Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

ROD Waszyngtona - oświetlenie solarne w alejkach

793
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Wojciech
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
297 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
ROD Waszyngtona jest integralną, rozpoznawalną częścią Dzielnicy Praga Południe. Ogród jest otwartym, uczęszczanym terenem zieleni, zaś setki działkowców, ich rodziny, tysiące spacerowiczów są częścią lokalnej społeczności. Wszyscy oni skarżą się na panujące tu w godzinach wieczornych ciemności, zgłaszają obawy o swoje bezpieczeństwo.
Solarne latarnie ogrodowe byłyby doskonałym, ekologicznym rozwiązaniem problemu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ROD Waszyngtona - al. Waszyngtona, ul. Kinowa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
ROD Waszyngtona
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
ROD Waszyngtona jest integralną, rozpoznawalną częścią Dzielnicy Praga Południe. Ogród jest otwartym, uczęszczanym terenem zieleni, zaś setki działkowców, ich rodziny, tysiące spacerowiczów są częścią lokalnej społeczności. Wszyscy oni skarżą się na panujące tu w godzinach wieczornych ciemności, zgłaszają obawy o swoje bezpieczeństwo.
Solarne latarnie ogrodowe byłyby doskonałym, ekologicznym rozwiązaniem problemu.
Opis projektu
Od dłuższego czasu mieszkańcy dzielnicy oraz działkowicze i ich rodziny skarżą się na panujące w ROD Waszyngtona w godzinach wieczornych egipskie ciemności (w późnych godzinach nocnych ogród jest zamknięty). Kiedy wiosną i jesienią, gdy dni są krótsze, a pracy na działkach najwięcej, kiedy wieczorem w alejkach stale widać sporą liczbę spacerowiczów, osoby uprawiające sporty biegowe, matki z dziećmi, działkowców i ich rodziny, po zapadnięciu zmroku rosną obawy o bezpieczeństwo. Szczególnie dotyczy to osób starszych i kobiet. Solarne latarnie ogrodowe są doskonałym rozwiązaniem tego problemu poprzez doświetlenie uczęszczanych i zaciemnionych miejsc. Instalacja solarnych latarni ogrodowych jest szybka i łatwa, nie wymaga konsultacji z zakładem energetycznym. Każda z lamp jest gotowa do działania natychmiast po zainstalowaniu. Czas działania w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych wynosi 4 - 5 dni, do 14 godzin na dobę. Bez podłączeń do sieci energetycznej i związanych z tym kosztów. Później bez rachunków za energię. Najlepsze, programowalno - automatyczne oświetlenie otoczenia z zastosowaniem technologii LED. Oszczędność energii, redukcja emisji CO2, w pełni ekologicznie i przyjaźnie naturze. Przez wiele lat bezkosztowe w utrzymaniu. Średni koszt zakupu i montażu 1 szt. wydajnej, wysokiej klasy solarnej latarni ogrodowej to ok. 9 000 złotych. Projekt przewiduje montaż oświetlenia w dwóch wybranych alejkach spacerowo-dojściowych prowadzących od dwóch furtek wejściowych od strony ul. Kinowej do asfaltowej alei W. Chabetina i dalej do końca ogrodu (z odjęciem obszaru planowego pod budowę linii tramwajowej na Gocław). Łączna długość wspomnianych dwóch alejek wynosi ok. 1 000 metrów. Poprawne oświetlenie alejek wymaga ustawienia lamp co ok. 30 metrów. Daje to liczbę 33 sztuk ogrodowych lamp solarnych. Zastosowany model lamp musi być względnie wysoki, co znacznie utrudni kradzieże paneli fotowoltanicznych i niszczenie opraw świetlnych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy dzielnicy, spacerowicze, działkowicze i ich rodziny skarżą się na panujące w ROD Waszyngtona w godzinach wieczornych egipskie ciemności (w późnych godz. nocnych ogród jest zamknięty). Kiedy wiosną i jesienią, gdy dni są krótsze, a pracy na działkach najwięcej, kiedy wieczorem w alejkach stale widać sporą liczbę spacerowiczów, osób uprawiających sporty biegowe, działkowców i ich rodziny, po zapadnięciu zmroku rosną obawy o bezpieczeństwo. Szczególnie dotyczy to osób starszych i kobiet. Latarnie ogrodowe są doskonałym rozwiązaniem tego problemu poprzez oświetlenie uczęszczanych i zaciemnionych miejsc. Instalacja solarnych latarni ogrodowych jest szybka i łatwa, nie wymaga konsultacji z zakładem energetycznym, jest działaniem proekologicznym.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt zakupu i montażu 1 szt. ekologicznych ogrodowych latarni solarnych wynosi ok. 11 000 zł.
33 szt. x 9 000 zł = 297 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
297 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

18.05.2016 11:04
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • a może latarnie ledowe? koszt ok 4 000 zł? plus niższe rachunki za prąd
    XYZABC  15.01.2016 23:34
  • Witam uprzejmie. Dziękuję za komentarz i pytanie. Odpowiadam: Otóż lampy LED wymagają kolejnych decyzji i zgód np. zakładu energetycznego, planów wykonania sporych prac ziemnych. Sumaryczne koszty związane z budową okablowania alejek, przyłączy energetycznych lamp LED byłyby podobne do projektu solarnego. Szybki montażu dobrych lamp solarnych, bez wymaganych wtedy pozwoleń, bez prac ziemnych, w modelu proekologicznym, potem oświetlenie jest bezkosztowe stanowiły praprzyczyny projektu opartego o ogniwa fotowoltaniczne. Pozdrawiam. Wojciech
    Wojciech  17.01.2016 11:14 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany