Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Przeciwdziałające samobójstwom tabliczki z numerami telefów zaufania

123
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Maciej Matraszek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
21 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
W Polsce około 6000 osób rocznie popełnia samobójstwo. Wiele z tych osób dokonuje tego w przestrzeni miejskiej jak metro, mosty czy wysokie budynki. Wielu osobom można pomóc. Jednak świadomość bezpłatnych numerów kryzysowych jest niska, dlatego chcemy umieścić tabliczki z nimi w miejscach narażonych ale też często odwiedzanych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Perony metra, mosty, przejścia kolejowe, potencjalnie budynki

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W Polsce około 6000 osób rocznie popełnia samobójstwo. Wiele z tych osób dokonuje tego w przestrzeni miejskiej jak metro, mosty czy wysokie budynki. Wielu osobom można pomóc. Jednak świadomość bezpłatnych numerów kryzysowych jest niska, dlatego chcemy umieścić tabliczki z nimi w miejscach narażonych ale też często odwiedzanych.
Opis projektu
Projekt zakłada umieszczenie 70 tabliczek informujących o numerach kryzysowych/zaufania w przestrzeni miejskiej. Umieszczenie ich w miejscach takich jak metro, mosty i wybranych lokacjach szczególnie narażonych typu przejścia kolejowe czy, w miarę możliwości, budynki pełni dwojaką rolę. Po pierwsze, bezpośredniej prewencji, informując osoby w kryzysie, często w poczuciu osamotnienia i bezradności o możliwości takiego kontaktu, gdyż często sama rozmowa prowadzi do bezpośredniego ratowania życia. Jest to odpowiednik defibrylatora dla kryzysów psychicznych. Po drugie, ma wartość informacyjną i zwiększającą świadomość istnienia tego typu pomocy, szczególnie, że większość samobójstw popełnianych jest w domach.

Tabliczki będą miały prostą formę: będą zawierać hasło informacyjne wraz z numerami telefonów osobno dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych wraz z godzinami dostępności. Przykładowe projekty zamieszczono w załączniku – w przypadku finansowania przedsięwzięcia autor gotów jest gotów zorganizować finalną wersję projektu.

Projekt tworzony był we współpracy z Fundacją eFkropka i zakłada potrzebę konsultacji zarówno ze specjalistami zdrowia psychicznego jak i stołecznej policji celem wytypowania najczęstszych miejsc samobójstw w Warszawie bądź lokacji najbardziej na to narażonych. Projekt przewiduje umieszczenie 70 tabliczek: po dwie na każdym z 8 mostów z ruchem pieszym, po jednej tabliczce na każdej z obecnych 32 stacji metra i 11 planowanych oraz 11 tabliczek w wybranych lokalizacjach. Wybrane lokalizacje będą dotyczyły w miarę możliwości wysokich budynków, przejść kolejowych bądź innych wytypowanych w drodze konsultacji.

O skuteczności tego typu podejścia możemy posłuchać na prelekcji policjanta działającego na Golden Gate Bridge – najpopularniejszego miejsca samobójstw w Stanach Zjednoczonych. W swojej karierze Kevin Briggs, w reakcji na kontakt kryzysowy, nie uratował jedynie dwóch osób: https://www.ted.com/talks/kevin_briggs_the_bridge_between_suicide_and_life
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W Polsce corocznie około 6000 osób popełnia samobójstwo, a wedle statystyk policji, co najmniej 11 podejmuje próbę. Każdy z przypadków jest tragedią nie tylko samej osoby, ale też rodziny, bliskich, współpracowników. Często wpływa też na szersze grono w sposób pośredni – np. na pracowników służby zdrowia, którzy opiekowali się pacjentem bądź poprzez paraliż miasta po zamachu w metrze. KSP Warszawa [1] (a więc statystyki dotyczące woj. mazowieckiego) raportuje w 2018 roku: 377 zamachów samobójczych i 497 prób samobójczych – dalej liczby w nawiasach. Najwięcej samobójstw popełnianych jest w domu, a w przestrzeni publicznej 18 (22) z nich dokonano na ulicy/chodniku, 17 (25) dotyczyło torów/kolei, a 2 (7) rzeki bądź zbiornika wodnego. W podziale względem metody, aż 53 (70) osób rzuciło się z dużej wysokości, 3 (6) tonęło, a 14 (20) rzuciło pod pojazd w ruchu. Należy zwrócić uwagę, że statystyki policji dotyczą tylko potwierdzonych zamachów i nie dotyczą zaginięć. Brak jest szczegółowych informacji, ile zamachów dokonano w metrze.
Jednocześnie, w społeczeństwie świadomość instytucji kryzysowych jest bardzo niska: np. KSP Warszawa nie odnotowała w swoich statystykach żadnej próby po kontakcie (może być trudne do potwierdzenia).
Osoby popełniające samobójstwo często dokonują tego w afekcie, poczuciu bezradności i osamotnienia.

[1] http://www.statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zamachy-samobojcze/63803,Zamachy-samobojcze-od-2017-roku.html

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
21 000,00 zł

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • trzymam kciuki! oczywiście zagłosuję na ten projekt!
    Zofia G.  25.01.2020 09:12
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany