Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Żłobek dla Malucha

144
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Targówek
Bródno
Autor pomysłu Przemysław Wysocki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
148 500 zł
Kategoria
 • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt wykorzystuje funkcje opiekuna dziennego, która jest o wiele tańsza w realizacji przez daną dzielnicę niż tradycyjny żłobek zapewniając jej mieszkańcom podstawowe prawo jakim jest pobyt najmłodszych w placówce wychowawczej dla dzieci do lat 3.

Opiekun dzienny może zapewnić opiekę 5-tce dzieci do wieku lat 3

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Targówek
Obszar objęty pomysłem:
Bródno
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzielnica Targówek

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt wykorzystuje funkcje opiekuna dziennego, która jest o wiele tańsza w realizacji przez daną dzielnicę niż tradycyjny żłobek zapewniając jej mieszkańcom podstawowe prawo jakim jest pobyt najmłodszych w placówce wychowawczej dla dzieci do lat 3.

Opiekun dzienny może zapewnić opiekę 5-tce dzieci do wieku lat 3

Opis projektu
Projekt wykorzystuje funkcje opiekuna dziennego, zapewniając pobyt dzieci w placówce wychowawczej dla dzieci do lat 3.

Opiekun dzienny może zapewnić opiekę 5-tce dzieci do wieku lat 3 dzięki czemu dzielnica może bez ponoszenia dodatkowych kosztów zapewnić najmłodszym mieszkańcom opiekę, na którą często nie stać młodych rodziców.

Rodzice dzieci nie będą ponosić żadnych kosztów, które zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, 235), która weszła w życie 4 kwietnia 2011 r. przeniesie na siebie dzielnica.
Osoba sprawująca opiekę będzie wyłoniona zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

W przypadku choroby lub nieobecności opiekuna należy wyznaczyć osobę która uzyskała drugi lub kolejny wynik w konkursie i za ten okres otrzyma wynagrodzenie opiekuna dziennego.
W przypadku odstąpienia od wykonania umowy lub pół rocznej przerwie miejsce opiekuna dziennego przejmuje opiekun, który uzyskał drugi lub kolejny wynik w konkursie na opiekuna dziennego.

Umowa między dziennym opiekunem a urzędem dzielnicy będzie uregulowana na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. W umowie zostaną określone wszystkie warunki związane z zatrudnieniem dziennego opiekuna, między innymi takie jak: strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki dziennego opiekuna, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty czas, na jaki umowa została zawarta, warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Projekt zakłada jego powtarzalność w kolejnych latach (w okresie pomiędzy jednym projektem a drugim koszt projektu mógł by być przeniesiony na rodziców)

Uzasadnienie realizacji projektu
Pomoc jakiej udzielimy pozwoli młodym rodzicom na powrót do pracy co polepszy ich sytuację finansową ponieważ koszt żłobka szacuje się między 1.000 zł -1 300.00 zł, oraz patrząc z drugiej strony zapewni miejsce pracy osobie która wolała by np. pozostać z swoją pociechą w domu i poświęcać jej czas a tym samym nie podjęła by zatrudnienia jednak wynagrodzenie uzyskane z w.w programu zapewniło by jej finansowe wsparcie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
brutto 3500 zł w tym :
1. Ubezpieczenie społeczne :
emerytalne - 341,60 zł
rentowe - 52,50 zł
chorobowe - 85,75 zł
zdrowotne - 271,81 zł
2. Koszt uzyskania przychodu - 604,03 zł
3. Podstawa opodatkowania - 2416,00 zł
4. Zaliczka na PIT - 201,00 zł
5. Netto - 2547,34 zł
suma: 3,500 zł X 12 miesięcy =42,000 zł

Koszt wyżywienia dzieci:
25 złotych na jedno dziecko (dieta dzieci nie zakłada kosztów specjalnego wyżywienia lub specjalnej diety, które ponosić będzie jej prawny opiekun)
25,00 zł X 5 dni X 50 tygodni = 31,250 zł
Koszt zakupu pomocy dydaktycznych :
1. - 1,000 zł
Projekt zakłada zatrudnienie 2 opiekunów
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
148 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

15.01.2016 20:05
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (25)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W moim odczuciu grupa projektów o przedziwnych quasi żłobkach nie wyczerpuje najważniejszego warunku projektów: nie są to projekty OGÓLNODOSTĘPNE, ponieważ przecież już ich założenie bardzo ogranicza dostęp dla pojedynczych osób/dzieci (jak wybieranych?) oraz grupy potencjalnych adresatów w poszczególnych obszarach. Dodatkowo sumaryczny koszt tego jest niewspółmierny z kosztem uruchomienia dodatkowych miejsc w żłobku w dzielnicy. Zastanawiająca i niespotykana jest multiplikacja projektów we wszystkich możliwych obszarach, o czym powiadomiłem władze Warszawy. Ogromne pieniądze garstka wybranych beneficjentów, dla mnie cos z tym jest nie tak! Wnoszę do Urzędów Dzielnic o należyte sprawdzenie przepisów prawa, niezwykle restrykcyjnych w kwestii opieki nad małymi dziećmi, czy owe quasi domowe żłobkowe projekty nie są w sprzeczności z nimi. Z wyrazami szacunku.
  Wojciech  11.01.2016 21:42
 • Witam Panie Wojtku,

  a więc na wstępie myślę, że czytając ze zrozumieniem uzmysłowił by Sobie Pan, że podałem wręcz podstawę prawną,dlatego argument dotyczący sprzeczności z jakim kolwiek z przepisów obwiązującego ustawodawstwa jest bezzasadny i wynika z Pana nie wiedzy.

  Dalej idąc informuje, że dostępność zawsze będzie ograniczona w każdym z projektów np. osoba niewidoma nie skorzysta z luster dla samochodów a taki projekt już w 2016 r. zostanie zrealizowany z budżetu partycypacyjnego, tak samo osoby niewidome nie skorzystałby by na modernizacji Kina Ada na nowych włochach a projekt jednak zostanie zrealizowany.

  Proponuje na przyszłość więcej rzetelności i czytania ze zrozumieniem.

  Ponadto Budżet partycypacyjny już rok temu rozwiał Pana obawy co do dostępności i zaakceptował projekt ZDROWE WAKACJE który dotyczył wyjazdu 40 dzieci na 11 dniowy wyjazd, więc nie musi się Pan obawiać :)

  Myślę że rodzice małych dzieci których nie stać na żłobek dadzą wyraz w głosowaniu.

  Pozdrawiam
  Przemysław Wysocki.

  P.S. Panie Wojtku może PAN robić quasi wpisy a Rodzice, których nie stać na prywatny żłobek i tak skorzystają z prawa głosu i zadecydują o budżecie bo Mają do tego prawo :)
  wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  11.01.2016 22:56 Autor projektu
 • Pomysł jest spoko, ale obawiam się o dostępność. Mniemam, że zainteresowanie będzie ogromne, a w projekcie uwzględnionych jest 10 dzieciaków. Jakieś mechanizmy kwalifikacji? No i to ograniczenie do możliwości skorzystania przez 10 dzieciaków, to jest jakieś ograniczenie ogólno-dostępności i otwartości projektu. Osobiście uważam, że skądinąd ta dobra koncepcja powinna być realizowana z budżetu przedmiotowego dzielnicy, po oszacowaniu zapotrzebowania.
  Rembielinska  12.01.2016 13:44
  • Witam.

   Problem w tym że Urząd Dzielnicy nie zajmuje sie tym problemem od lat. Jeśli dostane uchwałę o zwiększeniu obłożenia w żłobku to wycofam projekt bo osiągnę cel .

   Pozdrawiam

   Przemek Wysocki
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 15:47 Autor projektu
  • Spoko, rozumiem.
   Niestety, nieodparcie nasuwa się wrażenie, że tym projektem, zgłoszonym w każdym obszarze Targówka zgarnia Pan lwią część budżetu utrudniając realizację innych projektów, które w odróżnieniu od Pańskiego, nie mają szans na realizację z środków przedmiotowych dzielnicy.
   Innymi słowy, przycina Pan kasę na coś, co powinno być załatwione ze środków podstawowych.
   A poza tym, ogólno-dostępność i kwalifikacja do skorzystania z dobra projektu nadal pozostaje niewyjaśniona i dyskusyjna.
   Rembielinska  12.01.2016 15:53
  • Witam co do dostępności to już rok temu ten problem rozstrzygnięty został na korzyść właśnie takich projektów np. Projekt ZDROWE WAKACJE.

   A poza tym jeśli inne projekty będą się cieszyły większym uznaniem to ten nie wygra . A jeśli wygra to znaczy że jednak jest potrzebny, prawda.
   Pozdrawiam Przemek Wysocki
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 16:01 Autor projektu
  • Ja dodatkowo tylko Podpowiem Panie Robercie że każdy projekt musi znajdować się w obszarze zadań Urzędu Dzielnicy , tak stanowi Regulamin a więc każdy projekt ma szanse na realizacje poza budżetem partycypacyjnym będącym ułamkiem budżetu Dzielnicy.

   Regulamin jest na stronie, mogę też wydrukować.

   A i ważna wiadomość dzieci również za zgodą rodziców mogą głosować :) także Rodzice maluchów którym nie zapewniono miejsca w Państwowym żłobku łączcie się :)
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 18:47 Autor projektu
  • Super. Nie wiedziałem. Nie czytałem regulaminu.
   Rembielinska  12.01.2016 18:54
  • Panie Robercie obiecuje że jeśli dostane do reki odpis uchwały zwiększający o 10 ilość dzieci która dostanie się do państwowej placówki to w tym obszarze wycofam projekt wiec wszystko w rękach radnych.

   Pozdrawiam Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 19:05 Autor projektu
  • Panie Przemku, trzeba było zostać radnym.
   Rembielinska  12.01.2016 19:30
  • Myślę że nie czas ani nie miejsce na taką dyskusje ale faktycznie to wykluczyło by mnie z udziału BP choć sam regulamin tego nie przewiduje to uważam że radny który ma do dyspozycji pozostałą Cześć budżetu nie powinien wkraczać w obszar zarezerwowany dla mieszkańców.
   Pozdrawiam Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 19:34 Autor projektu
 • Przepraszam, jeszcze jedno szybkie pytanie. Puszcza Pan ten projekt praktycznie w całej Warszawie. Czy ma Pan listy poparcia na każdy obszar z osobna, czy korzysta Pan z jednego zestawu?
  Rembielinska  12.01.2016 17:13
  • Listy poparcia zebrano zgodnie z obowiązującym regulaminem jeśli już tak otwarcie rozmawiamy.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 17:32 Autor projektu
  • Gratulacje, głupi ja.
   Rembielinska  12.01.2016 17:34
  • Odmieniła Pani przymiotnik w złym rodzaju .

   Pozdrawiam Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 17:47 Autor projektu
  • Zmiana argumentacji może wskazywać na jej brak.
   Pozdrawiam.
   Robert Goliński.

   ps. Rodzaj prawidłowy, a Pani pisze się Wielką literą .
   Rembielinska  12.01.2016 17:49
  • Witam Panie Robercie no to w takim razie faktycznie dobrze Pan odmienił ;)
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 17:51 Autor projektu
 • Ma Pan 44! zgłoszone projekty "Żłobek dla Malucha". To daje konieczność zebrania wymaganych 1320 podpisów, 88 pełnych list.
  Równie dobrze wystarczyłoby zebrać raz w warszawie podpisy pod listą "plac zabaw" i można by na jej podstawie obskoczyć całą Warszawę, a chyba nie o to chodzi w BP?
  Ciekawi mnie, czy może Pan wylegitymować się taką liczbą zebranych podpisów. Oczywiście nie mnie, ale mam nadzieję, że członkowie zespołów ds. BP zwrócą uwagę na ten drobny fakt.
  Rembielinska  12.01.2016 17:34
  • Oczywiście podpisy zebrane od osób które mogą je składać i w wymaganej ilości zostały udostępnione dla osób uprawnionym do wglądu w dokumenty zawierające dane wrażliwe.

   Bardzo cieszy mnie że takim zainteresowaniem cieszy się projekt. Może uda się przez to rozwiązać problem którego dotyka czyli nie wystarczającej ilości żłobków państwowych w warszawie.

   Dziękuję za dyskusje i polecam się na przyszłość.

   Pozdrawiam Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  12.01.2016 17:44 Autor projektu
  • Oczywiście prawidłowe było by aby Projektodawca posiadał wyłącznie 30 podpisów poparcia złożonych na 44 listach poparcia dla poszczególnych podprojektów w obszarach. I wtedy było by ok ale nie sadzę aby Pan posiadał taka liczbę odrębnych podpisów na indywidulanych opisanych prawidłowo kartach poparcia dla każdego z projektów złożonych o czym pisałem także w wątku projektów w Wesołej.
   Michał Skowroński  14.01.2016 15:25
  • Tak jak pisałem złożyłem projekt z wymaganymi regulaminem podpisami.
   Pozdrawiam Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  14.01.2016 16:00 Autor projektu
  • To że zgodnie z regulaminem, to ok. A że regulamin na to pozwala...
   Pytałem w zespole, usłyszałem, że tak został skonstruowany regulamin, żeby nie tworzyć barier projektodawcom. Więc nie ma barier, nie ma też sprawiedliwości.
   Szkoda, że wcześniej się nie zorientowałem, ciekawe za ile poszły by listy z podpisami na "plac zabaw", "wybieg dla psów", "oświetlenie ulicy" i można by na nie składać setki projektów w dowolnym miejscu.
   Rembielinska  14.01.2016 16:13
  • witam, no właśnie jest sprawiedliwość.

   Przecież jeśli projekt nie zostanie uznany za wartościowy czy potrzebny to nikt na niego nie zagłosuje, no chyba że te setki rodziców którym prawo do opieki niby przysługuje ale miejsc nie ma .

   Pozdrawiam

   Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  14.01.2016 18:01 Autor projektu
  • Witam,

   po konsultacji społecznej projekt ulegnie zmianie, która przede wszystkim będzie dotyczyć kwestii kosztów.
   Przerzucony zostanie na rodziców koszt żywienia dzieci oraz pieluszek jak i wyprawki czyli wszelkich środków higienicznych.

   Zwiększony zostanie nakład na pomoce dydaktyczne do 3000 zł
   Zostanie ujęty koszt odświeżenia mieszkania po projekcie 1000 zł
   Zostanie przydzielony ryczałt roczny na media w wysokości 3000 zł

   Czyli koszt dla 3 grup po 5 dzieci to 147 000 zł a nie jak zakłada obecnie projekt 148 500 jednakże dla 2 opiekunów i 10 dzieci.

   Zanim skieruje do BP modyfikacje poprosił bym o opinie na temat zmian

   Pozdrawiam
   Przemysław Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  25.01.2016 23:57 Autor projektu
 • Cieszę się, że przynajmniej u nas projekt przepadł.
  Rembielinska  07.03.2016 13:12
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany