Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Zajęcia z uważności dla dzieci w wieku 7-11 lat na Ursynowie

1073
Dopuszczony do głosowania
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Tomasz Ziomek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
45 840 zł
Kategoria
  • edukacja
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 336 przy ul. Małcużyńskiego lub inna lokalizacja na terenie Ursynowa, zapewniająca ogólnodostępność, dogodnie skomunikowana z resztą dzielnicy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Trening Uważności jest jednym z coraz bardziej popularnych działań w obszarze rozwoju osobistego i emocjonalnego, profilaktyki w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i dorosłych. Wspiera on proces nauki, pomaga uczniom skupiać się i koncentrować, a regularna praktyka przekłada się na częstsze doświadczanie wewnętrznego spokoju i rozluźnienia, umiejętność radzenia sobie z emocjami i stresem, lepszy sen i pamięć, jak również skutecznie przeciwdziała występowaniu niepożądanych zachowań impulsywnych i agresywnych.
W Polsce jest niewielu certyfikowanych trenerów Uważności dla dzieci. Do tej pory w Polsce głównie uczniowie szkół niepublicznych mogli korzystać z takich treningów. Chcielibyśmy, aby dzięki temu projektowi z treningu mogło skorzystać więcej zainteresowanych i potrzebujących tego dzieci w wieku 7-11 lat.

Często mówimy do dzieci:
• Uspokój się
• Skoncentruj się
• Nie krzycz
• Skup się
• Stań spokojnie
Dzieci na pewno by to zrobiły, gdyby tylko wiedziały JAK.
Nawet najlepsza edukacja nie daje dzieciom odpowiedzi na te pytania. Stąd propozycja treningu, stosowanego z powodzeniem w większości krajów w Europie w ramach systemu edukacji.

Program obejmuje 12 spotkań, w trakcie których osoba prowadząca używa ćwiczeń kinestetycznych, sięga po krótkie filmy lub materiały wideo, aby zobrazować budowę mózgu, jego plastyczność, zmiany których doświadcza nasze ciało pod wpływem emocji. Zajęcia są pełne radości i ruchu, który jest bardzo pomocny w równoważeniu dziecięcej energii, odpowiedni ruch wycisza, inny pobudza i równoważy.
Metody są proste i powtarzalne. Oprócz podstawowych praktyk uważnego oddychania, chodzenia, jedzenia, bycia świadomym ciała, praktykowania wdzięczności, dzieci w bezpiecznych warunkach uczą się mówić o własnych doświadczeniach na forum grupy.

Z projektu mogą skorzystać dzieci i ich rodzice/opiekunowie mieszkający w Dzielnicy Ursynów.
Proponujemy Treningi Uważności dla dzieci w wieku 7-11 lat w wymiarze:
Ilość grup - 6
Cykl 12 zajęć - 1 raz w tygodniu po 60 minut dla każdej grupy (liczebność grupy max 12 dzieci; 1 rodzic/opiekun może towarzyszyć dziecku w zajęciach)
Łączna ilość dzieci, która będzie odbiorcami projektu - 72 dzieci (72 rodziny)

Informacja o planowanych warsztatach pojawi się w formie plakatu i ulotek w publicznych szkołach podstawowych, bibliotekach i urzędach zlokalizowanych w obrębie Ursynowa, na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Urzędu Dzielnicy Ursynów, a także w Dzienniku Elektronicznym szkół podstawowych. Na miesiąc przed rozpoczęciem zajęć zostaną ogłoszone otwarte zapisy - telefonicznie i na adres mailowy koordynatora projektu - zadecyduje kolejność zgłoszeń rodziców/opiekunów zgłaszających udział swoich dzieci.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Praktyka Uważności, inaczej nazywana „uważną obecnością” (ang.Mindfulness) jest obecnie wprowadzana do wielu szkół w Europie jako przedmiot obowiązkowy i przynosi dzieciom wymierne korzyści:
- lepsza koncentracja i pamięć,
- zmniejszenie niepokoju i napięcia,
- łatwiejsze zasypianie,
- większa świadomość emocji i ciała,
- zmniejszenie poziomu agresji i autoagresji,
- pobudzanie wdzięczności i współczucia dla innych, co znacznie zwiększa poziom życzliwości,
- odporność na stres,
- zmniejszająca się impulsywność.

Dzieci małe w naturalny sposób są uważne i obecne "tu i teraz", kiedy rozpoczynają edukację ich układ nerwowy narażony jest na wiele bodźców, emocji, często strachu i stresu. Ten projekt umożliwia dzieciom nabycie niezmiernie ważnych życiowo kompetencji, potrzebnych w procesie edukacji i w życiu poza szkołą.
Jest to inwestycja w zdrowie i potencjał naszych dzieciaków. Łatwiej jest żyć, podejmować wyzwania i osiągać cele, mając w sobie spokój.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wynagrodzenie certyfikowanych trenerów Mindfullness (Uważności) z przygotowaniem pedagogicznym: 6 grup x 12 zajęć x 1 godzina zegarowa x 350 zł brutto = 25 200 zł
Wynajem sal wraz z pokryciem kosztów mediów,środków czystości itp.: 72 godz. x 70 zł brutto = 5 040 zł
Opracowanie projektu graficznego i wydruk 80 szt. plakatów, 500 szt. ulotek, informacji do Dziennika Elektronicznego, dla nauczycieli i rodziców uczniów: 2 000 zł
Koordynacja projektu (kolportaż plakatów i ulotek, działania marketingowe w mediach społecznościowych, kontakt ze szkołami, prowadzenie biura projektu, nadzór nad wykonawcami, ankieta ewaluacyjna oraz raport dla szkół – projekt i wykonanie, merytoryczne sprawozdanie z realizacji zadania publicznego): 4 m-ce x 2 800 zł brutto = 11 200 zł
Prowadzenie księgowości projektu (w tym również sporządzenie sprawozdania finansowo-księgowego z projektu): 4 m-ce x 600 zł brutto = 2 400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
45 840,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
1. Przeciwdziałanie występowaniu zjawiska przemocy, w tym przemocy rówieśniczej w środowisku szkolnym – działania na terenie ursynowskich szkół podstawowych skierowane do uczniów.
2. Edukacja prozdrowotna prowadząca do poprawy jakości życia mieszkańców Ursynowa.

Modyfikacje

17.04.2020 15:45
Wydział Spraw Społecznych i Świadczeń dla Dzielnicy Ursynów
27.05.2020 10:16
Wydział Spraw Społecznych i Świadczeń dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany