Nowe Życie Rzeczy - warszawski sklep charytatywny

939
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
520 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
  • charytatywna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Stworzenie dwóch punktów - po prawej i lewej stronie Wisły - w których Warszawiacy mogliby zostawić rzeczy, których już nie potrzebują, a potrzebujący Warszawiacy, mogliby się w te rzeczy zaopatrzyć, za dobrowolną opłatą, w tym w przedmioty gabarytowe. Dochód ze "sklepów" byłby przeznaczony na ich rozwój i cele charytatywne w stolicy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dwa lokale należące do Miasta Stołecznego, jeden np. na Pradze, drugi np. w Śródmieściu. Zbiórki rzeczy ze wszystkich dzielnic Warszawy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie dwóch punktów - po prawej i lewej stronie Wisły - w których Warszawiacy mogliby zostawić rzeczy, których już nie potrzebują, a potrzebujący Warszawiacy, mogliby się w te rzeczy zaopatrzyć, za dobrowolną opłatą, w tym w przedmioty gabarytowe. Dochód ze "sklepów" byłby przeznaczony na ich rozwój i cele charytatywne w stolicy.
Opis projektu
Nowe Życie Rzeczy to warszawski punkt wymiany i naprawy rzeczy oraz warsztatów, fizycznie i on line, aktywizujący seniorów.

Celem projektu jest powstanie dwóch punktów, do których mieszkańcy Warszawy będą mogli przynieść / przywieźć rzeczy, których już nie potrzebują, po to by dać im drugie życie. W sklepie będzie mógł się zaopatrywać każdy mieszkaniec Warszawy - osoby w potrzebie, lub po prostu osoby preferujące rzeczy używane. Odpłatność za rzeczy będzie dobrowolna, wedle uznania lub możliwości finansowymi nowego właściciela rzeczy.

Jeden z punktów będzie w lewobrzeżnej części Warszawy, drugi w prawobrzeżnej części Warszawy, będą to lokale Miasta Stołecznego Warszawy, wskazane przez Stołeczny Ratusz. Każdy z nich powinien mieć przynajmniej 150m2 powierzchni, tak by był dostosowany do gromadzenia przedmiotów gabarytowych - np. mebli, urządzeń AGD, drobnych materiałów budowlanych, etc.

Dochód ze sklepów będzie przeznaczony na dalszy ich rozwój oraz na cele charytatywne, np. domy dziecka, hospicja, domy samotnej matki. Po pierwszym roku funkcjonowania sklepu dochód mógłby być przeznaczony na zakup samochodu pozwalającego na odbiór mebli z różnych punktów Warszawy lub ich dowóz do osób, które nie są w stanie tego zorganizować, z racji na wiek czy chorobę.

Asortyment punktów obejmować będzie dowolne przedmioty, w stanie nadającym się do dalszego użytku lub reperacji w granicach rozsądku, w tym meble, sprzęt AGD, materiały budowlane - po remontach (np. puszka niewykorzystanej farby czy glazury), odzież, naczynia, zabawki, książki, etc.

Sklep prowadzony będzie przez Warszawiaków, z preferencją - przez seniorów, którzy chcą pozostać aktywni. Seniorzy - pracownicy sklepu mogliby zostać znalezieni poprzez istniejące Senioralne Biuro Karier na Nowolipiu. Należy też rozważyć możliwość zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Sklep funkcjonować będzie w oparciu o zatrudnienie paru osób - np. dwóch osób prowadzących punkt naprzemiennie w oparciu o niepełny etat, ewentualnie w oparciu o grupę osób obsługujących sklep - w konkretny dzień tygodnia konkretna osoba. Do zadań prowadzących sklep należeć będzie przyjmowanie przedmiotów, ich wstępna weryfikacja - czy nadają się do użytku, lub nieskomplikowanej naprawy, obsługa osób korzystających ze sklepu, prowadzenie bazy danych rzeczy na terenie Warszawy oraz profilu puntów w mediach społecznościowych. Ponadto w sklepie zatrudnione będą osoby do wykonywania prac fizycznych - przenoszenie mebli, załadunku, rozładunku. Ponadto w sklepie na zasadzie zleceń zatrudnieni będą stolarz/tapicer i elektronik - będą oni naprawiać sprzęt wymagający drobnych reperacji. Naprawy będą się odbywać na miejscu, musi być do tego wygospodarowana odpowiednia przestrzeń.

Równolegle do dwóch punktów Nowe Życie Rzeczy prowadzona będzie przez pracowników sklepu baza danych on-line - obsługa bazy danych będzie wymagać 2 pracowników pracujących na pół etatu w każdym z punktów. Każdy Warszawiak będzie mógł mejlowo lub przez media społecznościowe zgłosić rzeczy do odbioru bezpośrednio ze swojego mieszkania. Takie rozwiązanie pozwoli na to, by np. mieszkaniec Ursynowa potrzebujący nowej kanapy mógł odebrać kanapę zgłoszoną do odbioru na Ursynowie zgłoszoną do bazy Nowego Życia Rzeczy. Przedmioty te będą musiały być sfotografowane. Posty o nowych przedmiotach w bazie Nowe Życie Rzeczy do odbioru w poszczególnych dzielnicach będą publikowane na dedykowanym profilu w mediach społecznościowych.

Dodatkowo w obydwóch punktach Nowe Życie Rzeczy prowadzone będą warsztaty ze stolarstwa/tapicerstwa i naprawy sprzętu AGD, elektroniki - 1 warsztat w ciągu półrocza w każdym z punktów. Prowadzić je będą mogły te same osoby, które będą naprawiać sprzęty przywożone do punktu na zasadzie zlecenia. Przedmioty naprawiane w trakcie warsztatów mogą być częścią asortymentu sklepu, ale mogą być to też przyniesione przez uczestników warsztatów przedmioty prywatne.

W ramach projektu odbywać się zbiórki rzeczy w każdej dzielnicy, i dostarczane bezpośrednio do sklepu, dwa razy w ciągu roku, według przykładowego schematu:
Ursynów, Praga Północ: styczeń, lipiec
Wilanów, Targówek: luty, sierpień, etc
Punkt na prawobrzeżnej stronie Warszawy będzie obsługiwać wschodnie dzielnice, a na lewobrzeżnej stronie Warszawy, zachodnie dzielnice.

Koszty:
240 000 - koszty pracowników, zatrudnienie - 5 etatów, pensja za pełen etat 4000 pln brutto - po dwa i pół etatu w każdym punkcie
50 000 - koszty napraw stolarskich i AGD na zlecenie w obydwu punktach
50 000 - remont , dostosowanie i wyposażenie (np w półki) lokali Miasta Stołecznego Warszawy przeznaczonych na Nowe Zycie Rzeczy
20 000 - media (prąd, woda, ogrzewanie)
40 000 - 4 warsztaty stolarskie i elektroniczne
20 000 - stworzenie bazy danych rzeczy on - line
90 000 - zbiórki rzeczy w 18 dzielnicach - dwa razy do roku w każdej , wraz z dostarczeniem rzeczy do punktów Nowe Życie Rzeczy
10 000 - promocja projektu
Łącznie: 520 000
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na warszawskich śmietnikach marnuje się wiele rzeczy, które są w świetnym albo dobrym stanie i ciągle nadają się do użycia, a brakuje miejsc i sposobów na to, by dać im drugie życie. Z drugiej strony, w Warszawie nie brakuje osób w trudnej sytuacji, które chętnie zaopatrzyłyby się w rzeczy "z drugiej ręki" za dobrowolną opłatą. Są też Warszawiacy, którzy z wyboru wolą rzeczy używane w duchu "zero waste" i eko stylu życia. Ponadto Warszawa boryka się z ogromnym problemem śmieciowym, a dawanie drugiego życia rzeczom przyczynia się do ograniczania śmieci, konsumpcji, jest pro ekologiczne.
Projekt ten posłuży też aktywizacji zawodowej seniorów, czyli też dawałby im "nowe życie" zawodowo. Jeżeli ten projekt okazałby się sukcesem, mogłyby powstawać kolejne - lokalne dzielnicowe punkty "nowe życie rzeczy".
W końcu, dzięki warsztatom prowadzonym przy punktach Nowe Życie Rzeczy rozpowszechniana będzie wiedza i umiejętności naprawiania mebli i elektroniki, które rozszerzą skalę "nowego życia rzeczy".

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
520 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany