. na budynek:
1) Zakup budek z montażem: 38 000 zł
2) Oznakowanie projektu (tabliczki pleksi przymocowane do budynków): 900 zł
3) Ekspertyza ornitologiczna: 2500 zł
W sumie: 41 400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
41 400,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Ochrona gatunków ptaków: jerzyków i wróbli (ptaki zagrożone wyginięciem) i stworzenie im miejsc lęgowych dla bezpiecznego gniazdowania.
Ograniczanie plag owadów krwiopijnych - komarów i meszek.
Rola edukacyjna – możliwość obserwacji ptaków.

Modyfikacje

24.07.2019 13:26
Koordynator w Dzielnicy Ursus
27.08.2019 13:46
Koordynator w Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany