Klub książki i filmu w Szkole Podstawowej nr 187

844
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu autor_5a61b5b50875b
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
58 200 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt skierowany do szkół i przedszkoli bielańskich, obejmujący ciekawe warszaty czytelnicze oraz spotkania z autorami popularnych książek dla dzieci. Celem projektu jest promocja czytelnictwa oraz zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 187, ul. Staffa 21, 01-884 Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt skierowany do szkół i przedszkoli bielańskich, obejmujący ciekawe warszaty czytelnicze oraz spotkania z autorami popularnych książek dla dzieci. Celem projektu jest promocja czytelnictwa oraz zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki.
Opis projektu
Założeniem projektu jest rozwijanie kompetencji czytelniczych dzieci przedszkolnych i szkolnych oraz zaznajomienie dzieci przedszkolnych ze szkołą.
Wiadomo nie od dziś, że im wcześniej zaszczepi się miłość do czytania, tym większa szansa na rozwój dorosłego czynnego czytelnika. Chcemy, aby biblioteka szkolna była miejscem ciepłym i przyjaznym, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i spędzi miło czas.
Dodatkowym atutem będzie stopniowe zapoznawanie dzieci przedszkolnych z życiem szkolnym, co minimalizuje strach przed pójściem do pierwszej klasy.
Aby uatrakcyjnić działania biblioteki i zachęcić młodzież szkolną do odwiedzania biblioteki chcemy stworzyć Klub książki i filmu. Działalność Klubu będzie polegać na:
1) organizacji 10 spotkań z autorami popularnych książek dla dzieci i młodzieży;
2) organizacji 30 zajęć bibliotecznych, obejmujących projekcje filmów, wspólne czytanie lektur i dyskusję nad nimi oraz warsztaty plastyczne związane z treścią książek.

W dzisiejszych czasach biblioteki to już nie tylko miejsce książki. Współczesne biblioteki są centrami multimedialnymi. Dlatego chcemy wyjść naprzeciw wymaganiom współczesnego świata i na początek stworzyć Klub książki i filmu. Biblioteka dysponuje rzutnikiem, potrzebny jest sprawny komputer aby móc wyświetlać filmy.

Charakterystyka długoterminowych skutków:
Zakup nowości książkowych oraz wartościowych filmów zwiększy atrakcyjność oferty kulturalnej wśród uczniów szkoły oraz odwiedzających nas dzieci przedszkolnych. Dodatkowe działania kulturalne mogą mieć znaczący wpływ na wskaźniki czytelnictwa. Zajęcia biblioterapeutyczne pomogą dzieciom „bezboleśnie” zapoznać się ze szkołą.

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców:
Projekt jest skierowany do uczniów przedszkoli i szkół bielańskich. Wychodzimy z inicjatywą rozwijania współpracy z przedszkolami bielańskimi. Chcemy zapraszać dzieci do szkoły na zajęcia czytelnicze, biblioterapeutyczne, spotkania autorskie, czy najprostsze czytanie „dzieci dzieciom”. To ostatnie wzbogaci rozwój zarówno dzieci przedszkolnych, jak i tych starszych, szkolnych.
Zajęcia będą nieodpłatne i ogólnodostępne. Zapisy na zajęcia będą otwarte dla wszystkich i zostaną ogłoszone przez realizatora projektu na stronie BP Urzędu Dzielnicy Bielany, stronie internetowej szkoły oraz poprzez plakaty. Stosowna informacja zostanie przekazana dyrektorom bielańskich przedszkoli. Projekt będzie realizowany w godzinach przystępnych dla dzieci (w dniach roboczych, godziny popołudniowe), a dla dzieci przedszkolnych w terminach uzgodnionych z dyrektorami zainteresowanych placówek.
Zajęcia rozpoczną się nie później niż w lutym 2021 (I semestr) i październiku 2021 (2 semestr), a rekrutacja zostanie ogłoszona ok. 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć (w styczniu i wrześniu 2021).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Zachęcenie dzieci do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki.
2. Stopniowe zapoznawanie dzieci przedszkolnych z życiem szkolnym, co ułatwi adaptację w pierwszej klasie.
3. Łatwiejsze przyswajanie i utrwalanie wiedzy.
3.Bezpieczny i łatwy dostęp do zasobów wiedzy, literatury i filmu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
kosztorys w załączeniu
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
58 200,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Zachęcenie dzieci do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki.

Modyfikacje

29.04.2020 14:12
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany
20.05.2020 15:55
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany
21.05.2020 08:54
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany