Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

TYCI LASY dla tyci ludzi - leśne kryjówki dla dzieci

1713
Trwa ocena
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Natalia Budnik
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
15 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
mini lasy jako naturalna przestrzeń do zabawy i odkrywania dla dzieci

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ogrody Jordanowskie w Warszawie:

II Ogród Jordanowski, ul. Odyńca 6, 02-606 Warszawa
III Ogród Jordanowski,ul. Wawelska 3, 02-034 Warszawa
V Ogród Jordanowski, ul. Ludwiki 2/4, 01-226 Warszawa
VII Ogród Jordanowski,ul.Namysłowska 21, 03-455 Warszawa
VIII Ogród Jordanowski,ul.Suwalska 13, 03-252 Warszawa
XIV Ogród Jordanowski, ul. Alfreda Nobla 18/26, 03-930 Warszawa
Ogród Jordanowski, ul. Tokarza 2, 03-379 Warsaw
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
mini lasy jako naturalna przestrzeń do zabawy i odkrywania dla dzieci
Opis projektu
Mikrolasy to przestrzeń do zabaw i odkrywania dla dzieci. Stanowić zielone kryjówki dla dzieci w których będą mogły urządzać przestrzeń na własnych zasadach.

Każdy tyci lasek to powierzchnia ok. 20 metrów kwadratowych. Jest to przestrzeń do zabawy i odkrywania w skali dziecka. Złożony z niewielkich lecz gęsto nasadzonych sadzonek drzew i krzewów. Wewnątrz lasku zostanie wysypana wąska ścieżka z naturalnego materiału takiego jak zrębki drewniane lub, jeśli budżet pozwoli, wąskiej drewnianej ścieżki.

Gatunki utworzone do tworzenia mikrolasów to gatunki rodzime bądź zadomowione gatunki wzbogacające miejską bioróżnorodność, zapewnające pożywienie dla ptaków i małych ssaków. Będą to leśne gatunki takie jak jarzęby ( jarzębina, jarząb omszony, jarząb szwedzki), sosny, dęby, olsze, wiśnie ptasie, wierzby, ale także oliwnik, trzmielina.
Drzewka i krzewy posadzone zostaną w odstępach 50 x 50 cm. Wielkości sadzonek dla krzewów to 50-80 cm a dla małych drzewek między 120-280 cm oraz niec większe drzewka o pierśnicy 10-12.
Kształty nasadzeń przybierały będą formy organiczne lub owalne

Nasadzenia tyci lasów będą rozwijały się w czasie. Po okołu 3 latach część z posadzonych roślin będzie mogła zostać przesadzona na nowe miejsca w ogrodach jordanowskich uzupełniając ich zieleń. Nasadzenia drzew i krzewów dobrze znoszące cięcie zostaną po latach zagęszczone. Część z posadzonych drzewek wyrośnie by w przyszłości dawać cień w upalne dni.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt jest formą ''nieplacu'' zabaw, która pozwala na zabawę posród natury i poznawanie przyrody. Jako nasadzenia przeznaczone dla dzieci będą podlegały ich regułom kształtowania przestrzeni.
Współczesne ogrody jordanowskie powinny zostać urozmaicone o bardziej ogrodowy charakter przestrzeni, a nie jedynie nowe plastikowo / poliuretanowe urządzenia do zabaw.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
15 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Zamiast robić mini las wymagający później kosztownego przesadzania drzew z miejsca na miejsce (żadne z wymienionych nie jest w żadnym wypadku mini) lepiej wybrać się z dzieckiem na spacer do prawdziwego lasu, a tych w Warszawie nie brakuje. Gratuluję również wyboru trzmieliny jako krzewu do tego projektu ze względu na to, że owoce będą łatwo dostępne dla dzieci, wyglądają atrakcyjnie i pewnie zachęcą nieświadomego malucha do spróbowania ich, a z całej rośliny one są właśnie najbardziej trujące, a trzeba zaznaczyć, że wszystkie części trzmieliny są silnie trujące dla ludzi. Jeżeli pomimo gorzkiego smaku dziecko zje owoc, to objawy zatrucia pojawią się dopiero po kilkunastu godzinach, gdy trucizna rozejdzie się już po organizmie. W najgorszym wypadku po spożyciu większej ilości owoców zatrucie prowadzi do poważnych skutków takich jak: zaburzenie pracy serca, konwulsje, paraliż, śpiączka, a nawet śmierć.
    njk304__  01.05.2020 13:51
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany