Publiczne grille elektryczne na Polu Mokotowskim i w Parku Skaryszewskim

590
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Tomasz Nisztuk
Współautorzy Joanna Sowinska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
125 060 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada postawienie dwóch podwójnych elektrycznych stanowisk do grillowania wraz ze stołami, ławkami i zadaszeniem, w miejscach popularnych wśród miłośników grillowania. Grille są dostępne za darmo w sezonie ciepłym. Dzięki publicznemu grillowi nie musimy przynosić własnego sprzętu. Dodatkowo, elektryczny grill nie emituje dymu. Stanowisko jest zasilane panelem słonecznym.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pole Mokotowskie
Park Skaryszewski
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada postawienie dwóch podwójnych elektrycznych stanowisk do grillowania wraz ze stołami, ławkami i zadaszeniem, w miejscach popularnych wśród miłośników grillowania. Grille są dostępne za darmo w sezonie ciepłym. Dzięki publicznemu grillowi nie musimy przynosić własnego sprzętu. Dodatkowo, elektryczny grill nie emituje dymu. Stanowisko jest zasilane panelem słonecznym.
Opis projektu
Projekt zakłada postawienie dwóch elektrycznych stanowisk do grillowania wraz ze stołami, ławkami i zadaszeniem.

Założenie jest takie, aby urządzenia były dostępne bezpłatnie w sezonie ciepłym oraz służyły zarówno w pogodne, jak i deszczowe dni. Plan zakłada postawienie po dwa grille na Polu Mokotowskim oraz w Parku Skaryszewskim.

Przy stanowiskach zostaną postawione stoły oraz ławki do siedzenia, a całość będzie zadaszona, tak żeby przelotne deszcze nie popsuł udanej zabawy. Grille będą zasilane energią słoneczną. O czystość stanowisk, oprócz samych użytkowników, będą dbali pracownicy zajmujący się utrzymaniem parków.

Załączone zdjęcie przedstawiają przykładową realizację podobnego projektu w Australii (www.greenplate.com.au).

Koszt jednego stanowiska oszacowano na ok. 60 tys. zł. Szczegółowe założenia poniżej:
- projekt (2450 zł)
- wiata materiały (8000 zł)
- wiata montaż (1000 zł)
- wylewka materiały (2450 zł)
- wylewka robocizna (380 zł)
- ławki materiały i robocizna (4000 zł)
- stół metalowy (2000 zł)
- kosz na odpady (500 zł)
- instalacja fotowoltaiczna (5000 zł)
- projekt instalacji wodnej (1000 zł)
- instalacja wodna montaż i materiały (9000 zł)
- 2 grille elektryczne (18900)
- bieżące czyszczenie (2380)
- serwis i konserwacja (5500)
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Od kilkunastu lat, grillowanie stało się jedną z popularniejszych metod spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nieodpłatne ogólnodostępne stanowiska dadzą możliwość grillowania dla wszystkich mieszkańców, którzy nie dysponują własnym kawałkiem ogródka. Popularyzacja takich stanowisk może również zwiększyć bezpieczeństwo, poprzez zmniejszenie wykorzystania przenośnych, tradycyjnych grilli, które narażają tereny zielone na przypadkowe podpalenie.
Grille elektryczne są też przyjazne dla środowiska i naszego otoczenia, gdyż grillowanie odbywa się bez ognia i dymu. Ponadto, potrawy przygotowywane w ten sposób są zdrowsze niż te, przygotowane w formie tradycyjnej, gdzie tłuszcz skapuje na węgiel.


Takie publiczne stanowiska do grillowania idealnie sprawdziły się w Australii, gdzie obecnie są obowiązkowym wyposażeniem wielu australijskich parków i stanowią doskonałe miejsce do spotkań ze znajomymi, organizacji wydarzeń plenerowych czy integracji lokalnej społeczności.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
125 060,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Pole Mokotowskie - W 2018 roku został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na rewitalizację tego parku. Trwa obecnie proces uzgadniania dokumentacji projektowej z jednostkami i biurami Urzędu m.st. Warszawy. Powstał już projekt budowlany, który przewiduje w rejonie ulicy Czubatki i ogródków działkowych realizację miejsc piknikowych z miejscami do grillowania. Projektant przewidział do realizacji grille w wersji plenerowej. Trwają obecnie prace nad szczegółowymi rozwiązania projektowymi. Nie przewiduje się innych stanowisk do grillowania na Polu Mokotowskim. Propozycja zawarta w projekcie Budżetu Obywatelskiego nr 590 koliduje z realizowanym projektem przez m.st. Warszawa.

Park Skaryszewski - Park Skaryszewski jest wybitną realizacją parkową jednego z najlepszych w Polsce projektantów ogrodów przełomu XIX i początków XX wieku – Franciszka Szaniora. Jego obecna, urozmaicona krajobrazowo forma, z obszernymi polanami, grupami drzew i krzewów, bogatym układem wodnym i urozmaiconą rzeźbą terenu została stworzona całkowicie przez Franciszka Szaniora. Park w okresie 20-lecia międzywojennego był systematycznie uzupełniany przez rzeźby najlepszych ówczesnych rzeźbiarzy polskich, tworząc doskonałą plenerową kolekcję polskiej rzeźby tego okresu.
Wszystko to stawia Park Skaryszewski pośród najlepszych realizacji parkowych swego czasu w Polsce. Do dziś uważany jest za najlepszą realizację Franciszka Szaniora.
Park ma kompozycję skończoną i zamkniętą. Jako wybitne świadectwo historii i rozwoju polskiej myśli planistycznej w projektowaniu ogrodów, został wpisany po wojnie do rejestru zabytków. Z tego powodu w Parku Skaryszewskim w ogóle nie jest możliwa realizacja stałego stanowiska do grillowania w żadnej lokalizacji. Odnośnie Parku Skaryszewskiego zarówno Stołeczny Konserwator Zabytków, jak i Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydali opinie negatywne dla tego projektu.

Modyfikacje

19.01.2020 22:07
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany