Ukulele łagodzi obyczaje

997
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
19 440 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Celem projektu jest nauka gry na ukulele. Zajęcia prowadzone będą w trzech grupach wiekowych tj. dzieci młodsze (szkoła podstawowa), młodzież i osoby dorosłe. Po zakończeniu kursu uczestnicy będą znali podstawowe akordy, podstawowe bicia oraz podstawy techniki fingerstyle.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy
ul. Górczewska 201, 01-459 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
1. Wstępną zgodę na udostępnienie sal na zajęcia wyraził p. Robert Panewczyński, zastępca Dyrektora Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. 2. Pani Wioleta Rosłoniec z Białołęckiego Ośrodka Kultury poinformowała mnie że jeśli na etapie oceny projektu, zostanie on przekazany BOK do weryfikacji, rozpatrzą możliwość współpracy w odniesieniu do planowanych przez Ośrodek działań.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest nauka gry na ukulele. Zajęcia prowadzone będą w trzech grupach wiekowych tj. dzieci młodsze (szkoła podstawowa), młodzież i osoby dorosłe. Po zakończeniu kursu uczestnicy będą znali podstawowe akordy, podstawowe bicia oraz podstawy techniki fingerstyle.
Opis projektu
Kurs 12 trzygodzinnych spotkań podczas których uczestnicy zajęć zapoznają się z teorią gry na ukulele, historią instrumentu i jego budową, poznają podstawowe akordy, podstawowe bicia, podstawy fingerstyle. Podczas zajęć Uczestnicy nauczą się również czytania tabulatury. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest posiadanie własnego instrumentu. Na zajęcia będą obowiązywały się zapisy ze względu na wielkość sali wykładowej.
Kosztorys przewiduje dwie edycje kursu tj. wiosenną i jesienną. Każda edycja składająca się z zajęć w 3 grupach wiekowych. Długość trwania jednej edycji to 12 spotkań po 3 godziny każde.
O udziale w zajęciach decydować będzie kolejność zgłoszeń. Za przyjmowanie zgłoszeń odpowiedzialny będzie realizator projektu.
Kosztorys:
3 grupy po 12 spotkań po 3 godziny * 2 edycje = 216 godzin pracy nauczyciela/li.
Koszt zatrudnienia nauczyciela/li muzyki brutto (wraz z kosztem pracodawcy) - 90 pln * 216 godzin =19440 pln
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Ukulele to niesamowity instrument pochodzący z Portugalii a spopularyzowany przez Hawajczyków. Ten niepozorny gitarowy "szczeniaczek" jest niebanalny ale skrywa w sobie niesamowite brzmienie. Wirtuozi tego instrumentu są wstanie zagrać na nim absolutnie wszystko z muzyką poważną na czele.
Ze względu na małe rozmiary ukulele można zabrać ze sobą wszędzie i jest idealne jako pierwszy instrument dla dzieci. Gra na nim jest stosunkowo prosta dlatego też w dość krótkim czasie można zacząć samodzielnie grać i stać się duszą towarzystwa, a na pewno bardem :-) Nie bez znaczenia jest również stosunkowo niewielki koszt instrumentu.
Ukulele jest również instrumentem doskonałym dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim (niewielki rozmiar i waga).
Projekt "Ukulele łagodzi obyczaje" to regularny kurs nauki na tym instrumencie. Kurs jest tylko początkiem wielkiej przygody z tym niewielkim, niepozornym instrumentem.

Korzyści dla dzieci i młodzieży.
Ucząc się grać, dziecko rozwija pamięć werbalną i połączenia nerwowe między dwoma półkulami.
Gra na instrumencie rozwija zdolności manualne, a przez to także potencjał intelektualny. Dzięki temu dziecko osiąga lepsze wyniki w nauce. Regularne lekcje uczą systematyczności, dyscypliny, skupienia uwagi i osiągania celów.

Korzyści dla wszystkich uczestników
Ćwiczenie pamięci werbalnej.
Poznanie kultury innych krajów.
Gra na instrumencie angażuje dwie połowy ciała, a współpraca dwóch rąk rozwija połączenia między dwiema półkulami mózgu.
Gra na instrumencie jest także aktywnością motoryczną.
Osoby grające na instrumentach muzycznych lepiej radzą sobie z zadaniami matematycznymi.
Muzyka jest potężnym narzędziem terapeutycznym a osobom samotnym pomaga wyjść z domu i poznać innych Ukulelistów.
Nie bez znaczenia jest również fakt że wraz z graniem Ukulelista zaczyna z czasem śpiewać. A śpiew to doskonały sposób na dotlenienie organizmu, a tym samym lepsze samopoczucie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
19 440,00 zł

Modyfikacje

20.01.2020 23:04
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany