Skwery przy metrze

2055
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Grzegorz Gądek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 850 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Z każdej stacji metro korzystają codziennie tysiące osób, ale place wokół stacji są najczęściej nieurządzone i niezadbane. Zagłosuj na ten projekt, a przy trzech stacjach powstaną atrakcyjne skwery, gdzie spędzisz czas ze znajomymi, potrenujesz ulubiony sport, pobawisz się z dzieckiem, smacznie i zdrowo zjesz.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Okolica stacji metro Marymont, Wierzbo, Stadion Narodowy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Z każdej stacji metro korzystają codziennie tysiące osób, ale place wokół stacji są najczęściej nieurządzone i niezadbane. Zagłosuj na ten projekt, a przy trzech stacjach powstaną atrakcyjne skwery, gdzie spędzisz czas ze znajomymi, potrenujesz ulubiony sport, pobawisz się z dzieckiem, smacznie i zdrowo zjesz.
Opis projektu
Jeśli chcesz zobaczyć o co nam chodzi, rzuć okiem na załączone zdjęcia z okolicy stacji metro Świętokrzyska i Centrum Nauki Kopernik. Dzięki Twojemu głosowi przy stacjach Marymont, Wierzbno i Stadion Narodowy powstaną pełne zieleni miejsca dające możliwość spędzenia czasu dla osób w każdym wieku, promujące aktywność fizyczną i korzystanie z komunikacji miejskiej.

Dzięki temu, że pierwsze takie miejsca powstały już w Warszawie, wiemy, że świetnie działają, a pomysł tworzenia ich przy metrze podoba się wszystkim użytkownikom. Do tych miejsc łatwo dojechać, nie trzeba brać samochodu i marnować czasu na szukanie miejsca parkingowego.
Dlatego proponujemy podobne zagospodarowanie trzech kolejnych stacji.

Metro Marymont: w miejscu zaniedbanego boiska do koszykówki na skraju parku Kaskada powstanie sprawnościowy plac zabaw dla dzieci i dorosłych umożliwiający trening parkour i street workout, miejsce umożliwiające prowadzenie plenerowych zajęć fitness i zumba, sześć stołów do ping-ponga, trzy mini boiska do piłki nożnej, osiem przeszkód do sportów rolkowych (rolki, deskorolka, hulajnoga) wkomponowanych w ukształtowanie terenu, miejsca do siedzenia dla przynajmniej 40 osób, przynajmniej cztery drzewa i 1000 sztuk nasadzeń zieleni niskiej. Część funkcji powstanie przy zaniedbanej i niezagospodarowanej przestrzeni przy pętli tramwajowej.

Metro Wierzbno: na niewykorzystanym placu przy stacji metro proponujemy posadzenie przynajmniej ośmiu drzew i 200 sztuk sadzonek zieleni niskiej, wprowadzenie plenerowej rzeźby odzwierciedlającej ideę „małpiego gaju” wprowadzenie przynajmniej 10 wysokiej jakości siedzisk, z czego przynajmniej cztery będą przystosowane do sportów rolkowych, a także wprowadzenie dwóch straganów umożliwiające sprzedaż warzyw i owoców oraz zdrowej żywności, wraz z miejscami do parkowania samochodów dostawczych.

Metro Stadion Narodowy: wokół stacji za jakiś czas powstanie miejska dzielnica, a już proponujemy wprowadzenie przynajmniej czterech przeszkód do sportów rolkowych i dla rowerów BMX oraz rzeźby plenerowej umożliwiającej trening sprawnościowy parkour i street workout.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Podobne projekty zrealizowane przy linii metro cieszą się dużą popularnością, dlatego proponujemy realizację kolejnych. Dzięki tworzeniu przyjaznej przestrzeni przy transporcie publicznym powstaną skwery dostępne dla osób w każdym wieku, a szczególnie dla młodzieży i seniorów, którzy w większości poruszają się komunikacją miejską. Skwery będą zachęcać też osoby poruszające się innymi środkami transportu do korzystania z komunikacji miejskiej i wesprą zrównoważony rozwój Warszawy.

Przemiana okolic węzłów komunikacji miejskiej znajduje się w programie wyborczym Prezydenta Rafała Trzaskowskiego „Warszawa dla wszystkich” i jest zgodna ze strategią #Warszawa2030.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 850 000,00 zł

Modyfikacje

22.01.2020 13:34
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
24.01.2020 12:30
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Brak zdjęć :)
  EwaHenry  22.01.2020 08:33
  • Już się pojawiły, coś nie zadziałało przy dodawaniu. Wielkie dzięki za komentarz i zainteresowanie projektem :) Będziemy też publikować różne dodatkowe materiały na facebook.com/skwer
   Grzegorz Gądek  22.01.2020 14:12 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany