Nowe życie hydroforni - utworzenie rowerowni oraz nasadzenie wokół drzew owocowych

1348
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Sylwia Lacek
Współautorzy Kujawa Kujawa
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
320 500 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt ma na celu remont lub rozbiórkę nieczynnej hydroforni stojącej pomiędzy blokami przy ul. Nocznickiego 9, która niszczeje z roku na rok szpecąc okolicę oraz rewitalizację otoczenia poprzez zerwanie asfaltu i nasadzenie zieleni - drzew owocowych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Nocznickiego 9

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu remont lub rozbiórkę nieczynnej hydroforni stojącej pomiędzy blokami przy ul. Nocznickiego 9, która niszczeje z roku na rok szpecąc okolicę oraz rewitalizację otoczenia poprzez zerwanie asfaltu i nasadzenie zieleni - drzew owocowych.
Opis projektu
Projekt zakłada rewitalizację podwórka znajdującego się pomiędzy blokami przy ul. Nocznickiego 9. Skład się z dwóch części - rewitalizacji zniszczonej hydroforni oraz usunięcia asfaltu, a w jego miejsce nasadzenie drzew owocowych.

CZĘŚĆ 1
Na bielańskich osiedlach wciąż stoi wiele nieużywanych hydroforni. To betonowe budynki, najczęściej z płaskim dachem, w których kiedyś mieściły się pompy tłoczące wodę na najwyższe kondygnacje w blokach. Wraz z rozwojem technologii wielkie pompy przestały być potrzebne, a puste hydrofornie niszczeją, bo ich rozbiórka jest za droga. Projekt jest kontynuacją praktyki zapoczątkowanej przez dwójkę bielańskich architektów w jednej z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego (wtedy jeszcze partycypacyjnego). Proponuję analizę stanu technicznego budynku i jeśli ten pozwoli - przywrócenie go do życia odświeżając z zewnątrz i tworząc miejsce przyjazne mieszkańcom z nastawieniem na rekreację oraz nadając jej konkretną funkcję - podziemny parking na rowery. Miejsce dostępne dla zainteresowanych mieszkańców, mających dostęp dzięki specjalnym chipom. Wewnątrz budynku należy przeprowadzić demontaż i usunięcie maszyn hydraulicznych, remont oraz montaż stojaków na rowery. Na zewnątrz dach w formie sceny, umożlwiającej organizację kina plenerowego, koncertów, czy innych aktywności dla mieszkańców.
Jeśli po analizie okaże się, że koszt remontu przewyższy wartość dostępnej kwoty - proponuję rozbiórkę obiektu.

CZĘŚĆ 2
Zerwanie otaczającego budynek asfaltu i wymiana na zieleń wraz z nasadzeniem sadu owocowego. Silnie rosnące drzewa owocowe potrzebują do prawidłowego wzrostu około 50 m2 wolnej powierzchni. Drzewa o silnym wzroście powinny być posadzone w rozstawie nie mniejszej niż 6x8 metrów. Takie posadzenie drzew stworzy mozaikową kompozycję zmniejszającą potrzebę pielęgnacji drzew, jednocześnie dającą światło. Kwitnące drzewa na wiosnę - widok bezcenny, owoce - świetnie. Nie należy się obawiać - owoce w miąższu gromadzą znikomą ilość metali ciężkich, w przeciwieństwie do korzeni roślin. Dlatego można śmiało spożywać rosnące nawet przy samej drodze jabłka czy gruszki, choć oczywiście należy je dobrze spłukać pod bieżącą wodą, bo właśnie na skórce owocu zbierają się te szkodliwe pierwiastki.

Duży nacisk projektu powinien być nałożony na estetykę oraz trwałość materiałów elementów budujących przestrzeń (zwłaszcza nawierzchnia dachu), a także na spójność estetyczną i użytkową przestrzeni, w skład której wchodzą powierzchnie zewnętrzne hydroforni (z wyszczególnieniem dachu), komunikację dachu z otoczeniem oraz atrakcyjne zaaranżowanie z otoczeniem.

KOSZTORYS
- Roboty budowlane związane z przygotowaniem hydroforni do nowej funkcji, z uwzględnieniem realizacji dokumentacji projektowej - 100 000,00 zł
- Roboty budowlane związane z otoczeniem hydroforni, w tym wymiana nawierzchni asfaltowej i trawnik z siewu - 100 000,00 zł
- Nasadzenia drzew owocowych - 100 000,00 zł
- Nasadzenia kwiatów - 20 000,00 zł
- Tablica informacyjna - 500,00 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Hydrofornia stoi pomiędzy blokami, nikt z niej nie korzysta i na skutek czasu oraz zmiennych warunków pogodowych z roku na rok jej stan techniczny i wizualny jest coraz gorszy. Nowa zielona przestrzeń wiąże się z podniesieniem estetyki, standardu życia i warunków wypoczynku mieszkańców Wrzeciona, a ponadto nasadzona roślinność wpłynie pozytywnie na jakość powietrza.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
320 500,00 zł

Modyfikacje

31.01.2020 09:10
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany