Oświetlenie toru rowerowego w parku Księcia Janusza

189
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Marcin Nowak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
130 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Latarnie, o słupach wyglądem przypominające brzozy, oświetlające tor rowerowy w parku Księcia Janusza. Oświetlenie uruchamiane czasowo przez użytkowników.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Księcia Janusza (dokładna lokalizacja na dołączone mapce)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Oświetlenie istniejącego toru rowerowego zbudowanego w 2017 roku z budżetu partycypacyjnego oraz rozbudowanego w 2019 roku również z budżetu partycypacyjnego. Lokalizacja zaznaczona na dołączonej mapce.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Latarnie, o słupach wyglądem przypominające brzozy, oświetlające tor rowerowy w parku Księcia Janusza. Oświetlenie uruchamiane czasowo przez użytkowników.
Opis projektu
Projekt polega na oświetleniu istniejącego toru rowerowego w parku Księcia Janusza.
Realizacja będzie polegała na zamontowaniu dodatkowych latarni w rejonie toru. Projekt zakłada użycie słupów latarni wyglądem przypominających brzozę, aby nawiązać do parkowego charakteru tego miejsca i nie zmniejszać atrakcyjności wizualnej okolic toru rowerowego.

Rozmieszczenie oraz wysokość latarni zostanie dobrana tak, aby z jednej strony tor został w miarę równomiernie oświetlony a z drugiej strony, aby źródła światła nie oślepiały użytkowników i przechodniów. Założenia techniczne do zweryfikowania przez wykonawcę projektu to: 75lx/m2 przy równomierności min 0,5 – wysokość słupów około 9m.

Zakłada się użycie energooszczędnych źródeł światła LED oraz możliwość sterowania oświetleniem przez użytkowników. Sterowanie to będzie zrealizowane przez przycisk uruchamiający światła na określony czas lub aplikację mobilną sterującą oświetleniem.
Pozwoli to znacząco obniżyć koszty zużycia energii, ponieważ oświetlenie będzie świeciło tylko wtedy, gdy będą potrzebowali tego użytkownicy, a nie stale po zapadnięciu zmroku (tak jak to odbywa się przy klasycznym oświetleniu miejskim). Administrator obiektu może zablokować oświetlenie po określonej godzinie np 22:00.

Proponowane słupy latarni wyglądem przypominające brzozę są wykonane z półprzeźroczystego kompozytu co pozwala na umieszczenie dodatkowego oświetlenia ich wnętrza. Oświetlenie samych słupów paliło będzie się zawsze po zmierzchu (uruchamiane łącznie z oświetleniem całego parku) co będzie stanowiło dodatkową i ciekawą ozdobę parku.

Przykładowe tego typu latarnie można zobaczyć na zdjęciach dołączonych do projektu lub na stacji SKM Koło.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Tor rowerowy dostępny jest praktycznie przez cały rok, korzystanie z niego wyklucza tylko leżący śnieg (a tego z roku na rok coraz mniej) oraz brak oświetlenia po zapadnięciu zmroku. W okresie jesienno-zimowym ciemno robi się bardzo wcześnie, przez co dostępność toru jest mocno ograniczona. Po rozbudowie atrakcyjność toru dla użytkowników znacząco wzrosła, co przyciąga nie tylko mieszkańców naszej dzielnicy. Oświetlenie toru pozwoliłoby wydłużyć godziny dostępności toru i bardziej równomiernie rozłożyć jego obciążenie. Poprawi to zarówno bezpieczeństwo jak i przyjemność z korzystania z obiektu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
130 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany