Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury.

918
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Radosław Sroczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
180 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród warszawiaków Poloneza, polskiego tańca narodowego.
Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu koncertów w poszczególnych dzielnicach Warszawy, które odbywać się będą w ośrodkach kultury, a przy sprzyjającej pogodzie w plenerze np. podczas obchodów ważnych uroczystości narodowych, imprez kulturalnych oraz festynów i pikników.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzielnice - Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dzielnicowe ośrodki kultury, place, parki i skwery miejskie.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród warszawiaków Poloneza, polskiego tańca narodowego.
Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu koncertów w poszczególnych dzielnicach Warszawy, które odbywać się będą w ośrodkach kultury, a przy sprzyjającej pogodzie w plenerze np. podczas obchodów ważnych uroczystości narodowych, imprez kulturalnych oraz festynów i pikników.
Opis projektu
Polonez to wielowiekowy, najpopularniejszy polski taniec narodowy w takcie trójmiarowym o uroczystym, podniosłym charakterze. To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków, który zachował swoją żywotność aż do dzisiaj. Tańczony niezmiennie tak jak trzysta lat temu w chodzonym korowodzie, stanowi obecnie kontynuacje obyczajów polskiej kultury dworskiej i mieszczańskiej. W drugim znaczeniu, polonez jest formą muzyczną odzwierciedlającą charakter tego tańca. W XIX wieku stał się symbolem polskiej kultury narodowej. I taką rolę pełni po dziś dzień.
Odbywający się od kilku lat w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce i będący jego częścią koncert i barwny korowód na Placu Zamkowym spotykają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów spacerujących tego dnia po Placu Zamkowym. Podczas koncertów dużą ciekawość widzów budzą nie tylko polska muzyka i taniec ale również piękne historyczne stroje, w których występują tancerze reprezentujący zespół tańca historycznego.

„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury - to projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród warszawiaków polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To również okazja do podtrzymywania polskich tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców stolicy.

Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu koncertów w poszczególnych dzielnicach Warszawy, które odbywać się będą w dzielnicowych ośrodkach kultury lub przy sprzyjającej pogodzie w plenerze np. podczas obchodów ważnych uroczystości narodowych, imprez kulturalnych oraz festynów i pikników dzielnicowych.
Koncertom w wykonaniu zespołu tańca historycznego prezentującego i popularyzującego oryginalne choreografie Poloneza, towarzyszyć będą śpiewaczka operowa oraz konferansjer. Podczas występów scenicznych, członkowie zespołu opowiedzą o historii Poloneza oraz zaprezentują stroje dworskie w jakich będzie występować.

Repertuar koncertów to Polonezy najsłynniejszych polskich kompozytorów:
1. Polonez A dur F. Chopina(1810-1849)
2. Polonez z Halki S. Moniuszki (1819-1872)
3. Polonez D-dur Maciej Radziwił (1749-1800)
4. Polonez Król Władysław Jagiełło – F. Dzierżanowski (1890 -1975)
5. Polonez Rycerski Karola Kurpińskiego (1785–1857)
6. Polonez W starym zamku - Józef Atoni Franciszek Elsner 1769-1854
7. Polonez - Wojciech Żywny (1756-1842)
8. Polonez do kolędy „Bóg się Rodzi” (ok. XVII wiek)

Szacowany kosztorys:
Gaża dla zespołu - 5 000 zł x 18 dzielnic = 90 000 zł
Nagłośnienie, scena lub podest sceniczny - 4 000 zł x 18 = 72 000 zł
Materiały promocyjne - 1000 zł x 18 = 18 000 zł
W przypadku posiadania nagłośnienia, sceny lub podestu przez dzielnicowe ośrodki kultury kwota projektu zmniejszy się.

Wyrażamy zgodę na ewentualne zmiany w projekcie przez osoby weryfikujące.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury - to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca czy muzyki, to projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród warszawiaków polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków, To również okazja do podtrzymywania polskich tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców stolicy.
Projekt znakomicie wpisuje się w tegoroczne obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
180 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany