Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

interaktywne ćwiczenia poznawczo-ruchowe na urządzeniach samoobsługowych

1808
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Andrzej Kulik
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
461 700 zł
Kategoria
  • sport
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt polega na przeprowadzaniu interaktywnych ćwiczeń poznawczo-ruchowych na urządzeniach samoobsługowych zakupionych ze środków Budżetu Obywatelskiego i umieszczonych w wyznaczonych lokalizacjach. Urządzenia opracowane zostaną przez ekspertów z dziedziny fizjoterapii i neuropsychologii.
Dodatkowo, w ramach projektu, zostanie zakupione 300 półrocznych licencji programu do samodzielnych ćwiczeń poznawczo ruchowych z domu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Madalińskiego 13, 02-513 Warszawa
Dwóch Mieczy 22a, 00-001 Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na przeprowadzaniu interaktywnych ćwiczeń poznawczo-ruchowych na urządzeniach samoobsługowych zakupionych ze środków Budżetu Obywatelskiego i umieszczonych w wyznaczonych lokalizacjach. Urządzenia opracowane zostaną przez ekspertów z dziedziny fizjoterapii i neuropsychologii.
Dodatkowo, w ramach projektu, zostanie zakupione 300 półrocznych licencji programu do samodzielnych ćwiczeń poznawczo ruchowych z domu.
Opis projektu
Projekt polega na przeprowadzaniu interaktywnych ćwiczeń poznawczo-ruchowych na urządzeniach samoobsługowych zakupionych ze środków Budżetu Obywatelskiego i umieszczonych w wyznaczonych lokalizacjach co do zasady w zakładach opieki zdrowotnej. Z zakupionych
automatów będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.
Projekt polega na zakupie dla każdej z wyszczególnionych placówek wyposażenia w postaci automatów do samodzielnych ćwiczeń ruchowo-poznawczych, opracowanych przez ekspertów z dziedziny fizjoterapii i neuropsychologii.
Dodatkowo, w ramach projektu, zostanie zakupione 300 półrocznych licencji programu do samodzielnych ćwiczeń poznawczo ruchowych z domu. W ramach wykupionych licencji użytkownicy będą mieli dostęp do ponad 20 modułów ćwiczeniowych. Angażują one jednocześnie funkcje ruchowe i poznawcze i pozwalają usprawniać m. in. precyzję ruchów, koordynację wzrokowo-ruchową, ruchomość stawów, siłę i wytrzymałość mięśni jak również procesy spostrzegania, podejmowania decyzji, uwagę i pamięć. Plakaty informacyjne o naborze zostaną rozwieszone w miejscach ogólnodostępnych, między innymi w ośrodkach, w których zostaną ulokowane automaty do ćwiczeń.
W ramach projektu planowany jest zakup automatów do ćwiczeń ruchowo-poznawczych z biofeedbackiem w postaci urządzenia z pełnym wyposażeniem sprzętowym wraz z bezterminową licencją na oprogramowanie umożliwiające wykonywanie ćwiczeń korzystających z kamery 3D. Automat do ćwiczeń będzie wolnostojącym urządzeniem obudowanym w solidną metalową obudowę, składającym się z dużego 40’’ wyświetlacza dotykowego, systemu komputerowego oraz optycznego w 3D.
Urządzenia zostaną zlokalizowane w salach, w których odbywają się ćwiczenia z pacjentami. Urządzenia będą miały za zadanie wsparcie procesu rehabilitacji, w tym rozgrzewkę przed właściwą sesją ćwiczeniową oraz po jej zakończeniu. Parametry oraz rodzaj ćwiczeń będzie ustawiał rehabilitant, który będzie przystępował do pracy z danym pacjentem.
Automat będzie w pełni intuicyjny i łatwy w obsłudze. Nie będzie wymagał nadzoru dodatkowej osoby. Każdy z mających chęć poćwiczyć, będzie włączał urządzenie zewnętrznym przyciskiem, który będzie powodował uruchomienie automatu i możliwość rozpoczęcia ćwiczeń.
Urządzenie automatycznie dostosuje się do wzrostu użytkownika, ustawi go we właściwym miejscu przed ćwiczeniem oraz skoryguje jego ustawienie w trakcie ćwiczenia, niezależnie od wzrostu i postury użytkownika.
Przed każdym ćwiczeniem użytkownik obejrzy film instruktażowy, na którym wskazane są: cel
ćwiczenia, pozycja wyjściowa, sposób wykonania zadania oraz rozwijane aspekty sprawności
ruchowej i poznawczej. W trakcie ćwiczenia ćwiczący usłyszy również natychmiastową informację zwrotną o poprawności wykonania zadania.
Po zakończeniu ćwiczeń, urządzenie będzie można wyłączyć, lub po pewnym czasie bezczynności, samo automatycznie się wyłączy. Automat wymaga jedynie dostępu do zasilania na czas ćwiczeń.
.
Automaty do ćwiczeń będą ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców
Licencje do użytku domowego zostaną rozdysponowane zgodnie z zasadami budżetu partycypacyjnego. Półroczny okres licencji pozwoli na realizację projektu w ciągu roku kalendarzowego.
Szczegółowa kalkulacja projektu:
Automaty do ćwiczeń - 10 x 34 470 zł = 344 700 zł
Licencje programu do użytku domowego - 300 x 390 zł = 117 000 zł
Łączny koszt realizacji projektu - 461 700 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki realizacji projektu, wszyscy potrzebujący mieli możliwość korzystać z urządzenia zawierającego interaktywne ćwiczenia z biofeedbackiem angażujące jednocześnie funkcje ruchowe oraz poznawcze w środowisku rzeczywistości rozszerzonej. Z Automatem do ćwiczeń każdy ćwiczący będą usprawniać m.in.: precyzję ruchów, koordynację wzrokowo-ruchową, ruchomość stawów, siłę i wytrzymałość mięśni, równocześnie poprawiając różne aspekty funkcjonowania poznawczego, np. procesy spostrzegania, podejmowania decyzji, uwagę oraz pamięć.
Licencje do ćwiczeń domowych pozwolą wszystkim którzy wyrażą chęć i będą jeszcze dostępne miejsca, na prowadzenie podobnych ćwiczeń w domu. Licencje domowe są alternatywą dla zajęć prowadzonych w salach zajęć przez instruktorów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Automaty do ćwiczeń - 10 x 34 470 zł = 344 700 zł
Licencje programu do użytku domowego - 300 x 390 zł = 117 000 zł
Łączny koszt realizacji projektu - 461 700 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
461 700,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W projekcie brak szczegółów urządzeń jakie ma zakupić m.st. Warszawa, opis urządzeń jest zbyt ogólny żeby można było zidentyfikować jakie urządzenia ma zakupić m.st. Warszawa. Pomimo prób kontaktu z wnioskodawcą nie udało się doprecyzować szczegółów projektu. Brak kontaktu z wnioskodawcą od 15.04.2020 r. W związku z tym nie możemy ocenić, czy dostępne na rynku technologie umożliwiają realizację projektu. Ponadto wystąpił brak możliwości ustalenia konkretnych lokalizacji w jakich miałby być realizowany projekt. Zaproponowane początkowo przez autora lokalizacje nie spełnią kryteriów umożliwiających realizację projektu, wnioskodawca pomimo próśb mailowych nie uzupełnił projektu w tym zakresie.

Modyfikacje

22.04.2020 14:23
Wydział Organizacji i Nadzoru w Biurze Polityki Zdrowotnej
30.06.2020 14:25
Autor projektu
30.06.2020 14:53
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany