Wodny Plac Zabaw w Parku Pole Mokotowskie oraz doposażenie placów zabaw w Parku Żeromskiego, Promenada oraz Morskie Oko w urządzenia do wodnej zabawy.

1086
Dopuszczony do głosowania
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Dominika Rybarczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 200 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • rekreacja na powietrzu
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Wyraź opinię na temat tego pomysłu

Pobierz plakat promujący projekt

A5 A4 A3
Projekt zakłada budowę wodnego placu Zabaw na terenie Parku Pole Mokotowskie oraz doposażenie w urządzenia do wodnej zabawy trzech parków: Parku Żeromskiego, Parku Promenada oraz Parku Morskie Oko.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warszawska Strefa Rodziny, ul. Rybaki 8 oraz Park Pole Mokotowskie
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
dokładne umiejscowienie inwestycji do ustalenia z organami zarządzającymi wskazanymi terenami
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę wodnego placu Zabaw na terenie Parku Pole Mokotowskie oraz doposażenie w urządzenia do wodnej zabawy trzech parków: Parku Żeromskiego, Parku Promenada oraz Parku Morskie Oko.
Opis projektu
Na terenie Parku Pole Mokotowskie zrealizowany zostanie Wodny Plac Zabaw, który będzie zgodny z koncepcją rewitalizacji Parku pole Mokotowskie w ramach projektu unijnego.
Koncepcja zagospodarowania placu zabaw zakłada aranżację tematycznego placu zabaw w nawiązaniu do krajobrazu doliny rzecznej. Strefa zabaw z wodą zlokalizowana jest w sąsiedztwie jeziora. Elementem charakterystycznym projektowanego zagospodarowania terenu jest piaszczysta „Wyspa odkrywców”. Projekt zakłada wyprofilowanie górki o wysokości
nieprzekraczającej 70 cm i nachyleniu do 45°. Na górce umieszczone zostały słupy wodne oraz ręczna pompa – huśtawka. Aby ze słupów tryskała woda, konieczne jest wykonanie fizycznej pracy, co dla dzieci stanowi nie tylko atrakcję, ale posiada walor edukacyjny. W strefie tej zaprojektowane zostały również niewielkie niecki wypełnione wodą i kanały, umożliwiające zabawy w wodzie i brodzenie. Miejscami przy wodzie przewidziane zostało ustawienie kamieni / głazów. Zieleń projektowana nawiązuje do roślinności nadbrzeża rzeki, takiej jak zarośla wierzb krzewiastych i „szuwary”. Zaprojektowane zostały skupiny traw ozdobnych oraz wierzby.W sąsiedztwie piaszczystej wyspy zlokalizowana została trawiasta powierzchnia – murawa rekreacyjna, pełniąca funkcję strefy piknikowej. Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie będą mogli posiedzieć na trawie, na kocach, poobserwować zabawę na placu. Koncepcja uwzględnia ustawienie w tej strefie dwóch ławek „kłód” z pni drzew z oparciem. Na etapie opracowywania projektu wykonawczego uszczegółowiony zostanie zakres prac jak i poszczególnych elementów placu zabaw.

Oprócz budowy wodnego placu zabaw na Polu Mokotowskim, projekt zakładałby modernizacje poprzez doposażenie 3 placów zabaw w urządzenia do zabawy z wodą, oraz wykonania odpowiedniej nawierzchni dla danych placów zabaw umożliwiającej. Tymi placami byłyby place zabaw w Parku Żeromskiego, w Parku Promenada oraz w parku Morskie Oko. Doposażenie placów zabaw powinno być zgodnie z wytycznymi Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakresie ukształtowania terenu, materiału i koloru nawierzchni, z których wykonane byłby nawierzchnie na placach zabaw. Urządzenia do zabawy z wodą na placach zabaw wymagałyby wykonania pracy fizycznej co stanowiłoby dodatkową atrakcję dla dzieci. W ramach doposażenia powyższych placów zabaw wykonane zostałby również ogrodzenia placów zabaw oraz doposażenie w nowe ławki oraz wykonanie nasadzeń z roślin - krzewów i traw ozdobnych.

Autorka projektu sugeruje wykonanie inwestycji poprzez przetarg na zasadzie "projektuj i buduj", co - przy mądrze określonych kryteriach - pozwoli na wybór optymalnej oferty.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wodne place zabaw funkcjonują już z powodzeniem w wielu polskich miastach (np. Tychy, Płock, Jaworzno, Stalowa Wola, czy Mielec) - czy Warszawa ma być od nich gorsza???
Na dodatek w samym mieście nie mamy zbyt wielu miejsc dedykowanych bezpiecznym kąpielom, do tego bezpłatnych.

Obecnie gromady dzieci chętnie korzystają z rześkich kąpieli w małej fontannie ziemnej w Parku Fontann, czy też sadzawce w centralnym punkcie Pola Mokotowskiego, które nie są do tego przeznaczone (względy sanitarne i epidemiologiczne).

Budowa pięknego, kolorowego wodnego placu zabaw wspaniale uzupełni ofertę tych miejsc i pozwoli małym Warszawiakom na beztroskie, bezpieczne szaleństwo w wodzie.

Realizacja tego projektu pozwoli na wzbogacenie Warszawy w cudowne atrakcje dla jej mieszkańców i na pewno szybko zdobędzie ich serca!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt realizacji projektu wraz z wykonaniem dokumentacji projektowej dla trzech modernizowanych placów zabaw, rocznym utrzymaniem oraz oznaczeniem wszystkich placów zabaw - 4 200 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 200 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Podniesienie standardów przestrzeni publicznej może skutkować większą intensywnością użytkowania terenu oraz zwiększeniem ilości odpadów i urobku.

Modyfikacje

22.06.2020 15:13
Zarząd Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jeśli chodzi o Pola Mokotowskie to bardzo fajny pomysł.
  Za to zaraz przy Parku Fontann w Strefie Rodziny jest wodny plac zabaw, na którym zazwyczaj jest bardzo mało dzieci.
  ola.mlyn  21.01.2020 10:53
  • Dziękuję za komentarz! :)
   Pragnę wyjaśnić, iż wodny plac zabaw, który ja proponuję, jest czymś zupełnie innym od instalacji do zabawy wodą w Strefie Rodziny (zachęcam do obejrzenia przykładowych zdjęć!).
   Jeden obok drugiego mogą się znakomicie uzupełniać, a w nowym obiekcie będzie może pluskać się bez obaw o ewentualne konsekwencje zdrowotne dzieci. ;)
   Dominika_deda  21.01.2020 14:23 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany