Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

100 ogrodów deszczowych

1122
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
3 000 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
W związku ze zmianami klimatu Warszawie grożą na zmianę susze i ulewne deszcze. Dlatego ważne jest zatrzymywanie części wody, gdy spadnie jej za dużo. Służą temu ogrody deszczowe. Projekt polega na budowie 100 ogrodów, które będą zatrzymywać deszcz i zasilać nimi rośliny.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
w każdej dzielnicy co najmniej 3 ogrody deszczowe
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W związku ze zmianami klimatu Warszawie grożą na zmianę susze i ulewne deszcze. Dlatego ważne jest zatrzymywanie części wody, gdy spadnie jej za dużo. Służą temu ogrody deszczowe. Projekt polega na budowie 100 ogrodów, które będą zatrzymywać deszcz i zasilać nimi rośliny.
Opis projektu
Projekt polega na zbudowaniu w Warszawie 100 ogrodów deszczowych w miejscach wybranych przez specjalistów z Zarządu Zieleni. Ogrody deszczowe mogą być umieszczone na drogach, gdzie będą zbierać nadmiar wody z asfaltu i zasilać odpowiednio dobraną zieleń, która oczyści deszczówkę z zanieczyszczeń. Ogrody deszczowe można również umieszczać pod rynnami przy budynkach publicznych (urzędy, szkoły, przychodnie itp.). Wtedy nadmiar deszczówki nie będzie spływał wyłącznie do kanalizacji, ale zasilał zbiornik przelewowy, w którym będą rosły rośliny lubiące dużo wody. Dzięki temu Warszawa będzie zrzucać mniej wody do Wisły, a w mieście pojawi się więcej roślin, które poprawią mikroklimat.

Zarząd Zieleni posiada wiedzę merytoryczną o tym, jak budować ogrody deszczowe, oraz ma kontakt ze specjalistami. Program Zarządu Zieleni odnośnie tworzenia ogrodów deszczowych powstał przy współpracy z Fundacją Sendzimira. Ogrody deszczowe powinny powstać zgodnie z instrukcją z poradników:
- pod rynnami: https://sendzimir.org.pl/wp-content/uploads/2019/03/broszura-ogr%C3%B3d-deszczowy-w-pojemniku.pdf
- na gruncie z dala od budynków: https://sendzimir.org.pl/wp-content/uploads/2019/03/broszura-ogrod-deszczowy-w-gruncie.pdf

Zarząd Zieleni prowadzi już projekt budowy 3 ogrodów deszczowych ze zwycięskiego projektu do budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Ten projekt jest jego kontynuacją i rozszerzeniem. Proponuję, aby w ramach projektu w każdej dzielnicy powstały co najmniej 3 ogrody deszczowe.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Ogrody deszczowe mają na celu edukacje przyrodniczą i rozwój emocjonalno-sensoryczny w kontakcie z naturą. Ogrody deszczowe są też częścią zatrzymywania wody w miejscach opadu, co przeciwdziała powodziom. Jest to element adaptacji miasta do ekstremalnych wydarzeń pogodowych związanych z ocieplającym się klimatem.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
3 000 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany