Rowerem z Wawra do Wesołej

1684
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Anna Sajkowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 750 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Chcemy umożliwić bezpieczny dojazd rowerem z Wesołej do Warszawy przez Wawer, co w tej chwili jest niemożliwe przez brak dróg bezpiecznych dla rowerzystów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
od ulicy Czecha/ "skrzyżowanie" z Wydawniczą (za estakadą) w Wawrze, do skrzyżowania Traktu Brzeskiego z ulicą Jana Pawła II w Wesołej, wzdłuż ulic Czecha i Trakt Brzeski.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
850m proponowanej drogi przebiega przez teren we własności Skarbu Państwa (ulica B.Czecha pomiędzy ulicą M.Kajki i H.Wierzchowskiego. W przypadku niemożności poprowadzenia DDR przez ten teren, alternatywną możliwością jest poprowadzenie DDR od skrzyżowania ulic B.Czecha i M.Kajki do skrzyżowania ulic B.Czecha i H.Wierzchowskiego przez ulicę Krawiecką / Tulipanową.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Chcemy umożliwić bezpieczny dojazd rowerem z Wesołej do Warszawy przez Wawer, co w tej chwili jest niemożliwe przez brak dróg bezpiecznych dla rowerzystów.
Opis projektu
Projekt polega na zbudowaniu drogi rowerowej łączącej Wawer z Wesołą wzdłuż ulicy Czecha i Traktu Brzeskiego, od skrzyżowania z ulicą Wydawniczą w Wawrze, do skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II w Wesołej. Obie dzielnice są szczególnie predysponowane do ruchu rowerowego, a jednocześnie mają najsłabiej rozwiniętą infrastrukturę w całej Warszawie. Budowa drogi jest krytycznie istotna w poprawie bezpieczeństwa rowerzystów.

Proponowane jest zbudowanie 5km drogi rowerowej, łączącej Wesołą z Wawrem i dalej umożliwiającą przejechanie na Pragę Południe i Mokotów (przez Trasę Siekierkowską). Droga umożliwi ruch rowerowy w dwukierunkowy na całym odcinku.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Czecha/Trakt Brzeski charakteryzuje się bardzo dużym natężeniem ruchu samochodowego, i wydzielona droga dla rowerów jest wyjątkowo potrzebna na tym odcinku. Połączy ona obecne "drogi rowerowe donikąd" zarówno w Wawrze jak i Wesołej.
Obie dzielnicy pełne są rowerowych "teleportów" czyli kawałków DDR nie łączących się w jedną całość, i prjekt byłby początkiem sieci DDR w południowo-wschodniej Warszawie.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 750 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko przebudowa drogi o długości powyżej 1 km stanowi przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Powyższe może powodować konieczność nałożenia przez organ obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, co jest procedurą długotrwałą. Na etapie weryfikacji projektu nie jest możliwe określenie przyszłej decyzji organu właściwego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Budowa drogi dla rowerów w ciągu ulic Czecha – Trakt Brzeski wymaga uregulowania stanu prawnego działek stanowiących pas drogowy na odcinku od ul. Kajki do granicy dzielnicy Wawer oraz opracowania wielobranżowej dokumentacji projektowej obejmującej m.in. dostosowania sygnalizacji świetlnych do ruchu rowerowego oraz. Opracowanie takiej dokumentacji zajmuje od 7 do kilkunastu miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania i czasu oczekiwania na uzgodnienia (w tym od instytucji niezależnych od miasta). Dokumentację opracowuje na zlecenie ZDM firma wybrana w przetargu, którego przeprowadzenie (od ogłoszenia do podpisania umowy) zajmuje ok. 2 miesięcy. Po ukończeniu dokumentacji, konieczne jest uzyskania pozwolenia na budowę, a następnie przetarg na wykonawcę robót, który również trwa ok. 2 miesięcy. Następnie, od 3 do kilkunastu miesięcy zajmuje sama budowa. W związku z tym, że prace nad realizacją możemy zacząć dopiero w 2021 r., nie jest możliwe zakończenie, odebranie i rozliczenie robót do 15 grudnia 2021 r., czyli w ciągu jednego roku budżetowego.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany