Muzyka w tramwaju, w godzinach porannego szczytu.

1157
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Katarzyna Radziszewskaja
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
85 300 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie psychiczne mieszkańców
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Pozytywnie nastawiająca, energetyczna muzyka grająca w tramwaju, na wybranej trasie, w poniedziałki i środy w godzinach 7:30 – 9:30.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Proponuję trasę Gocławek – Dworzec Wschodni lub każdą inną linię, która np. prowadzi do centum.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Może być dowolna trasa wiodąca przez dworce/metro/duże ronda przesiadkowe.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Pozytywnie nastawiająca, energetyczna muzyka grająca w tramwaju, na wybranej trasie, w poniedziałki i środy w godzinach 7:30 – 9:30.
Opis projektu
Odtwarzanie muzyki w tramwaju, w godzinach porannych 7:30 – 9:30, w każdy poniedziałek i środę (z badań wynika, że jest najtrudniejszym dniem w tygodniu).
Okres działalności muzycznych tramwajów powinien obejmować najkrótsze dni w roku, kiedy brakuje słońca, a za oknem panuje "szarówa". Dlatego proponuję okres - od 5.10.2021 do 30.12.2021 (ostatni przejazd), czyli 25 poranków, wyłączając 11.11.

Projekt zakłada współpracę z dźwiękowcem / technikiem, który oceni obecne nagłośnienie w tramwajach pod względem odtwarzania za jego pomocą muzyki; przygotowanie odpowiedniego nagłośnienia. Przygotowanie ilustracji i haseł, tzw. szaty graficznej projektu, wydruków, oklejenie nimi tramwaju, a także zdjęcie oznaczeń po zakończeniu projektu.

Ze względu na brak korzyści majątkowych związanych z odtwarzaniem muzyki w miejscu publicznym, miasto nie poniesie dużych opłat dla ZAIKSU związanych z prawami do utworów.

Projekt zakłada odtwarzanie muzyki popularnej. Jako Autor projektu, zwracam szczególną uwagę na to że, nie może być to muzyka z gatunku disco polo. Listę utworów wypracują odpowiednie i odpowiedzialne osoby, posiadające wiedzę w tej dziedzinie, z uwzględnieniem różnorodność muzyczną.
Takie poranki w tramwajach przyczynią się dodatkowo do edukacji muzycznej pasażerów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Gdy kończy się lato, kurczy się dzień i dni są szare, wielu z nas odczuwa spadek energii, nastroju i chęci do działania. Wielokrotnie jadąc rano do pracy, obserwowałam przygnębione, wpatrzone w dal twarze zamkniętych w sobie ludzi, to zainspirowało mnie do wymyślenia na ten stan antidotum, a przynajmniej – podjęcie takiej próby.

Istnieje wiele sposobów na podniesienie nastroju i lepszego samopoczucia. Jednym z nich jest muzyka.

Przeprowadzone dotychczas badania bez wątpienia wskazują na pozytywny wpływ muzyki na rozwój człowieka, funkcjonowanie mózgu, rozwój umiejętności indywidualnych, a także rozwój kompetencji społecznych.
Dodatkowo, chcę zwrócić uwagę na specyficzny znak czasów tzw. "głów w telefonach". Również, już zostało dowiedzione, jaki wpływ na człowieka mają telefony komórkowe oraz nadmierne ich używanie. Dlatego każdą okazję do odłożenia telefonu i chwilę spędzoną na słuchaniu muzyki, rozejrzeniu się po pasażerach, wyjrzenie przez okno, uważam za niosącą wielowarstwową korzyść.

Śmię przypuszczać, że pozytywnie nastawione i pobudzone osoby, mogą również wykazywać większą skuteczność w pracy, a przynajmniej lepsze nastawienie.

Źródła:
J.M.Standley, J.E.Hughes, Evaluation of an early intervention music curriculum for enhancing prereading/writing skills, „Music Therapy Perspectives” 1997, nr 2.
A.Białkowski, M.Migut, Z.Socha, K.M.Wyrzykowska, Muzykowanie w Polsce. Badanie podstawowych form aktywności muzycznych Polaków, FMJDW, Warszawa 2014.
A.C.North, M.Tarrant, D.J.Hargreaves, The Effects of Music on Helping Behavior: A Field Study, „Environment and Behavior” 2004, nr 2, s. 268-273.
A.J.Blood, R.J.Zatorre, Intensely pleasurable responses to music correlate with activity in brain regions implicated in reward and emotion, „PNAS Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” 2001, nr 20, s. 11818-11821.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
85 300,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Aktualne stosowane urządzenia, jak i oprogramowanie w taborze eksploatowanym przez spółkę Tramwaje Warszawskie, nie pozwalają na emisję muzyki z niższym priorytetem niż zapowiedzi głosowe przystanków oraz zarządzanie playlistą utworów z jednego źródła dla wszystkich wagonów. Tym samym muzyka emitowana w zakładanym w projekcie trybie będzie zagłuszać lub zniekształcać odbiór komunikatów informacyjnych lub zapowiedzi przystankowych.

Dodatkowo realizacja projektu pozbawiłaby ZTM zamieszczania w kampaniach informacyjnych przekazu nawołującego do cichego zachowania się w podróży, nie korzystania z telefonów, słuchania muzyki przez słuchawki etc.

Modyfikacje

24.01.2020 15:54
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jaki sympatyczny projekt. :-) Może mieszkańcy mogliby też zgłaszać swoje propozycje. :-)
  ola.mlyn  21.01.2020 11:00
  • Listę kolaboracyjną na Spotify możnaby utworzyć hehe. ;)
   sojatony  23.02.2020 07:57
  • Czemu nie, integracja! :)
   Kasia Radziszewskaja  25.04.2020 15:58 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany