ŚWIADOMY NIEWIDOMY oznakowanie w języku Braille'a w całej Warszawie.

163
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Edyta Oknińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
850 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • komunikacja publiczna i drogi
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oznakowanie miejsc użyteczności publicznej tabliczkami z napisami w języku Braillea.Napisy, oznaczenie, etykiety brajlowskie z tekstem albo tekstem połączonym z grafiką będą informowały o godzinach i dniach pracy instytucji, oznakować klamki w drzwiach do budynków ,oznaczyć pokoje w których załatwiane są sprawy dla osób słabowidzących,niewidomych,numery pięter, numery telefonów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wszystkie dzielnice Warszawy z wyłączeniem Bemowa ponieważ tam projekt jest wdrażany.
-Białołęka
-Bielany
-Mokotów
- Ochota
-Praga Południe
-Praga Północ
- Rembertów
-Śródmieście
- Targówek
- Ursus
- Ursynów
Wawer
- Wesoła
- Wilanów
- Włochy
- Wola
-Żoliborz
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
główne punkty w Dzielnicach - siedziby Urzędów Dzielnic, - ośrodków Pomocy Społecznej, - ośrodków kultury - ośrodków Sportu i Rekreacji, - Wypożyczalnie, Biblioteki Publiczne dla właściwych dzielnic m.st. Warszawy, - Kluby Seniora, - miejsca spotkań lokalnej społeczności,

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Oznakowanie miejsc użyteczności publicznej tabliczkami z napisami w języku Braillea.Napisy, oznaczenie, etykiety brajlowskie z tekstem albo tekstem połączonym z grafiką będą informowały o godzinach i dniach pracy instytucji, oznakować klamki w drzwiach do budynków ,oznaczyć pokoje w których załatwiane są sprawy dla osób słabowidzących,niewidomych,numery pięter, numery telefonów.
Opis projektu
Oznakowanie Dzielnicy Bemowo tj. najważniejszych obiektów użyteczności publicznej, miejsc kulturalno-oświatowych, obiektów sportowych itp. tabliczkami z laminatów metalizowanych,sztucznego tworzywa, PCV, PLEXI lub innego trwałego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne. Tablice będą zawierały informacje dotyczące np. godzin pracy i dni pracy w przypadku instytucji- w języku Braille'a. Tablice powinny być w rozmiarze który zapewni łatwy dostęp i umieszczone na "wyciągnięcie ręki" tak aby osoba zarówno wysoka jak i niska mogła bez problemu skorzystać z efektu projektu. Tablice powinny znajdować się w miarę możliwości montażowych obok informacji dla osób widzących, tak aby nie sprawiać problemu z dostępnością.
Z uwagi na ograniczone środki finansowe należy wziąć pod uwagę oznakowanie głównych miejsc w Dzielnicach. Obecnie w dzielnicach nie ma takich tablic informacyjnych, które ułatwiłyby codzienne życie i poruszanie się na zewnątrz osobom niewidomym i słabowidzącym. Tablice informacyjne powinny być wykonane w wymiarach pozwalających na łatwość w "odczytaniu palcami" osoby niewidomej czy słabowidzącej, również uzależnione będą ilością informacji na nich zawartych, tylko cyfry, czy godziny bądź nazwa miejsca w którym się znajduje wskazana osoba czy numer pokoi, pięter etc. Zastosowanie w pomieszczeniach zamkniętych jak i na dworze o charakterze informacyjnym czy ogłoszeniowym. Ponieważ tekst brajlowski jest możliwy do odczytania tylko w miejscach dostępnych dla dłoni oznakowanie nie powinno znajdować się zbyt wysoko lub zbyt nisko. Oznaczenia na tabliczkach mogą być wygrawerowane lub w postaci wypukłych piktogramów (metalowe kuleczki , okrągłe otworki. Tabliczki mogą być transparentne , punkty przezroczyste a wtedy nie będą zasłaniały grafiki.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Tablice w języku Braille'a umożliwią:
- łatwiejszy dostęp do różnych miejsc publicznych
- osoby z niepełnosprawnością będą korzystały z efektów projektu bez obawy i konieczności korzystania z pomocy osób trzecich
- nie będą miały obaw przed odrzuceniem i ignorancją ze strony innych osób
- chętniej wyjdą z domu wiedząc że mogą skorzystać z efektu projektu
- brak takich rozwiązań na terenie Warszawy ,
- wyjście na przeciw potrzebom osób niewidzących
- tabliczki w języku Braille'a stanowią uzupełnienie informacji jakie mogą powziąć wskazani odbiorcy obecnie m. st. Warszawa montuje płyty chodnikowe z wypustkami wskazującymi odległości od ulicy czy torów, metro.
- ułatwi codzienne życie osób niewidomych , samodzielność
- równe szanse w funkcjonowaniu w społeczeństwie

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
850 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany