Bezpieczny i jasny park im. Rydza-Śmigłego. Instalacja czterech latarni parkowych przy wybiegu dla psów, alejce parkowej i toalecie publicznej między ulicą Czerniakowską a ulicą Szarą

724
Dopuszczony do głosowania
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu kasbarcik
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
60 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • Bezpieczeństwo. Zwierzęta.
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Wyraź opinię na temat tego pomysłu

Pobierz plakat promujący projekt

A5 A4 A3
Projekt instalacji czterech latarni parkowych między ulicą Czerniakowską a Szarą, w ciemnej, przez co niebezpiecznej części parku, gdzie znajduje się samoobsługowa toaleta publiczna i wybieg dla psów. Jest to jednocześnie jeden z uczęszczanych szklaków komunikacyjnych, prowadzący m.in. do kilku przedszkoli i szkół, klubu seniora, przystanków i sklepów spożywczych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Odcinek między ulicą Czerniakowską 180 a ul. Szarą.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt instalacji czterech latarni parkowych między ulicą Czerniakowską a Szarą, w ciemnej, przez co niebezpiecznej części parku, gdzie znajduje się samoobsługowa toaleta publiczna i wybieg dla psów. Jest to jednocześnie jeden z uczęszczanych szklaków komunikacyjnych, prowadzący m.in. do kilku przedszkoli i szkół, klubu seniora, przystanków i sklepów spożywczych.
Opis projektu
Projekt zakłada instalację czterech latarni parkowych typu retro (sześciokątne lampy, takie jak w pozostałej części parku) na odcinku między ulicą Czerniakowską a ulicą Szarą, w bardzo ciemnej, przez co niebezpiecznej obecnie części parku, gdzie znajduje się nowoczesna samoobsługowa toaleta publiczna, wybieg dla psów oraz alejka parkowa. Jest to jednocześnie jeden z uczęszczanych szklaków komunikacyjnych, prowadzący m.in. do kilku przedszkoli i szkół (szkoła podstawowa, liceum i technikum), klubu seniora, przystanków autobusowych na ulicy Rozbrat i na Trasie Łazienkowskiej oraz sklepów spożywczych.
Przedsięwzięcie wymaga zakupu, instalacji i w przyszłości konserwacji latarni, a także wykonania projektu ich lokalizacji i projektu przyłączenia elektrycznego. W pobliżu istnieje kilka potencjalnych punktów przyłączenia.
Korzyści z projektu nieodpłatnie w wymiarze całodobowym czerpać będą wszyscy okoliczni mieszkańcy. Zapewni on większe bezpieczeństwo przede wszystkim dzieci i osób starszych, które obecnie unikają tej alejki po zmierzchu, przez co muszą nadkładać drogi z i do placówek edukacyjnych, przystanków i sklepów. Pozwoli także na korzystanie z wybiegu dla psów również po zmroku. Zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i spacerowiczów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Fragment parku miedzy ulicą Czerniakowską a ulicą Szarą jest obecnie nieoświetlony m.in. z powodu zmiany właściciela gruntu, a co się z tym wiąże likwidacji kilka lat temu sąsiadującego z tym terenem ogródka jordanowskiego. Latarnie w byłym Jordanku nie funkcjonują, stąd oświetlana kiedyś nimi część parku ginie w tej chwili w całkowitych ciemnościach po zmroku. Jest to szczególnie uciążliwe w miesiącach jesiennych i zimowych. Bardzo popularny wśród mieszkańców wybieg dla psów, jedyny taki w okolicy, jest w praktyce dostępny jedynie za dnia, na co skarży się wielu mieszkańców.
Montaż latarni pozwoli niewielkim nakładem kosztów na zdecydowaną, odczuwalną na co dzień poprawę komfortu życia, a przede wszystkim bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców i spacerowiczów odwiedzających park. Zapewni większe bezpieczeństwo przede wszystkim dzieci i osób starszych, które obecnie unikają tej alejki po zmierzchu, przez co muszą nadkładać drogi z i do placówek edukacyjnych, przystanków i sklepów. Zwiększy bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i spacerowiczów.

Latarnie umożliwią korzystanie z popularnego wśród mieszkańców całego Śródmieścia, nie tylko Powiśla, wybiegu dla psów również po zmroku - co jest w chwili obecnej niemożliwe, z uwagi na całkowity brak oświetlenia wybiegu.

Latarnie oświetlą jednocześnie zamontowaną niedawno w tym fragmencie parku publiczną toaletę samoobsługową, która w chwili obecnej jest całkowicie nieoświetlona, przez co niewidoczna i niekomfortowa z uwagi na względy bezpieczeństwa (wokół toalety jest ciemny park) - nie spełnia więc swojej roli.

Korzyści z projektu będą wyjątkowo duże, w relacji do jego stosunkowo niewielkiego kosztu.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt 4 parkowych latarni w stylu nowoczesnym (4 słupy, oprawy LED, okablowanie, robocizna plus zasilenie z najbliższej latarni - ok. 55 tys. zł.
projekt budowlano-wykonawczy - 5 tys zł.
w sumie 60 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
60 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
poprawa walorów użytkowych przestrzeni

Modyfikacje

16.06.2020 12:41
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
23.06.2020 08:39
Koordynator w Zarządzie Zieleni
17.08.2020 09:40
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany