Eko-przystanek w Tunelu Wisłostrady pod Centrum Nauki Kopernik.

604
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Bixi Dong
Współautorzy Shiyu Tang
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
200 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt polega na instalacji przystanków autobusowych w Tunelu Wisłostrady. Przystanek jest miałby być zabudowany z czterech stron, co chroniłoby oczekujących na autobus przed hałasem oraz nieświeżym powietrzem.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Tunel Wisłostrady - przystanki autobusowe "Metro Centrum Nauki Kopernik 01/02"
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na instalacji przystanków autobusowych w Tunelu Wisłostrady. Przystanek jest miałby być zabudowany z czterech stron, co chroniłoby oczekujących na autobus przed hałasem oraz nieświeżym powietrzem.
Opis projektu
Projekt skierowany jest do pasażerów komunikacji miejskiej, osób wysiadających lub wsiadających na przystankach autobusowych w Tunelu Wisłostrady "Metro Centrum Nauki Kopernik 01/02". Głównym celem projektu jest ochrona podróżnych przed hałasem oraz zanieczyszczeniem powodowanym przez przejeżdzające samochody. Wyżej wymienione cele będą realizowanie poprzez wybudowanie przystanków z czterech dźwiękoszczelnych ścian oraz zamontowaniu wentylacji, oczyszczacza i nawilżacza powietrza na dachu przystanku. Z przystanku będzie można korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Należy zaznaczyć, iż od poniedziałku do piątku autobus zatrzymuje się na jednym przystanku ponad 70 razy. Przyjmując, że jednokrotnie z przystanku będzie korzystało 5 osób, daję to liczbę około 350 osób dziennie. Dwa przystanki w tunelu dają nam liczbę 700 osób dziennie. Z uwagi na atrakcyjne umiejscowienie przy Centrum Nauki Kopernik oraz Nabrzeżu Wiślanym, w dni wolne od pracy należy spodziewać się zdecydowanie większej liczby osób.
W celu edukacyjnym na banerach reklamowych przystanku będą zamieszczane informacje dotyczące szerokopojętej ochrony środowiska, ochrony słuchu oraz jakości powietrza. Bliskość Centrum Nauki Kopernik w którym uczą się najmłodsi jest dodatkowym bodźcem do instalacji wyżej opisanego "Eko-przystanku"
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ten należy zrealizować z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na ochronę zdrowia korzystających podróżnych. Po drugie, względy edukacyjne. Korzystający z przystanku będą mieli okazję zapoznać się z materiałami edukacyjnymi zamieszczanymi na banerach reklamowych co zwróci większą uwagę i zaznajomi z problemem. Po trzecie, względy wizerunkowe. Wybudowanie "Eko-przystanku" niewątpliwie wpłynie pozytywnie na wizerunek miasta dbającego o zdrowie i życie swoich obywateli.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
200 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Zgodnie z opinią zarządcy obiektu inżynierskiego (ZDM), instalacja ekranów akustycznych wygradzających wnękę przystankowa uniemożliwi Operatorowi Systemów Tunelowych i Systemu Zarządzania Ruchem bezpośredni dostęp do urządzeń elementów infrastruktury technicznej.

Dodatkowo zaprojektowanie, uzgodnienie i realizacja przyłącza elektroenergetycznego potrzebnego m.in. do zasilenia drzwi automatycznie otwieranych nie jest możliwa do zrealizowania w trakcie jednego roku.

Modyfikacje

31.01.2020 08:47
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
31.01.2020 09:05
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Niesamowite, kilka lat o tym myślę i nagle kilka osób na raz to widzi - projekty 211, 472, 604, 667
  ola.mlyn  20.01.2020 13:12
  • Dziękuję za odpowiedź.
   Projekty 604 i 211 wyglądają jak bliźniaki. Skontaktuję się w celu współpracy. Niech więcej osób nas zna i wspiera.
   (Google Tłumacz)

   Thank you for your response.
   Project 604 and 211 look like twins. I will contact for cooperation. Let more people know and support us.
   Bixi Dong  21.01.2020 09:40 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany