Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Żłobek dla Malucha

145
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Targówek
Targówek Mieszkaniowy
Autor pomysłu Przemysław Wysocki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
148 500 zł
Kategoria
 • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt wykorzystuje funkcje opiekuna dziennego, która jest o wiele tańsza w realizacji przez daną dzielnicę niż tradycyjny żłobek zapewniając jej mieszkańcom podstawowe prawo jakim jest pobyt najmłodszych w placówce wychowawczej dla dzieci do lat 3.

Opiekun dzienny może zapewnić opiekę 5-tce dzieci do wieku lat 3

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Targówek
Obszar objęty pomysłem:
Targówek Mieszkaniowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzielnica Targówek

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt wykorzystuje funkcje opiekuna dziennego, która jest o wiele tańsza w realizacji przez daną dzielnicę niż tradycyjny żłobek zapewniając jej mieszkańcom podstawowe prawo jakim jest pobyt najmłodszych w placówce wychowawczej dla dzieci do lat 3.

Opiekun dzienny może zapewnić opiekę 5-tce dzieci do wieku lat 3

Opis projektu
Projekt wykorzystuje funkcje opiekuna dziennego, zapewniając pobyt dzieci w placówce wychowawczej dla dzieci do lat 3.

Opiekun dzienny może zapewnić opiekę 5-tce dzieci do wieku lat 3 dzięki czemu dzielnica może bez ponoszenia dodatkowych kosztów zapewnić najmłodszym mieszkańcom opiekę, na którą często nie stać młodych rodziców.

Rodzice dzieci nie będą ponosić żadnych kosztów, które zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, 235), która weszła w życie 4 kwietnia 2011 r. przeniesie na siebie dzielnica.
Osoba sprawująca opiekę będzie wyłoniona zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

W przypadku choroby lub nieobecności opiekuna należy wyznaczyć osobę która uzyskała drugi lub kolejny wynik w konkursie i za ten okres otrzyma wynagrodzenie opiekuna dziennego.
W przypadku odstąpienia od wykonania umowy lub pół rocznej przerwie miejsce opiekuna dziennego przejmuje opiekun, który uzyskał drugi lub kolejny wynik w konkursie na opiekuna dziennego.

Umowa między dziennym opiekunem a urzędem dzielnicy będzie uregulowana na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. W umowie zostaną określone wszystkie warunki związane z zatrudnieniem dziennego opiekuna, między innymi takie jak: strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki dziennego opiekuna, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty czas, na jaki umowa została zawarta, warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Projekt zakłada jego powtarzalność w kolejnych latach (w okresie pomiędzy jednym projektem a drugim koszt projektu mógł by być przeniesiony na rodziców)

Uzasadnienie realizacji projektu
Pomoc jakiej udzielimy pozwoli młodym rodzicom na powrót do pracy co polepszy ich sytuację finansową ponieważ koszt żłobka szacuje się między 1.000 zł -1 300.00 zł, oraz patrząc z drugiej strony zapewni miejsce pracy osobie która wolała by np. pozostać z swoją pociechą w domu i poświęcać jej czas a tym samym nie podjęła by zatrudnienia jednak wynagrodzenie uzyskane z w.w programu zapewniło by jej finansowe wsparcie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
brutto 3500 zł w tym :
1. Ubezpieczenie społeczne :
emerytalne - 341,60 zł
rentowe - 52,50 zł
chorobowe - 85,75 zł
zdrowotne - 271,81 zł
2. Koszt uzyskania przychodu - 604,03 zł
3. Podstawa opodatkowania - 2416,00 zł
4. Zaliczka na PIT - 201,00 zł
5. Netto - 2547,34 zł
suma: 3,500 zł X 12 miesięcy =42,000 zł

Koszt wyżywienia dzieci:
25 złotych na jedno dziecko (dieta dzieci nie zakłada kosztów specjalnego wyżywienia lub specjalnej diety, które ponosić będzie jej prawny opiekun)
25,00 zł X 5 dni X 50 tygodni = 31,250 zł
Koszt zakupu pomocy dydaktycznych :
1. - 1,000 zł
Projekt zakłada zatrudnienie 2 opiekunów
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
148 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

15.01.2016 20:06
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (22)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W moim odczuciu grupa projektów o przedziwnych quasi żłobkach nie wyczerpuje najważniejszego warunku projektów: nie są to projekt OGÓLNODOSTĘPNE, ponieważ przecież już ich założenie bardzo ogranicza dostęp dla pojedynczych osób/dzieci oraz grupy potencjalnych adresatów w poszczególnych obszarach. Dodatkowo sumaryczny koszt tego jest niewspółmierny z kosztem uruchomienia normalnego żłobka w dzielnicy. Wnoszę do Urzędów Dzielnic o należyte sprawdzenie przepisów prawa, niezwykle restrykcyjnych w kwestii opieki nad małymi dziećmi, czy owe quasi żłobkowe projekty nie są w sprzeczności z nimi. Z wyrazami szacunku.
  Wojciech  10.01.2016 15:30
 • Witam Panie Wojtu,

  a więc na wstępie myślę, że czytając ze zrozumieniem uzmysłowił by Sobie Pan, że podałem wręcz podstawę prawną,dlatego argument dotyczący sprzeczności z jakim kolwiek z przepisów obwiązującego ustawodawstwa jest bezzasadny i wynika z Pana nie wiedzy.

  Dalej idąc informuje, że dostępność zawsze będzie ograniczona w każdym z projektów np. ślepy nie skorzysta z luster dla samochodów a taki projekt już w 2016 r. zostanie zrealizowany z budżetu partycypacyjnego, tak samo osoby niewidome nie skorzystałby by na modernizacji Kina Ada na nowych włochach a projekt jednak zostanie zrealizowany.

  Proponuje na przyszłość więcej rzetelności i czytania ze zrozumieniem.

  Myślę że rodzice małych dzieci których nie stać na żłobek dadzą wyraz w głosowaniu.

  Pozdrawiam
  Przemysław Wysocki.
  wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  10.01.2016 17:43 Autor projektu
 • Zgadzam się z Panem Wojciechem, jest złamana podstawowa zasada budżetu partycypacyjnego czyli ogólnodostępność dla mieszkańców. Dodatkowo jest to wykorzystanie publicznych pieniędzy do otworzenia własnej działalności, a na to są pieniądze w urzędzie pracy. Wydanie 150 tyś zł na 5 dzieci to wychodzi prawie 2,5 tyś zł za miesiąc, taniej wyjdzie wykupienie miejsc w istniejącym żłobku, bez ryzyka że pieniądze pójdą w dym.

  Teraz pytanie rozumiem, że rodzice dzieci nie będą musieli płacić za żłobek, a na podstawie jakiego kryterium będą dzieci przyjmowane? kolejność zgłoszeń? skąd ma wiedzieć czy znajomi nie zostaną wpisani...

  Argumenty które Pan przytacza są mocno wyssane z palca i nie wnoszą nic do dyskusji poza biciem piany.Dlaczego mam sponsorować ścieżki rowerowe skoro z nich nie korzystam albo płacić na remonty dróg krajowych skoro korzystam z komunikacji miejskiej i PKP...
  Piotr Lisowski  10.01.2016 18:24
 • Panie Piotrze, wykupienie miejsc by kosztowało o

  wiele więcej. Bo ja nie wskazałem na koszty wynajmu czy inne koszty.

  Ponadto Wskazałem zasadę przyjmowania dzieci ,która już obowiązuje.

  Mam nadzieje że udało mi się rozwiać ewentualne wątpliwości
  wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  10.01.2016 18:55 Autor projektu
 • Panie Przemku,
  moje zdanie jest takie że tego typu inicjatywa jest w gestii miasta albo prywatnych przedsiębiorców. Jeżeli mamy wydać 150 tyś zł na 5 dzieci w ciągu roku to ja osobiście jestem przeciw. Sam Pan napisał że koszt żłobka dla jednego dziecka to max 1300 zł/mc, czyli dla 5 dzieci to 78 tyś zł. czyli można powiedzieć, że prawie połowa tego co Pan napisał. Opcjonalnie wykupienie bonów na taki żłobek (jako pomysł wsparcia rodzin) w wysokości 2tyś zł to będzie koszt 100 tyś zł. to nadal jest 50 tyś miej niż Pana projekt. Poprę wykup bonów żłobkowych ale nie stworzenie firmy za pieniądze podatników. Tak jak napisałem, wg mnie Urząd Miasta powinien poza budżetem partycypacyjnym, tworzyć takie miejsca.

  W każdym razie dziękuję za odpowiedź i kulturalną konwersację.
  Piotr Lisowski  10.01.2016 22:13
  • No niezupełnie bo projekt obejmuje 10 dzieci a więc według Pana wyliczeń i propozycji to 200 tyś(rozumiem że okres 10 miesięcy Pan podawał dla 5 dzieci po 2 tyś na osobę) czyli o 52 tyś więcej niż przewiduje mój projekt, ponadto dzielnica Włochy ma poważny problem z zapewnieniem opieki dla dzieci do lat 3.

   Utworzenie żłobka spowodowało by, że miasto musiało by zainwestować znaczne środki nie mając pewności, że w latach przyszłych będzie rentowna a tak będzie można elastycznie podejść do tematu i uzależnić liczbę opiekunów od zapotrzebowania.

   Dodam tylko że zgadza się, że takie działania powinny być realizowane przez Urząd Dzielnicy, i dlatego kieruje projekt oparty na tym właśnie budżecie.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  10.01.2016 22:38 Autor projektu
  • Dlaczego Pan to zgłosił praktycznie prawie we wszystkich obszarach Warszawy? Jest Pan związany z każdą dzielnicą i każdym obszarem Warszawy?
   Czy to jest projekt ogólnodostępny? Chciałbym z Niego skorzystać. Czy mam gwarancję, że moje dziecko się 'załapie'?
   Czy zna Pan już wykonawcę?
   Konrad Konobrocki  19.01.2016 12:24
  • Witam,

   projekty zgłosiłem w wszystkich dzielnicach ponieważ problem dotyka całej Warszawy, mam kontakt z tym środowiskiem ponieważ z wykształcenia jestem Nauczycielem wychowania przedszkolnego.

   Jeśli chodzi o Pana pozostałe pytania to muszę no niestety z przykrością stwierdzić, że w projekcie są odpowiedzi na wszystkie pytania.

   Projekt jest ogólnodostępny dla określonej grupy społecznej tak jak i pozostałe projekty z BP.

   Jako rodzic ma Pan pełnoprawne prawo starać się o miejsce dla swojej pociechy. Należało by zapisać Pana pociechę na listę kandydatów do któregoś z Państwowych żłobków w danej dzielnicy i jeśli nie dostanie się Pan do żłobka a będzie się Pan znajdował się na liście w 10 rodziców których dzieci zajęły kolejne miejsca poza tymi które się zakwalifikowały to wtedy się Pana dziecko dostanie do projektu.

   Dopiero w formie przetargu Urząd Dzielnicy wyłoni opiekunów zgodnie z ustawodawstwem które wskazałem w projekcie.

   Pozdrawiam

   Przemysław Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  19.01.2016 20:33 Autor projektu
  • Panie Konradzie


   projekty zgłosiłem w wszystkich dzielnicach ponieważ problem dotyka całej Warszawy, mam kontakt z tym środowiskiem ponieważ z wykształcenia jestem Nauczycielem wychowania przedszkolnego.

   Jeśli chodzi o Pana pozostałe pytania to muszę no niestety z przykrością stwierdzić, że w projekcie są odpowiedzi na wszystkie pytania.

   Projekt jest ogólnodostępny dla określonej grupy społecznej tak jak i pozostałe projekty z BP.

   Jako rodzic ma Pan pełnoprawne prawo starać się o miejsce dla swojej pociechy. Należało by zapisać Pana pociechę na listę kandydatów do któregoś z Państwowych żłobków w danej dzielnicy i jeśli nie dostanie się Pan do żłobka a będzie się Pan znajdował się na liście w 10 rodziców których dzieci zajęły kolejne miejsca poza tymi które się zakwalifikowały to wtedy się Pana dziecko dostanie do projektu.

   Dopiero w formie przetargu Urząd Dzielnicy wyłoni opiekunów zgodnie z ustawodawstwem które wskazałem w projekcie.

   Pozdrawiam

   Przemysław Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  19.01.2016 20:37 Autor projektu
  • Witam Panie Konradzie,

   projekty zgłosiłem w wszystkich dzielnicach ponieważ problem dotyka całej Warszawy, mam kontakt z tym środowiskiem ponieważ z wykształcenia jestem Nauczycielem wychowania przedszkolnego.

   Jeśli chodzi o Pana pozostałe pytania to muszę no niestety z przykrością stwierdzić, że w projekcie są odpowiedzi na wszystkie pytania.

   Projekt jest ogólnodostępny dla określonej grupy społecznej tak jak i pozostałe projekty z BP.

   Jako rodzic ma Pan pełnoprawne prawo starać się o miejsce dla swojej pociechy. Należało by zapisać Pana pociechę na listę kandydatów do któregoś z Państwowych żłobków w danej dzielnicy i jeśli nie dostanie się Pan do żłobka a będzie się Pan znajdował się na liście w 10 rodziców których dzieci zajęły kolejne miejsca poza tymi które się zakwalifikowały to wtedy się Pana dziecko dostanie do projektu.

   Dopiero w formie przetargu Urząd Dzielnicy wyłoni opiekunów zgodnie z ustawodawstwem które wskazałem w projekcie.

   Pozdrawiam

   Przemysław Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  19.01.2016 20:37 Autor projektu
 • Nie mam dziecka w wieku "żłobkowym" ale zainteresował mnie temat. W związku z tym mam kilka pytań.
  W kalkulacji przyjął Pan kwotę 1 tys. zł rocznie na pomoce edukacyjne dla jednej grupy. Wydaje mi się to bardzo mało. Pomimo że żłobek ma pełnić głównie funkcje opiekuńcze nie edukacyjne, nie może być jedynie "przechowalnią" dzieci. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata. Żłobek więc powinien w moim odczuciu rozwijać m.in. funkcje poznawcze. Sądzę więc, że kwota na pomoce dydaktyczne zaproponowana przez Pana jest mocno zaniżona. Nie widzę w kosztorysie kosztów mediów - zużycia wody, energii elektrycznej, etc.
  W kalkulacji główne koszty to wynagrodzenie opiekunów i wyżywienie dzieci. To rodzice nie mogą pokrywać kosztów wyżywienia? Gdyby przyjąć, że będą je pokrywali, można by stworzyć dodatkową grupę. Dlaczego ja ze swoich podatków mam fundować jedzenie czyjemuś dziecku, często bogatszemu ode mnie?
  Z zawodu jestem nauczycielką przez małe "n" (kiedyś kilkanaście lat przepracowałam w szkole jako nauczyciel języka polskiego), Pan jest Nauczycielem przez wielkie "N". Proszę więc Pana Panie Nauczycielu o odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
  Marzena Sosnowska-Słowik  20.01.2016 12:30
  • Witam jako Nauczyciel z wykształcenia bardzo ciesze się że Pani napisała. Nauczyciele są często pomijani a pełnią niezwykle ważną funkcję.
   Do rzeczy więc.

   Co do edukacji to zgadzam się i jeśli nawet nie poprosi o to komisja BP to sam złoże wniosek o doszacowsnie projektu w celu zwiększenia środków na ten cel.
   Jeśli chodzi o media i najm etc. To Koszt ponosi opiekun dlatego jest to o wiele taniej niż koszt kolejnego żłobka.
   Jeśli chodzi o żywność no to zapłacimy wszyscy jeśli tak zdecyduje większość. Z demokracją nie będziemy chyba polemizować prawda :).
   Pozdrawiam Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  20.01.2016 13:05 Autor projektu
  • No nie Panie Przemku, dlaczego mam finansować wyżywienie czyjegoś dziecka? Jestem osobą bardzo wrażliwą i pierwsza jestem gotowa wziąć na utrzymanie kogoś potrzebującego wsparcia. Nie widzę jednak powodu abym miała wspierać bogatszych od siebie. To na rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia potrzeb bytowych dzieci a nie na społeczeństwie. O jakiej demokracji Pan mówi? Ponadto nie jestem w stanie pojąć jeszcze jednej kwestii. Proponuje Pan w kosztorysie 2,5 tys. zł wynagrodzenia netto opiekunowi. I z tego on ma on oprócz swojej pracy zapewnić lokal i media? Lokal to szczegół - udostępni część swojego domu czy mieszkania. Toż to wyzysk. Uważam, że powinien Pan jeszcze raz gruntownie przemyśleć swoją koncepcję. Zapewnienia na forum, że Pana projekt wygra nie są miarodajne. Jeśli nie chce Pan być odbierany jako "oszołom" czy "naciągacz" powinien Pan przyjmować z pokorą wszelkie uwagi czy sugestie i nieco modyfikować swój projekt, dostosowywać do potrzeb. Nie można bazować wyłącznie na tym, że kwestia żłobków jest istotna dla rodziców i są duże braki w tym zakresie. Swoją postawą zniechęca Pan nawet tych, którzy gotowi byliby zagłosować na Pana projekt. A chyba nie o to Panu chodzi. Nie jest Pan osobą wszechwiedzącą i nie powinien traktować ludzi z wyższością. Nie ma Pan do tego podstaw.
   Chwali się Pan, że jest Pan Nauczycielem. Drogi Panie - nazwy zawodów zawsze piszemy z małej litery. Osoba z wyższym wykształceniem pedagogicznym powinna to wiedzieć. No chyba że ma Pan tak rozdęte ego. Myślałam, że Pan to wydedukuje z mojego poprzedniego wpisu (od wielu lat nie pracuję w zawodzie i publicznie na forum nie muszę się tym chwalić kim jestem i jakie mam wykształcenie, bo i nie ma czym, każdy ma jakiś zawód) a tu w Pana odpowiedzi "Witam jako Nauczyciel z ..." Nie zrozumiał Pan co do Pana napisałam, to teraz wyłożyłam jaśniej.
   Marzena Sosnowska-Słowik  20.01.2016 14:02
  • Witam.
   Doskonale odczytałem Pani ironie dotyczącą Nauczyciela przez duże N stąd mój wstęp w poprzedniej wiadomości

   Dalej idąc dziwie się że nie wie Pani co to demokracja. Tak w dużym skrócie to decyduje większość o losie wszystkich według ustalonych reguł. Ja reguł nie wymyśliłem ja według nich postępuje więc nie do mnie proszę kierować obiekcje .

   No dodam jeszcze że czytam ze zrozumieniem wszystkie wpisy ale niestety większość wynika z nie przeczytania projektu.
   Nigdy też nie twierdziłem że jestem pewien że projekt wygra. Nie wiem skąd taka refleksja.

   Dla mnie najważniejsze jest dobro dzieci i chcąc wyjść na przeciw Pani uwagą zapewniam że jeśli urząd danej dzielnicy podczas rozmowy o projekcie zgodzi się powiększyć ilość dzieci które mają być przyjęte o 10 to projekt wycofuje.

   Oczywiście po wydaniu uchwały w przedmiotowej sprawie.

   Mam nadzieje że takie stanowisko Panią zadowoli.

   Z poważaniem Przemysław Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  20.01.2016 16:35 Autor projektu
  • Ależ Panie Przemku, nawet jeśli w jakiejkolwiek dzielnicy w publicznym żłobku zwiększy się limit o 10 miejsc, to i tak potrzeby nie będą zaspokojone. Niech Pan tak łatwo nie rezygnuje. Każde dodatkowe miejsce jest wartościowe. Dlatego bez względu na wszystko należy walczyć do końca. Natomiast nie jest fair odciążanie rodziców z utrzymania własnych pociech. Nie jest fair proponowanie opiekunom 2,5 tys. zł za wielogodzinną opiekę nad malutkimi dziećmi wraz z pokrywaniem kosztów mediów, zapewnieniem lokalu, być może jeszcze gotowaniem posiłków. Gdyby Pan dla przykładu nie zmniejszając wartości finansowania, kwotę za wyżywienie przeznaczył na dostosowanie lokalu, doposażenie w zabawki i materiały edukacyjne, pokrycie kosztów mediów, itp. w pełni bym rozumiała. 2,5 tys. zł opiekun powinien otrzymać przede wszystkim za swoją wielogodzinną pracę oraz za udostępnienie lokalu. A kto ma pokrywać ew. zniszczenia? Małe dzieci niejednokrotnie malują po ścianach (wystarczy chwila nieuwagi co przy 5 maluchów jest możliwe), kto będzie pokrywał koszty ponownego malowania lokalu? Kto będzie w nim sprzątał? Przecież chyba nie opiekun z tych 2,5 tys. zł. Czy na proponowanych przez Pana warunkach uda się znaleźć osoby wykwalifikowane? Wątpię. Czy można powierzać maleńkie dzieci komukolwiek kto np. z braku możliwości podjęcia innej pracy, tego zadania się podejmie? Nie torpeduję Pana wniosku. Uważam za wartościowy. Sądzę jednak, że do końca wszystkiego Pan nie przemyślał. Ale ma Pan jeszcze czas. I zamiast przekonywać o słuszności Pana racji, zamiast używać wzniosłych słów o demokracji, zachęcam Pana do merytorycznej dyskusji o projekcie. Proszę dopytywać się innych forumowiczów jak ulepszyć projekt. Ja też na miarę mojej wiedzy postaram się Panu pomóc. Zwyczajnie szkoda zmarnować Pana inicjatywę, bardzo potrzebną zresztą, powiem wprost - przez Pana głupotę. Nie można się obruszać na krytyczne uwagi innych. Celem jest zapewnienie opieki maluchom i umożliwienie powrotu do pracy ich rodzicom. Słuszna idea - realizacja jak dotychczas do kitu.
   Marzena Sosnowska-Słowik  20.01.2016 20:03
  • Pani Marzeno pragnę tylko wskazać, że w postach wyżej przyjąłem krytykę i zgodziłem się że do szacuje projekt.

   Pozdrawiam Przemek Wysocki.
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  20.01.2016 20:18 Autor projektu
  • Zgodził Pan się jedynie do zwiększenia kosztów pomocy dydaktycznych i nie określił Pan o ile. To jest ważne ale to stanowczo za mało. Ponadto chyba nie chodzi o to aby podnosić koszty realizacji projektu. Jeśli Pan nie zrewiduje swojego stanowiska w pozostałym zakresie, jak również nie uwzględni merytorycznych uwag innych forumowiczów, projekt nie będzie miał szans realizacji przynajmniej w dzielnicy Targówek. Będę zmuszona robić Panu antyreklamę (czego nie chciałabym), bo nie dopuszczę do sytuacji, że będę finansowała utrzymanie czyjegoś dziecka. Dzielnica ma wiele innych potrzeb. Wniosków nie brakuje, jest na co głosować. Natomiast co do jakości kadry - skoro zainteresowanym nie będzie przeszkadzało, że opiekę ich dzieciom ma zapewniać osoba przypadkowa, która zgodzi się wypełniać to zadanie, nic mi do tego.
   To ja chcę podejmować decyzję kogo będę żywić. Pomogę biednemu, zadbam o zwierzęta w schroniskach ale nie mam zamiaru utrzymywać dziecka bogatego sąsiada.
   Marzena Sosnowska-Słowik  20.01.2016 21:14
  • Pani Marzeno ton raczej podniesiony widzę ale ja przeliczę projekt i biorę pod uwagę wszystkie sugestie, łącznie z tą o przerzuceniu kosztów żywienia na rodziców(lub finansowania przez nich takiego wyżywienia ). Poprawki zgłoszę albo jeśli wezwie mnie BP albo sam z nimi wystąpię, po to jest forum aby rozmawiać i zgłaszać swoje uwagi.

   Prosił bym aby zapoznać się z dołączoną ustawą, ona jasno mówi kto może zostać opiekunem dziennym więc żadnej przypadkowości nie będzie .
   Pozdrawiam

   Przemysław Wysocki.

   P.S. rozumiem że jeśli projekt będzie zmieniony to zamiast anty reklamy będzie Pani promować projekt tak ?
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  23.01.2016 09:37 Autor projektu
 • jeśli przerzucimy na rodziców koszt żywienia i zwiększymy nakład na pomoce dydaktyczne do 3000 zł to przy utworzeniu jeszcze jednej grupy daje nam 17 750 zł o tyle muszę zwiększyć budżet, chyba że zakładamy zwrot za amortyzacje na zużycie mieszkania to 20 750 zł 1 000 zł na odświeżenie każdego po projekcie.

  łączny koszt wtedy to 169 250 zł - 15 dzieci 3 opiekunów zamiast 2 opiekunów 10 dzieci.

  P.S. Cieszy mnie że zamiast walczyć o zmniejszenie wynagrodzenia dla opiekunów ktoś wreszcie się za nim ujął.


  Pozdrawiam Przemysław Wysocki.
  wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  23.01.2016 09:42 Autor projektu
  • Panie Przemku,
   mniej więcej tak to by wyglądało. Mnie trochę inaczej wychodzi ale to niewielka różnica. Koszt pracownika przy wynagrodzeniu 3500 zł brutto za miesiąc wraz ze składkami ZUS po stronie pracodawcy (przyjmując składkę wypadkową 1,2% ale to do sprawdzenia) to kwota 4111,10zł x 12 m-cy = 49333,20
   ryczałt za prąd, gaz, wodę - 3000 zł/rok
   malowanie mieszkania - 1000 zł/rok
   pomoce dydaktyczne, zabawki - 3000/rok.
   Roczny koszt 1 grupy (5 dzieci) 56333,20 zł
   Roczny koszt 2 grup (10 dzieci) 112666,40 zł
   Roczny koszt 3 grup (15 dzieci) 168999,60 zł. Wyliczenia przy założeniu, że rodzice finansują wyżywienie, pampersy, środki higieny. Opiekun natomiast gwarantuje lokal wraz z wyposażeniem.
   Jeżeli dwie grupy, to zdecydowanie taniej niż w Pana projekcie a uwzględniony jest dodatkowy koszt składek ZUS po stronie pracodawcy, ryczałt za zużyte media, malowanie pomieszczenia i drobne naprawy oraz zwiększone nakłady na zabawki i pomoce dydaktyczne.
   Taki projekt jest uczciwy społecznie i wart poparcia. Do Pana należy natomiast decyzja czy objąć nim dwie czy trzy grupy dzieci. Ja bym robiła trzy w osiedlach gdzie mieszka dużo rodzin z małymi dziećmi i po dwie w pozostałych.
   Marzena Sosnowska-Słowik  23.01.2016 14:39
  • I jeszcze jedno, bo zapomniałam odpowiedzieć na Pana wcześniejsze pytanie. Promować będę przede wszystkim swój projekt:). Ale choć nie mam małych dzieci całym sercem będę wspierać i Pana inicjatywę. A dlaczego miałabym nie szepnąć np. sąsiadowi, że jest dobry projekt rozwiązujący jego problem? Poza tym namawiając sąsiadów i znajomych na głosowanie na mój projekt logicznym jest, że będę również wspominała o tym, że są również inne cenne inicjatywy jak np. żłobek dla malucha. Każdy mieszkaniec w każdym z obszarów Targówka ma do rozdysponowania 625 tys. zł. I należy te pieniądze wydać rozsądnie. Starczy pieniędzy na realizację kilku projektów. I na mój, i na Pana, i na jeszcze inne. Ponadto jeśli Pan rzeczywiście zweryfikuje swoje stanowisko to projekt będzie na tyle dobry i co najważniejsze realizujący zapotrzebowanie społeczne, że sam się będzie promował. Wystarczy aby była dobrze przeprowadzona przez m.st. Warszawa kampania reklamowa zachęcająca mieszkańców do głosowania.
   Nie bez powodu tyle Panu tłumaczyłam o innym podejściu. Uważam, że Pana pomysł jest bardzo dobry i żal aby przepadł tylko dlatego, że zrażał Pan nawet potencjalnych zwolenników. Projekt musi być rzetelny i potrzebny mieszkańcom. A ten po zmianach taki będzie.
   Uważam, że należy go nieco przeredagować aby był bardziej czytelny.
   Marzena Sosnowska-Słowik  23.01.2016 15:07
  • Witam,

   po konsultacji społecznej projekt ulegnie zmianie, która przede wszystkim będzie dotyczyć kwestii kosztów.
   Przerzucony zostanie na rodziców koszt żywienia dzieci oraz pieluszek jak i wyprawki czyli wszelkich środków higienicznych.

   Zwiększony zostanie nakład na pomoce dydaktyczne do 3000 zł
   Zostanie ujęty koszt odświeżenia mieszkania po projekcie 1000 zł
   Zostanie przydzielony ryczałt roczny na media w wysokości 3000 zł

   Czyli koszt dla 3 grup po 5 dzieci to 147 000 zł a nie jak zakłada obecnie projekt 148 500 jednakże dla 2 opiekunów i 10 dzieci.

   Zanim skieruje do BP modyfikacje poprosił bym o opinie na temat zmian

   Pozdrawiam
   Przemysław Wysocki.

   P.S. Pani Marzeno dziękuje za pomoc.(co do ZUS to myślę że może tak zostać bo ustawa o opiekunie dziennym reguluje to dobrze)
   wysocki.przemyslaw.84@gmail.com  25.01.2016 23:58 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany