Chopin w metrze

710
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Anna Dominiak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
5 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • komunikacja publiczna i drogi
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Linie metra w Śródmieściu, a docelowo wszystkie stacje obu linii metra.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Projekt "Chopin w metrze" dotyczy emisji muzyki klasycznej, która miałaby płynąć z głośników na stacjach obu linii metra.
Projekt przewiduje wykorzystanie istniejącej już infrastruktury, a dokładniej wykorzystanie głośników zainstalowanych na peronach stacji metra.
Muzyka o niskim natężeniu miałaby płynąć z głośników w celu poprawienia jakości podróży mieszkańców Warszawy.
Projekt został zainspirowany świąteczną akcją wprowadzenia świątecznych wagonów na liniach warszawskiego metra. Akcja ta spotkała się z niezwykle optymistycznym odzewem ze strony podróżujących metrem. Zaś projekt “Chopin w metrze” miałby być kontynuacją kreatywności władz Warszawy, która ma na celu polepszenie jakości życia w mieście przy jednoczesnym wykorzystaniu niewielkich nakładów w celu realizacji tego projektu.
Muzyka, a szczególnie klasyczna pozytywnie wpływa na jej odbiorców, przy czym puszczana na peronach stacji metra, pełniłaby funkcję relaksacyjną, tak ważną w szybkim tempie życia w naszej metropolii.
Cicho grająca muzyka, zainspirowana podobnym rozwiązaniem istniejącym już w Wiedniu i Brukseli, miałaby być idealnym dodatkiem do komfortowej podróży metrem. Nie stanowiłaby przeszkody w nadawaniu komunikatów bezpieczeństwa, gdyż grałaby ona cicho, a także w momencie komunikatu mogłaby być automatycznie wyciszana.
Idea spotkała się z bardzo przychylnymi reakcjami osób popierających projekt. Ze względu na bardzo późne otrzymanie przeze mnie informacji o zgłaszaniu projektów budżetu obywatelskiego, nie zdobyłam wystarczającej ilości 40 podpisów osób popierających.
Niemniej jednak postanowiłam nadal startować w konkursie z projektem, ale już na szczeblu dzielnicowym, z nadzieją, że władze miasta dobrowolnie postanowiłyby rozszerzyć projekt na wszystkie stacje obu linii metra i potraktować ten projekt jako projekt ogólnomiejski.
Bylibyśmy niezmiernie szczęśliwi z podjęcia realizacji naszego projektu.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
- Polepszenie jakości życia w mieście
- Propagowanie muzyki klasycznej
- Skorzystanie z pozytywnego wpływu muzyki klasycznej na jej słuchaczy
- Propagowanie wizerunku Polski jako muzykalnego kraju

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
5 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Metro Warszawskie Sp. z o.o. nie może wyrazić zgody na emisję muzyki klasycznej na stacjach metra, przy użyciu infrastruktury Metra Warszawskiego.
Dźwiękowy System Ostrzegawczy (DSO) jest systemem przeznaczonym do rozgłaszania komunikatów i sygnałów dźwiękowych istotnych dla bezpieczeństwa pasażerów (w ramach sygnalizacji pożarowej). W związku z tym nie należy zakłócać systemu DSO do nadawania komunikatów niezgodnych z przeznaczeniem.

Dodatkowo utwory F. Chopina podlegają ochronie szczególnej za sprawa ustawy o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina. Emisja utworów kompozytora przez system DSO w metrze mogłaby naruszyć prawa autorskie.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Niestety muszę zaprotestować w imieniu osób ze spektrum autyzmu - z nadwrażliwością słuchową, mizofonią, nietolerancją dźwięków. Muzyka w metrze, tramwajach, autobusach wykluczy takie niepełnosprawne osoby z publicznego transportu, który jest często jedynym środkiem przemieszczania się dla nich. I nie ma tu znaczenia, że muzyka będzie cicho. Muzyka jest obecnie wszędzie - w galeriach, sklepach, restauracjach, kinach - powodując wykluczenie takich osób z życia publicznego. Nieliczne inicjatywy - dni ciszy takie jak w Auchan czy Cinema City są witane przez te osoby z ulgą. A przecież każdy może pójść do filharmonii lub posłuchać Chopina w domu, można sobie posłuchać muzyki w słuchawkach - nie narzucajmy swoich upodobań innym i nie dyskryminujmy w ten sposób części osób niepełnosprawnych, bo dla nich to rzeczywisty problem.
    JoannaTI  01.03.2020 20:19
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany