Szlak latarń gazowych czteropłomiennych cz. I (Śródmieście, Praga Północ, Praga Południe)

556
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Jerzy Tarłowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 000 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt polega na przywróceniu in situ opraw i słupów przedwojennych lamp gazowych w wersji elektrycznej.
Współczesne latarnie zostałyby zastąpione przez świecące mocnym światłem lampy typu LED, stylizowane na historyczne, gazowe oświetlenie uliczne.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Chmielna - odcinek ul. Nowy Świat do ul. Brackiej.
Ulica Brzeska - odcinek od ul. Ząbkowskiej do ul. Kijowskiej
Ulica Skaryszewska - od ul. Targowej do ul. Lubelskiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pierwsza część projektu związana jest z trzema obszarami o podobnej strukturze zabudowy. Wszystkie lokalizacje wybrano na podstawie danych archiwalnych i historycznych fotografii.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na przywróceniu in situ opraw i słupów przedwojennych lamp gazowych w wersji elektrycznej.
Współczesne latarnie zostałyby zastąpione przez świecące mocnym światłem lampy typu LED, stylizowane na historyczne, gazowe oświetlenie uliczne.
Opis projektu
W przedwojennej Warszawie niektóre ulice miasta zdobiły stare, urocze latarnie gazowe. Ich wyjątkowy design i delikatnie połyskujące światło sprawiały, że nocne spacery były wręcz inspirujące. W ramach projektu chciałbym przywrócić naszemu miasto choć odrobinę utraconego czaru i elegancji, jednocześnie poprawiając jakość oświetlenia ulicznego.
Projekt szlaku latarń gazowych zakłada stopniowe przywracanie w krajobrazie Warszawy oświetlenia, które do II Wojny Światowej zdobiły wybrane ulice miasta.
Istotnym elementem projektu jest autentyzm - wybrane ulice do II Wojny Światowej lub czasów powojennych były oświetlone latarniami gazowymi.
Ze względu na brak informacji o przedwojennej sieci gazowej i jej stanie oraz słabą moc ówczesnych latarń zdecydowałem się na wybór wzornictwa sprzed ponad 100 lat zaopatrzonego w nowoczesne żarówki z XXI wieku. Energooszczędna lampa typu LED rozjaśni ciemną uliczkę, pozwoli zmniejszyć koszty oświetlenia, a jej wyjątkowy design sprawi, że ulica nabierze bardziej historycznego i reprezentacyjnego charakteru.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Jakość oświetlenia ulicznego Warszawy wciąż pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie w zimowe miesiące mieszkańcy potrzebują dobrze oświetlonych ulic. Projekt zakłada poprawę jakości oświetlenia i umożliwia podkreślenie historycznego charakteru wybranych miejsc.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 000 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt nie jest możliwy do realizacji, ponieważ zaproponowane formy oświetlenia nie będą spełniać parametrów technicznych wymaganych dla klasy danych ulic, a także będzie niewłaściwy z punktu widzenia zasad konserwatorskich.
Historyczne oświetlenie gazowe o zabytkowych formach latarni występuje na terenie Warszawy, jednak pełni ono głównie funkcję uzupełniającą dla zasadniczego współczesnego oświetlenia ulic, np. w rejonie chodników lub innych miejsc bez ruchu kołowego. Nie będzie ono natomiast spełniać jako oświetlenie podstawowe wymaganych przepisami technicznymi parametrów w zakresie właściwego doświetlenia przestrzeni tych ulic.
Ponadto proponowane formy oświetlenia nie będą miały we skazanych lokalizacjach uzasadnienia historycznego. Brak jest wiarygodnych źródeł ikonograficznych, które uzasadniałyby montaż na tych ulicach zaproponowanego w projekcie oświetlenia w formie latarni czteropłomiennych.
Należy podkreślić, że wobec braku wspomnianych źródeł nie jest też właściwe z punktu widzenia konserwatorskiego stosowanie w tych lokalizacjach na zasadzie analogii form stylowych typowych, czy charakterystycznych dla danego okresu.
Brak jest uzasadnienia dla realizacji projektu również ze względu na proponowaną zmianę sposobu zasilania tych lamp z gazowego na elektryczne. Sposób ten jest integralnym elementem zabytkowej technologii, zgodnie z którą funkcjonowało takie oświetlenie i powinien być zachowany razem z historyczną formą latarni.
Proponowane formy latarni również nie spełniałyby wymaganych parametrów technicznych nawet przy ewentualnym założeniu zmiany zasilania z gazowego na elektryczne.
Ponadto dodatkowym argumentem za negatywną oceną projektu w przypadku ulicy Chmielnej był fakt, iż jej przestrzeń podlegać będzie w perspektywie kilku lat przekształceniu w ramach realizacji projektu „Nowe centrum Warszawy”, dla którego prowadzone są osobne działania projektowe.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany