Owoce miejskie

901
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
35 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Celem projektu jest nasadzenie krzewów i drzew owocowych w parkach miejskich na terenie Warszawy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
- Skwer Gwary Warszawskiej
- Park Mirowski
- Park Saski
- Park Moczydło
- Skwer Alojzego Pawłka
- Park Edwarda Szymańskiego
- Park Praski
- Fort Bemowo
- Park Skaryszewski
- Park Morskie Oko
- Park Zachodni

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest nasadzenie krzewów i drzew owocowych w parkach miejskich na terenie Warszawy.
Opis projektu
Nasadzenie krzewów i drzew owocowych w parkach miejskich. Dobrane i wymienione poniżej gatunki są atrakcyjne dla ptaków zimujących w Warszawie. Jednocześnie dobrane gatunki w większości są krzewami czyli naturalnymi kryjówkami dla ptaków, gryzoni i płazów. Okres kwitnienia przypada na różne dekady miesiąców wiosennym zapewniając miejskim zapylaczom stałe źródło "pracy".
Jeżyna bezkolocowa - 100 sztuk
Borówka amerykańska - 100 sztuk
Aronia czarnoowocowa - 100 sztuk
Czereśnia - 100 sztuk
Wiśnie - 100 sztuk
Pigwa - 100 sztuk
Bez czarny - 100 sztuk
Dereń jadalny - 100 sztuk
Agrest - 100 sztuk
Malina - 100 sztuk
Śliwa tarnina - 100 sztuk
W każdym z wymienionych parków w celu zapewnienia bioróżnorodności należy posadzić po kilka sztuk wymienionych powyżej gatunków tym samym tworząc nasadzeniami "enklawę" owocową w parku.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Owoce rosnące w mieście mają znaczenie dla bioróżnorodności. Przyciągają ptaki i owady zapylające (np. pszczoły). Posiadają one również funkcję estetyczne. Na wiosnę pięknie kwitną i roztaczają niesamowity aromat. Krzewy owocowe i drzewa owocowe stanowią ważny czynnik wzbogacający bioróżnorodność – są pokarmem dla owadów, ptaków, gryzoni, a te umiejscowione w samych centrach parków również stanowią źródło pokarmów dla osób bezdomnych oraz freeganistów. Owoce stanowią cenne źródło pokarmu zwłaszcza dla ptaków zimujących w Warszawie, dodatkowo krzewy stanowią doskonałą kryjówkę dla małych ptaków (min. wróbli), zwierząt (jeży), drobnych gryzoni i płazów. Badania naukowe prowadzone przez naukowcy z Wellesley College’u dowodzą, że w miejskich owocach poziom ołowiu nie jest większy od tego w próbkach pobranych z sadów owocowych (często rozciągających się wzdłuż dróg krajowych). Owoce mają za to więcej żelaza, wapnia i innych dobrych składników niż owoce z pól i sadów. Co ważne, z powodu braku oprysków pestycydy nie występując w owocach miejskich. Brak oprysków w miastach to również większa żywotność miejskich zapylaczy w tym pszczół.
Owoce w mieście zbierają też osoby, które po szybkim przekalkulowaniu: zanieczyszczenia miejskie kontra chemiczne opryski pestycydami stwierdzają, że metale ciężkie to mniejsze zło. Takich osób jest więcej, bowiem powstała nawet swoista, ogólnoświatowa organizacja "Falling Fruits". Owoce miejskie są bardzo popularnym kierunkiem sadowniczym w krajach skandynawskich, Kanadzie, Australii. Są nasadzane w miejscach spotkań mieszkańców (parki, place zabaw, okolice kościołów) i stanowią naturalną przegryzkę lunchową, bądź koło ratunkowe np. dla diabetyków w celu szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
35 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany