przejście dla pieszych: Ogród Saski - pl. Żelaznej Bramy

526
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Marek Borchert
Współautorzy Andrzej Finkelsztejn
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt polega na otwarciu nowego szlaku spacerowego poprzez budowę przejścia dla pieszych łączącego Ogród Saski z placem Żelaznej Bramy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rejon ulicy Marszałkowskiej nr 111 i nr 113, teren między Ogrodem Saskim, a Pl Żelaznej Bramy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na otwarciu nowego szlaku spacerowego poprzez budowę przejścia dla pieszych łączącego Ogród Saski z placem Żelaznej Bramy
Opis projektu
Proponowane PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH przecinało by tory tramwajowe, dwie jezdni, trawnik i byłoby przedłużeniem alei głównej Ogrodu Saskiego do placu ŻELAZNEJ BRAMY.
Wyposażone w sygnalizację świetlną na żądanie PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH, składałoby się z następujących elementów:
1. utwardzonego elementu torowiska
2. ewentualnej wysepki między torowiskiem a jezdnią wschodnią
3. chodnika przez trawnik między jezdniami
4.dwóch zebr namalowanych na jezdniach
5. czterech lub sześciu sygnalizatorów świetlnych ( w zależności od przyjętej koncepcji, z wysepką lub bez, między torowiskiem a jezdnią wschodnią.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH: OGRÓD SASKI- pl. ŻELAZNEJ BRAMY
- spowolni się ruch samochodowy, który jest w tym miejscu zbyt szybki, bo samochody na tym odcinku, wykorzystując brak skrzyżowań rozwijają nadmierną szybkość, ignorując zarówno niepoprawnych pieszych, jak i krzywiznę jezdni, co jest przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji i wypadków.
W jednym z nich, zginęła znana aktorka Krystyna Chimanienko. Pamięć o jej tragicznej śmierci, jest do dzisiaj żywa, wśród mieszkańców osiedla Za Żelazną Bramą.
-uczyni Ogród Saski bardziej dostępnym dla mieszkańców osiedla Za Żelazną Bramą, szczególnie dla seniorów, rodzin z dziećmi i osób z niepełnosprawnością, a nawet dla młodzieży, która obecnie ignorując brak bezpiecznego przejścia wydeptuje ścieżki przez trawnik i przeskakuje przez barierkę oddzielającą torowisko od alei głównej Ogrodu.
Obecnie mieszkańcy osiedla Za Żelazną Bramą, mimo że mają Ogród Saski na wyciągnięcie ręki, aby się do niego bezpiecznie dostać, muszą przejść kilkaset metrów do ulicy Królewskiej, lub jeszcze dalej do Pl. Bankowego.
Brak bezpiecznego przejścia do Ogrodu, jest bardzo frustrujące dla mieszkańców Osiedla, którzy mają Ogród Saski tak blisko, a równocześnie tak daleko.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Ze względu na negatywną ocenę merytoryczną projekt nie był wyceniany.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Wyznaczenie przejścia dla pieszych wiąże się z koniecznością budowy sygnalizacji świetlnej. Budowa sygnalizacji świetlnej wymaga opracowania wielobranżowej dokumentacji technicznej. Opracowanie takiej dokumentacji zajmuje od 6 do kilkunastu miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania i czasu oczekiwania na uzgodnienia (w tym od instytucji niezależnych od miasta). Dokumentację opracowuje na zlecenie ZDM firma wybrana w przetargu, którego przeprowadzenie (od ogłoszenia do podpisania umowy) zajmuje ok. 2 miesięcy. Po ukończeniu dokumentacji, konieczny jest przetarg na wykonawcę robót, który również trwa ok. 2 miesięcy. Następnie, od 2 do 6 miesięcy zajmuje sama budowa. W związku z tym, że prace nad realizacją możemy zacząć dopiero w 2021 r., nie jest możliwe zakończenie, odebranie i rozliczenie robót do 15 grudnia 2021 r., czyli w ciągu jednego roku budżetowego.

Modyfikacje

27.01.2020 10:21
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
23.06.2020 13:47
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany