Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Stayin alive! - AED w Białołęckich szkołach!

981
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu PAWEŁ OSKWAREK
Współautorzy Piotr Cieszkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
130 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • komunikacja publiczna i drogi
  • kultura
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zakup i montaż 7 ogólnodostępnych urządzeń AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) w szkołach na terenie Białołęki oraz zorganizowanie darmowych szkoleń z zakresu BLS-AED (RKO-AED - Basic Life Support/Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa - Automated External Defibrylator - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) dla mieszkańców dzielnicy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
SP nr 154 – ul. Leśnej Polanki 63/65
SP nr 154 - Filia ul. Sprawna 28
SP nr 154 - Filia ul. Sprawna 35 A
SP nr 314 – ul. Porajów 3
SP nr 342 – Filia  ul. Topolowa 15
SP nr 355 – ul. Ceramiczna 11
SP nr 366 – ul. Strumykowa 21
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Miejsca ogólnodostępne, publiczne, miejsca uczęszczane przez wielu ludzi, miejsca z łatwym dostępem, dobrze znane wśród lokalnej społeczności.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zakup i montaż 7 ogólnodostępnych urządzeń AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) w szkołach na terenie Białołęki oraz zorganizowanie darmowych szkoleń z zakresu BLS-AED (RKO-AED - Basic Life Support/Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa - Automated External Defibrylator - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) dla mieszkańców dzielnicy.
Opis projektu
Projekt ma na celu podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców i ludzi znajdujących się na terenie dzielnicy Białołęka poprzez montaż nowoczesnych urządzeń AED (automatyczny defibrylator zewnętrznym). AED to urządzenie, które poprzez komunikaty głosowe instruuje jak udzielać pierwszej pomocy i w razie konieczności może zostać użyty do przywrócenia czynności serca w NZK (nagłym zatrzymaniu krążenia). Urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla osoby udzielającej pomocy, jak również poszkodowanego. Dzięki AED szansa na uratowanie ludzkiego życia zwiększa się diametralnie, ponieważ aż 80% zatrzymań krążenia można odwrócić dzięki defibrylatorowi. AED jest na tyle prostym w obsłudze narzędziem do ratowania ludzkiego życia, że użyć może je również osoba nie mająca z nim wcześniej styczności. Zakup 7 urządzeń i umieszczenie ich w 7 lokalizacjach na terenie dzielnicy Białołęka, na terenie placówek oświatowych (szkołach), w niedalekiej odległości od ważnych punktów przesiadkowych komunikacji miejskiej. Urządzenia będą zamontowane w specjalnych, monitorowanych kapsułach (ogrzewanych, z modułem GSM) , które są oznaczone charakterystycznymi symbolami informującym o dostępnym AED. Ponadto umieszczenie lokalizacji AED w bezpłatnej aplikacji informującej o miejscach, gdzie znajduje się defibrylator AED, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i możliwość szybszego wykorzystania tego cennego dla życia urządzenia. Ponadto zorganizowanie cyklu darmowych szkoleń z zakresu BLS-AED dla mieszkańców dzielnicy Białołęka.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Jak wielkie szanse ma człowiek w Polsce na powrót do zdrowia po wystąpieniu NZK "pozaszpitalnego"? Statystyki są nieubłagalne... tylko około 7% osób po NZK przeżywa do czasu wypisu ze szpitala w Polsce ~ 7%. Na 100 mieszkańców Białołęki tylko 7 ma szansę wrócić do zdrowia i społeczeństwa po zatrzymaniu akcji serca...
Czy możemy to zmienić?!
Podjęcie RKO w ciągu 3-5 minut od NZK zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego o 50% - 70%... wykorzystanie AED w czasie RKO zwiększa dodatkowo te szanse o około 80%... czy możemy bagatelizować tak zatrważające statystyki???
Podniesienie stanu bezpieczeństwa i zwiększenie szansy uratowania życia ludzkiego, u ludzi u których doszło do NZK(Nagłego Zatrzymania Krążenia) przebywających na terenie dzielnicy Białołęka w bezpośredniej bliskości urządzenia AED. Dzięki urządzeniu zwiększamy szanse na przeżycie poszkodowanego do czasu przyjazdu karetki ZRM(Zespołu Ratownictwa Medycznego) oraz zwiększenie możliwości udzielenia pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Całkowity koszt projektu: 130 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
130 000,00 zł

Modyfikacje

23.04.2020 10:10
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany