Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

FABLAB 'RÓJ PSZCZÓŁ"

1440
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Piotr Stryczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 250 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Ideą naszego projektu jest stworzenie miejsca, które będzie promować wiedzę o roli ginących owadów zapylających w ekosystemie, ale także stworzy przestrzeń działań na rzecz ich wspierania.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Okolice "Plaży Romantycznej"
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ideą naszego projektu jest stworzenie miejsca, które będzie promować wiedzę o roli ginących owadów zapylających w ekosystemie, ale także stworzy przestrzeń działań na rzecz ich wspierania.
Opis projektu
Fablaby to tzw. makerspacy - miejsca, gdzie udostępnia się przestrzeń, narzędzia i wsparcie w kreatywnych działaniach. To miejsca inspiracji, spotkania innowatorów, ale i pasjonatów, którzy chcą coś zrobić własnymi rękami. To przestrzeń integracji - zarówno tej międzypokoleniowej jak i tej służącej przekazywaniu pasji, wiedzy, umiejętności i wzajemnemu inspirowaniu do tworzenia czegoś nowego lub ... naprawiania starego. Tematyka fablabów może być różnorodna - w Warszawie istnieją stolarski, muzyczny, telewizyjny (filmowo-dziennikarski), a powstają kulinarny, artystyczny i rowerowy.

Nie ma sensu - nawet jeśli kogoś stać - kupować narzędzi i sprzętów, które nie będą wykorzystywane w adekwatnym zakresie - idea współdzielenia zasobów jest znana od dawna i pozwala nie tylko w dużym stopniu ograniczyć produkcję odpadów, ale także ekonomicznie wykorzystać to, co już posiadamy.

Ideą naszego projektu jest stworzenie miejsca, które będzie promować wiedzę o roli ginących owadów zapylających w ekosystemie, ale także stworzy przestrzeń działań na rzecz ich wspierania.

Od kilku lat panuje moda na miejskie pszczelarstwo, oraz na stawianie uli na dachach, co jest medialne i atrakcyjne, ale nie zawsze dostępne dla mieszkańców i nie zawsze są to miejsca przystosowane i odpowiednie do hodowli pszczół. Faktycznie pszczołom jest bardzo dobrze w mieście. Mniej oprysków roślin, zróżnicowane nasadzenia i bardziej przyjazny mikroklimat dla owadów. Zabudowa miasta magazynuje również ciepło. Powstaje wiele miejsc przyjaznych owadom i rośnie liczba osób chcących traktować pszczelarstwo jako swoje hobby. Takie działania sprzyjają rozwojowi działań edukacyjnych w tym temacie.

Obserwujemy brak miejsc związanych z tą tematyką, które traktowałyby temat wyczerpująco i jednocześnie motywowały do dalszych działań. Byłyby swoistym monitoringiem i jednocześnie miejscem upowszechniającym wiedzę o problemach masowego ginięcia pszczół i owadów zapylających. To miejsce rozwijające się i innowacyjne, mające charakter stały. Poprzez dostępność dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, będzie możliwość wykluczenia popełnienie błędów hodowlanych, bądź szybkiej reakcji i interwencji. Jest to niezwykle cenna inicjatywa na rzecz owadów zapylających i ich opiekunów, którzy będą więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, a kontakt z powietrzem ulowym (apiterapia) dodatkowo pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.

Sam fablab to obiekt ok. 400 m2,zbudowany w technologii modułowej, a w nim:
- sale na zajęcia edukacyjne,
- informatorium - prezentacje różnych typów uli, informacji z życia pszczół,
- pracownia pasieczna,
- mini-laboratorium,
- pasieka.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt warto realizować, bo:
- tworzy przestrzeń integracji i spotkań (pasjonatów, ciekawskich, chcących działać i tych, dla których może być inspiracją do działania);
- edukuje w ważnym dla ludzi temacie;
- wspiera warszawski ekosystem;
- buduje bezpłatną i atrakcyjną ofertę dla mieszkańców;
- wspiera miejskie pszczelarstwo ograniczając związane z nim ryzyka (rozprzestrzenianie chorób z powodu amatorskiego i nieodpowiedzialnego brania się za hodowlę pszczół bez odpowiedniej wiedzy lub wsparcia);
- zmienia sposób myślenia warszawiaków na temat ich odpowiedzialności za otoczenie;
- zwiększa świadomość społeczną;
- angażuje dosłownie wszystkich do działań na rzecz przyrody i naszej przyszłości;
- integruje różne grupy wiekowe;
- fablaby zostały uwzględnione w programie wyborczym obecnego Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego;
- miasto ma jednostkę - Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa" - która skutecznie rozwija ideę fablabów i ma doświadczenie w realizacji działań społecznych tego typu.

I w końcu... pszczoły są bardzo pożyteczne!

Będzie to pierwsze tak innowacyjne miejsce w Europie, które realnie będzie wpływać na ekosystem Warszawy i wspierać ochronę pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 250 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany