Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Hałasen - instalacja artystyczna przekuwająca hałas w ciekawe doświadczenie

1827
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Ewa Hiller
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • instalacja artystyczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Co można zrobić z hałasem? Można go wyciszyć, ale można też go wykorzystać! Szum samochodów to nieprzyjemne dźwięki o różnych częstotliwościach, kadrując poszczególne fale dźwiękowe można usłyszeć ich brzmienie, które mają przyjemniejszy dla ucha charakter. Instalacja odgradza od hałasu, ale jest równocześnie formą zabawy wizualno-dźwiękowej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wybrzeże Kościuszkowskie 22

Park Kaskada / Kolektorska - Słowackiego - Armii Krajowej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Instalacja powinna stać prostopadle wobec źródła hałasu. W pewnej odległości od innych obiektów, tak żeby można ją było obejść dookoła, porównać sytuację po hałaśliwej i cichej stronie.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Co można zrobić z hałasem? Można go wyciszyć, ale można też go wykorzystać! Szum samochodów to nieprzyjemne dźwięki o różnych częstotliwościach, kadrując poszczególne fale dźwiękowe można usłyszeć ich brzmienie, które mają przyjemniejszy dla ucha charakter. Instalacja odgradza od hałasu, ale jest równocześnie formą zabawy wizualno-dźwiękowej.
Opis projektu
Hałas, może wykluczyć pewne obszary z użytku, ponieważ ludzie - słusznie - nie chcą w nim przebywać. Proponujemy rozwiązanie, które nie tylko włączy przestrzeń nad tunelem Wisłostrady do użytku poprzez pozbycie się tego negatywnego czynnika, ale również zmieni hałas w element zabawy i nauki. Rozwiązaniem jest instalacja, dzięki której spacerowicze będą mogli kadrować szum na poszczególne fale dźwiękowe. Konstrukcja zapewnia wyciszenie, jednie przykładając ucho do "słuchawki" słyszymy dźwięki. W każdej z tych rur usłyszymy zatem inny ton, ponieważ w ich wnętrzu powstaje fala stojąca. "Słuchawki" są zbudowane teleskopowo - można zmieniać ich długość co pozwala odbiorcy na zmianę długości fali a zatem i dźwięku. Daje to możliwość stworzenia własnej audio-kompozycji. Drugą częścią interakcji jest aspekt wizualny, w którym skupić możemy się na komponowaniu wyciąganych przez nas rur. Obiekt może być wykorzystany do zajęć dydaktycznych odkrywając przed uczestnikami nie tylko sferę sztuki, ale również fizyki ściśle związanej z dźwiękiem. Inspiracją dla instalacji są "aparaty dydaktyczne" Oskara Hansena. Wybitny architekt, teoretyk i dydaktyk tworzył instalacje, dzięki którym uczył kompozycji czy kadrowania. Te inspirujące obiekty stały się dla nas punktem wyjścia do stworzenia instalacji kadrującej dźwięki, dzięki której każdy z użytkowników może eksperymentować i być twórcą.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Samo odgrodzenie hałaśliwego miejsca nie wystarczy żeby pojawili się w nim ludzie, prawdziwa rewitalizacja dzieje się wtedy, kiedy opustoszałe miejsce nabiera nowej wartości, dzięki wprowadzeniu pozytywnej i interesującej ingerencji w jego przestrzeni. Nasz projekt jest błyskotliwym podejściem do hałasu - zamiast odwracać się do niego plecami, robimy z niego użytek! Służy nam do zabawy, komponowania i nauki z dziedzin związanych z plastyką oraz muzyką. Uważamy, ze w Warszawie powinny powstawać ciekawe, innowacyjne rozwiązania, z których mieszkańcy mogliby być dumni. Obiekt jest dostosowany dla osób o różnym wzroście i poruszających się na wózkach. Mogą z niego korzystać osoby w różnym wieku, może służyć indywidualnym osobom i grupom, jest otwartą formą, z której będą mogli w dowolny sposób korzystać mieszkańcy Warszawy oraz turyści ją odwiedzający.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany